Arap dünyasından flaş Ramazan kararı! Hilali bekleme kararı aldılar

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas, Ramazan ayına başlamak için hilali bekleyeceklerini açıkladı.

15 Mayıs 2018 Salı 23:32
Arap dünyasından flaş Ramazan kararı! Hilali bekleme kararı aldılar

Ramazan orucunun başlangıcı bu yıl Türkiye’de Avrupa’da ve ABD’de 16 Mayıs 2018 Çarşamba günü kabul edilirken Arap dünyasında hilali bekleme kararı alındı.

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas bu akşam gelmesi beklenen mübarek Ramazan ayının habercisi hilali çıplak gözle bekleme kararı aldıklarını duyurdu.

Böylelikle bu akşam İslam dünyasında Ramazan ayı başlangıcı noktasında gün farkı oluşmuş oldu. Yarından itibaren Türkiye, Avrupa ve ABD’de oruç tutulmaya başlanırken, Arap dünyası ve bazı Asya ülkeleri Ramazan ayı hilalinin gözle görülmesini bekleme kararı aldı.

DİYANET İŞLERİNDEN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Kamerî aylar, adından anlaşıldığı gibi başlangıcı ve bitişi ayın hareketlerine göre belirlenen aylardır. Ramazan orucu, Ramazan ayında tutulduğundan ve Ramazan ayı da ay takvimine göre her sene değiştiğinden, oruca başlayabilmek için öncelikle, Ramazan ayının başladığını tespit etmek gerekmektedir. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Hilali (Ramazan hilalini) görünce oruca başlayınız ve hilali (Şevval hilalini) görünce bayram ediniz. Hava bulutlu olursa içinde bulunduğunuz ayı otuza tamamlayınız.” (Buhârî, Savm, 5, 11; Müslim, Sıyâm, 3-4, 7-9) buyurmuştur.

Bu hadis ilk bakışta hilali çıplak gözle görmedikçe oruca başlanmayacağı ve bayram edilmeyeceği fikrini uyandırmaktadır. Konu ile ilgili diğer rivayetler değerlendirildiğinde, bu hadislerin amacının günün şartları içinde en uygun uygulamanın öğretilmesi olduğu anlaşılmaktadır. Nitekim bir rivayette Hz. Peygamber (s.a.s.), “Biz ümmî bir toplumuz; hesap ve okuma yazma bilmeyiz. Şunu biliriz ki ay, ya 29 ya 30 gündür.” (Buhârî, Savm, 13; Müslim, Sıyâm, 15; Ebû Dâvûd, Savm, 4) buyurarak, kamerî aybaşlarının belirlenmesinde hesap yöntemine de başvurulabileceğine işaret etmiş olmaktadır.

Çıplak gözle görülsün ya da görülemesin, ay mutat hareketlerine devam etmektedir. Kur’an-ı Kerim’de güneş ve ayın bir hesaba göre hareket ettiği (Rahmân, 55/5), bunların, diğer fonksiyonlarının yanında aynı zamanda birer hesap ölçüsü kılındığı (En›âm, 6/96), yılların sayısını ve hesabı bilmemiz için aya menziller tayin edildiği (Yûnus, 10/5), gökler ve yer yaratıldığı zaman on iki ay meydana gelecek şekilde bir nizam konduğu (Tevbe, 9/36), ayın yeryüzünden hilal şeklinde başlayıp kademe kademe farklı şekillerde görülmesinin insanlar ve hac için vakit ölçüleri olduğu (Bakara, 2/189) ifade edilmektedir.

Buna göre Hz. Peygamber (s.a.s.), kamerî aybaşlarının belirlenmesi konusunda çıplak gözle görmeyi, başvurulacak yegâne yöntem olduğu için değil, belki o günkü şartlar içinde en sağlıklı sonuç veren yöntem olduğu için öngörmüştür. Hilali gözlemlemenin amacı Ramazan ayının girip girmediğini belirlemektir. Bu sebeple, hilali çıplak gözle görme dışında, bizi bu amaca ulaştıracak başka yöntemlerden yararlanmak da mümkündür.

Bugün, insanoğlunun ulaştığı teknolojik gelişmişlik, ayın hareketleri konusunda en ince ayrıntıyı bile izleme imkânı sunmaktadır. Artık ince astronomik hesaplar yoluyla, gelecek birkaç yıllık namaz vakitlerini gösteren takvimleri hazırlama imkânı bile doğmuştur. Dolayısıyla kamerî ayların başlangıçlarını hesap yöntemiyle belirlemek meşrudur.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Mayıs 2018 Salı 23:32

YORUM YAZ

 • mahmutmahmut8 ay önce
  suudi bahreyn bae fas ,abd ve israilin itleri hilali bekliyor siz nasıl bir inkılab ile devrileceginizi bekleyin.inşaalah bir dahaki hilali göremeyeceksiniz.
 • muuuusamuuuusa8 ay önce
  eğer müslümanların başında bir halife olsaydı bu tartışmalar olmayacaktı. doğudakide batıdakide aynı gün oruç tutardılar. vede bu gün bazılarının dediği gibi bu araplar allahın bir olun emrini dinlemiyor, veya her kes kendi evletinin dediğine uyması lazım gibi zırvalar sarf edilmezdi. allah müminleri kafirlerin fitnelerinden korusun....
 • harunharun8 ay önce
  diyanetin hilali gözlemek için bi çalışması oluyormu ?
 • MUAZMUAZ8 ay önce
 • cemcem8 ay önce
  bu araplar allahın bir olun emrini dinlemiyor ...
 • maraşlımaraşlı8 ay önce
  Bu kadar teknolojik imkanların geliştiği bir zamanda hala bedevi çöl zihniyeti ile siz ancak gavura uşak olursunuz. Petrolünüzü bile elin gavuru pazarlıyor burdan pay biçin , Allahtan ecdad osmanlı peygamberimizi iyi anlamışlarda ,ilme sahip olan dünyaya sahip oluyor şiarıyla hareket etmişler. şuanda olduğu gibi , ilim şuan batılıların elinde ve hakim onlar , bilmem anlatabildimmi
 • erol kılıçerol kılıç8 ay önce
  Hilalin görüldüğü ülkelerde görüldüğü zamana göre oruca başlamalarından daha doğal ne olabilir? Doğudaki ülke ile batıdaki ülke aynı zamanda hilali göremeyecektir, dünya yuvarlak ve dönüyor. Asıl olan bulunduğun ülkedeki başlangıç tarihine uymaktır, bu konuda islam ülkeleri arasında birlik yok demek, zaten olmaması doğal olan bir konuyu daha da ayırım vesilesi olarak kullanmak anlamına gelir.
 • turkturk8 ay önce
  ARABIN RAMAZANI BU KADAR OLUR BEKLEYIN TREN GELECEK.ABD BUNLARI IYI OGRETMIS AMAC BASKA MUSLUMANLIGI BOLMEK
 • Ramazan AlganRamazan Algan8 ay önce
  Ey guzel Allahim islam dünyasinda söz sahibi olanlar vehhabi salafist.Bunlari görenletde gercek müslüman zannediyorlar
 • MuratMurat8 ay önce
  Iyide siz o gunlerin sartlari icin derseniz butun hadisleri tartismaya acmis olursunuz hemde cok kotu bir sekilde harbi salaksiniz efendimiz s.a.s. bizim pesinden gidecegimiz tek kilavuzdur
 • Osmanli torunu 2023Osmanli torunu 20238 ay önce
  Yavhu bu araplar utanmasa zaten oruc tutmaya niyetleri yok. Bunlar ne acayip bir millet oldu. Yakinda tek korkum bunlar ramazan ayinida yarim gun yaparlar. Allah dagilmis ummeti bir araya getirsin insallah.
 • ahmetahmet8 ay önce
  ramazan orucuna bile beraber başlayamayan müslümanlar israille mi baş edecekler..
 • metin ulumetin ulu8 ay önce
  acaba hangisi daha mantikli, modern ilme göre varsayim, veyahilali fiziki gözle beklemekmi ?diyelimkiister yöresel ister devletler icin olsun, bagzi bölgeler cok bulutlu oldugu zaman ne olacak,bulut yüzünden hilale görmeyenlerdemi orucu bir gün sonra hatta bulut devam edip halen hilal görülmezse ve bu bölgeler 2 gün sonradami baslayacak.... en mantiklisi Türkiyenin sistemi. illa hilali gözle görmek icin buluta bakmaya gerek yok, gözle yaptigin hesaba bakarakda görebilirsin hilali, normalde sanki namaz vakitleri icin kim, günese bakiyor mesela ? saat var

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ocak 2019