Arap Birliği İsrail için uluslararası soruşturma istedi

Mısır'da toplanan Arap ülkelerinin Dışişleri Bakanları Filistinlilere yönelik şiddeti kınadı. İsrail'in işlediği suçlar için de uluslararası soruşturma istendi.

17 Mayıs 2018 Perşembe 20:36
Arap Birliği İsrail için uluslararası soruşturma istedi

Toplantıya başkanlık eden Suudi Arabistan'ın Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, "ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının uluslararası yasalara aykırı olduğunu" söyledi.

Cubeyr, "ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını reddediyor ve bunu Filistin halkının haklarına zarar verme olarak değerlendiriyoruz." dedi.

Toplantıda söz alan Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ise ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının İsrail'i Filistinlilere karşı şiddet uygulaması konusunda teşvik ettiğini dile getirdi.

İsrail'in Filistinli sivillere uyguladığı şiddeti, "Gazze'deki sivil halka karşı kontrolsüz şiddet ve düşmanlık" olarak nitelendiren Ebu Gayt, "ABD'nin tutumu İsrail'i sivil insanları rastgele şekilde öldürme, uluslararası yasaları çiğneme ve insanlık dışı tavırlar alma konusunda teşvik etmiştir." ifadelerini kullandı.

Dünya ülkelerinin büyük çoğunluğunun Filistin'e destek verdiğine işaret eden ve bu ülkelerin tutumunu takdir ettiklerini vurgulayan Ebu Gayt, "Filistin halkını destekliyor ve yanlarında yer alıyoruz." dedi.

Arap Birliği Genel Sekreteri ayrıca İsrail'in, Gazze sınırında işlediği katliam için "uluslararası soruşturma açılmasını" talep etti.

Arap Birliği, Filistin lideri Mahmud Abbas'ın talebi üzerine dün Mısır'ın başkenti Kahire'de daimi temsilciler seviyesinde toplanmıştı.

Toplantının bitiminde sonuç bildirgesi yayınlanması bekleniyor.

Kaynak: AA

Haber Tarihi: 17 Mayıs 2018 Perşembe 20:36

YORUM YAZ

  • YTAYTA5 ay önce
    KINADIK YA İSRAİL DE HEMEN DURUR.SİZE NASIL DURACAĞINI SÖYLEYEYİM İSLAM ORDUSUNU GÖNDERİP DURDURACAKSIN O ORDU SÜS OLSUN DİYE Mİ KURULDU!!YOK EĞER İŞLEVİ YOKSA TÜRKİYE ÖNCÜLÜĞÜNDE İRANIN,PAKİSTANIN,AZERBAYCANIN,KATARIN İÇİNDE OLDUĞU YENİ BİR ORDU KURULUP GÖNDERİLMELİDİR.

Günün Karikatürü

20 Ekim 2018