• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

“Arababank” vurgunu

Yeniakit Publisher
2023-11-20 10:34:00 - 2023-11-28 18:13:46
"Arababank" vurgunu

Ücretini peşin olarak tahsil ettikleri araçları hak sahiplerine, “6 bin km dolsun, öyle devir yapalım” diyerek oyalayıp teslim etmeyen dolandırıcılar, yüzlerce kişinin milyonlarca lirasını gasbettiler. ‘Cengiz Filo’ kiralama şirketi üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık olayı ile ilgili olarak gözaltına alınan 22 kişi adliyeye çıkarıldı.

HABER MERKEZİ

Müslüman Türk halkının dini duygularını istismar etmeyi alışkanlık haline getiren dolandırıcılar yüzyılın otomobil vurgununa imza attı. İki eski Diyanet çalışanının eşleri adına kurdukları ve İstanbul ile Sinop’ta da şubesi bulunan ‘Cengiz Filo’ kiralama şirketi üzerinden başta üst düzey bürokratlar ve siyasiler olmak üzere yüzlerce kişiyi milyonlarca lira dolandırdıkları ortaya çıktı. Devletin getirdiği “6 ay 6 bin kilometre” şartını fırsata çeviren dolandırıcılar, bedelini peşin aldıkları araçları hak sahiplerine teslim etmezken, teslim edilen araçların resmi ruhsat devirlerini mağdurlara vermeye yanaşmadığı öğrenildi.

Arababank vurgunu

Akit’in ulaştığı bilgilere göre piyasada sıfır araç bulunamamasını fırsata çeviren süren ve “Jandarmaya Drone hediye etme”, “Cami ve Kur’an Kurslarına Yardım”, “Derneklere bağış” gibi yöntemlerle güven iklimi oluşturan Halil Cengiz, Ahmet Cengiz'in bu yöntemle bine yakın insanı dolandırdığı belirtildi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın talimatıyla başlatılan operasyonda Halil Cengiz ve Ahmet Cengiz ile eşleri Hatice Cengiz, Hatice Dilek Cengiz, çalışanları Murat Dilek, Yüksel Turgut, Şaban Aktan ve Ertuğrul Şanlan’ın da olduğu 22 kişi gözaltına alındı. 

Çiftlikbank'tan büyük

Konuyla ilgili olarak Akit’e özel açıklamalarda bulunan avukatlar ve mağdurlar, olayın basit bir dolandırıcılık faaliyetinden ibaret olmadığını, Türkiye’nin “çiftlikbank” skandalından sonra “arababank” olarak kayıtlara geçecek büyük ve organize bir vurgunla karşı karşıya olduğunu dile getirdi. Mağdurlardan Ümmühan Özgün, şunları anlattı: “Cengiz Otomotiv firmasına Mayıs ayında 1 milyon 200 bin TL para vererek satın aldığım aracın tarafıma verilmesini beklerken böyle bir olayla karşılaştık. Benim gibi birçok kişinin onlarca yıllık emeği heba oldu. Yüzlerce mağdur ve yüz milyonlarca lira vurgun var. Bu şebeke Cumhurbaşkanımızın adını da kirli emellerine açıkça alet etti. Devletimiz bu olaya el atsın, dolandırıcıların yaptıkları yanlarına kâr kalmasın, hepsinden tek tek hesap sorulsun ve mağduriyetimiz giderilsin” ifadelerini kullandı.

En ağır cezayı almalılar

Avukat Sena Gündağ ise şunları dile getirdi: “Ortada Türkiye tarihinde görülmemiş boyutta bir otomobil vurgunu söz konusu. Mağdur sayısı çok fazla ve toplam rakam dudak uçuklatıyor. Fakat toplanan paranın nerede olduğu meçhul. En başından itibaren tüm hukuki süreci yakından takip ediyoruz. Arka planda işbirliği yaptıkları birçok firma var ve bunların hiçbirisi masum değil. Onlarla ve aralarındaki ilişki ile ilgili tüm bilgi ve belgeleri savcılığa sunduk. Birçok avukat arkadaşımız sürece dâhil oldu, davalar açıldı. Ayrıca yüzlerce kişi suç duyurusunda bulundu. Bir daha böyle cürümler işlenmesin diye suçlular en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.”
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Avukat Şura Nur Bülbül de, şunları anlattı: “Diyanet camiasından birçok müştekinin avukatlığını yapıyorum. Bu suçu işleyenler, dini ve milli duyguları suiistimal etmek suretiyle çeşitli STK’ları ve kamu görevlilerini de kullanarak başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, devlete ve devlet kurumlarına olan güveni de zedeleyecek bir dolandırıcılık faaliyetine imza atmıştır. Hukuk önünde hesap vermeleri gerekir.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ARZU

İnsanların emeğine çöken CNGZ FİLO, ELİBOL TURİZM (ENGİN ELİBOL) ERTUĞRUL ŞANLAN, GRAND TURİZM Allah hepinizden sorsun çoluğunuzdan çocuğunuzdan çıkarsın sizin gibi itibarsız şeref yoksunu insanlar yüznden insanlar emeğinden oldu ağzınızda Allahın adıyla dini ağzınızda sakız ettiniz inanların güven din duygularıyla alay ettiniz Dinimizi suistimal ettiniz haram olsun kan kusun zehir zıkkım olsun yargı sizden sorsun ALLAH sizden sorsun bunun hesabını DOLANDIRICI insanlar

Selim

İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya'dan bu dolandırıcılar için yardım istiyoruz. Emeklerimiz paralarımız gitti. CNGZ FİLO,ERTUĞRUL ŞANLAN ,ENGİN ELİBOL ELİBOL TURİZM bu insanlardan paralarımızı kurtarın bunlara gereken cezalara verilsin.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23