Antibiyotik kullanıcıları dikkat!

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı eczacı Mücahit Birik, artan antibiyotik direncinin, dünyada ve Türkiye'de insanlığı tehdit eden ciddi bir sorun haline geldiğini söyledi.

22 Şubat 2018 Perşembe 13:49
Antibiyotik kullanıcıları dikkat!

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı eczacı Mücahit Birik, antibiyotik kullanımına ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Açıklamasında, Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de ilaç takip ve bilinçlendirme çalışmaları sonucunda 2011 yılında 218 milyon kutu olan antibiyotik kullanımının, 2016 yılında 195 milyon kutuya kadar indiğini ancak halen Türkiye'nin antibiyotik kullanımında dünya birincisi olduğunu kaydetti.

GEREKSİ ANTİBİYOTİK FAYDA DEĞİL ZARAR GETİRİYOR

Antibiyotiklerin doğru ve gerektiğinde kullanılmadığında sağlığı tehdit eden ilaçlar olduğunun altını çizen Birik, her hastalıkta insanların, doktora danışmadan, "hemen bir antibiyotik alalım, kullanalım geçmezse sonra doktora gideriz" düşüncesinin oluştuğuna dikkati çekti.

Antibiyotiklerin yanlış kullanılması ve diğer nedenlerin sonucu olarak bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirdiğini belirten Mücahit Birik, "Nedenleri sıralayacak olursak; gereksiz kullanma, reçeteye uygun dozda kullanılmaması, reçeteye uygun sürede kullanılmaması, başkalarıyla paylaşılması, besinlerin iyice yıkanmaması, genel hijyen ve temizlik kurallarına dikkat edilmemesi." bilgisini paylaştı.

YILDA, 250 MİLYON KUTU YAKLAŞIK 1,5 MİLYAR LİRA

Ekonomik boyutlara da değinen Mücahit Birik, şu bilgileri paylaştı. "Artan antibiyotik direnci, dünyada ve Türkiye'de insanlığı tehdit eden ciddi bir sorun haline gelmiştir. Antibiyotiklerin yanlış tüketilmesi ya da yeterli dozlarda kullanılmaması, gün içerisinde gerektiği saatlerde veya gerektiği gün sayısında alınmaması gibi durumlar, bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesine neden olmaktadır. Yaklaşık her üç reçetenin birinde antibiyotik yer almaktadır. Hatta, Güneydoğu'daki bazı illerde bu oran yüzde 50'leri bulmaktadır. Yılda yaklaşık 250 milyon kutu civarında antibiyotik kullanılmakta bu da yaklaşık 1,5 milyara mal olmaktadır."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 22 Şubat 2018 Perşembe 13:49

YORUM YAZ

  • zaferzafer1 yıl önce
    GEÇEN PAYLAŞMIŞTINIZ EN ÇOK DIŞARDAN ALDIGIMIZ İLAÇLAR ARASINDA LANSOR VAR MESELA BENDE DE OLUYOR MİDE YANMASI BİZ BUNA DOĞAL BİR METOD BULDUK ZEYTİN ÇEKİRDEĞİ YUTUYORUZ 5 TANE KADAR DİREK BASTIRIYOR BU DOĞAL BİR METOD TIBBI OLARAK BU GELİŞTİRİLEBİLİR ESKİ İNSANLAR BİLİYOR AMA YENİLER PEK BİLMEZ

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Haziran 2019