AB'ye küstah talep: "Türkiye'nin garantörlüğü sona erdirilsin!"

Kıbrıs Rum lideri Nikos Anastasiadis, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenen Avrupa Birliği (AB)-Batı Balkanlar Zirvesi'nde konuştu. AB yetkililerine Türkiye'yi şikayet eden Anastasiadis, Kıbrıs'ta Türkiye'nin garantörlüğünün sona erdirilmesini talep etti.

18 Mayıs 2018 Cuma 14:07
AB'ye küstah talep: "Türkiye'nin garantörlüğü sona erdirilsin!"

Sofya'da düzenlenen AB-Batı Balkanlar Zirvesi'nde konuşan Nikos Anastasiadis, "Türkiye gibi ülkeler azınlıkların korunması bahanesiyle aslında bölgenin istikrarını tehdit ediyor" iddiasında bulundu.

Anastasiadis, "Durumu endişeyle takip ediyoruz ve özellikle Türkiye gibi bazı devletlerin oynamaya çalıştıkları rolü ve bu rolün Batı Balkanlar ile geniş bölge için ne derece istikrarsızlaştırıcı olarak faaliyet gösterebileceğini ele almakla yükümlüyüz" dedi. 

TÜRKİYE'Yİ ŞİKAYET ETTİ

AB yetkililerine Türkiye'yi şikayet eden Anastasiadis, Kıbrıs'ta Türkiye'nin garantörlüğünün sona erdirilmesini istedi. "Halklarımızın barış, istikrar ve refahını garanti edebilecek tek güvenilir ortak Avrupa Birliği'dir" ifadelerini kullanan Anastasiadis, "Hiçbir üçüncü güç, geniş bölge için umut verici bir yarın sağlayamaz ve hepimiz bunu çok iyi biliyoruz.

Avrupa Birliği'nin faaliyetleri sayesinde üçüncü tarafların müdahale olasılığını nasıl önlediğini görmesi gerekir" diye konuştu. Rum medyası da 'Türkiye'nin (Batı Balkanlar'a) sızması önlensin' manşetleriyle haberi duyurdu.

Haber Tarihi: 18 Mayıs 2018 Cuma 14:07

YORUM YAZ

  • saddisaddi5 ay önce
    GARANTÖRLÜK KALKARSA kıbrıs TOPTAN BİZİM OLUR DİYE BİR AÇIKLAMA BU FARENİN SESİNİ KISAR.
  • Murat Murat 5 ay önce
    Böyle bir şey mümkün olsaydı çoktan dinleyecek demişsin Sibel de bir şeyi hayal bile edemezsiniz Avrupa çekiyor gücünüz. Yetmez

Günün Karikatürü

20 Ekim 2018