Amerikalı yazar asıl meseleyi açıkladı: “İsrail’e karşı duruyor İslam’a yöneliyorsunuz”

Türkiye ile Amerika arasında yaşanan son gelişmeleri The Weekly Standard için değerlendirdiği yazısında Philip Terzian, dikkate şayan ifadeler kullandı. Terzian ifadeleriyle adeta meselenin, Türkiye’nin İsrail’e bağlılıktan uzaklaşıp İslam’a yönelmesi olduğunu kaydetti. NATO ile yollarının da ayrılmasını diledi.

15 Eylül 2018 Cumartesi 13:53
Amerikalı yazar asıl meseleyi açıkladı: “İsrail’e karşı duruyor İslam’a yöneliyorsunuz”

 yeniakit.com.tr  Ömer E. Keçeci 

ABD'nin Türkiye rahatsızlığı sürüyor. Amerikalı gazeteci Philip Terzian, yazısının hemen başında Amerika’nın nasıl bir Türkiye istediği ve sorunun ne olduğunu şu satırlarla ifade etti:

“Bir zamanlar Yakın Doğu denilen yerde Amerika’da çokça hayran olunan ve çoklukla Amerika’nın bölgedeki en değerli varlığı addedilen bir ülke vardı. Ülke kahir ekseriyetle Müslüman olmasına rağmen idaresi görünümünde kararlı biçimde sekülerdi ve derinden geleneksel kültürü modernize ediyordu: Mesela kadınlar eşsiz bir eşitlik keyfi sürüyordu ve yakındaki İsrail stratejik bir müttefikti...”

Böylece satırlardan açıkça anlaşılıyor ki Amerika için meselenin esası şudur: “İsrail’e bağımlılık ve onun menfaatlerine uyum göstermek, ancak Amerika’nın izin verdiği kadar kendi din ve inancını yaşamak ve toplumda görünebilir kılmak, İslam’a da kati surette ciddi bir yer vermemek." Aksi halde Amerika ile bozuşmak kaçınılmazdır.

ESKİ TÜRKİYE'NİN TÜRKLERE KARA LEKE BIRAKTIĞINI GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

Terzian yazısının devamında, “Türkiye asla büyük bir ülke değildi” demekle kalmayıp, ancak isminde demokrasi olduğunu, bu ükede (zamanında) gücün darbe yapan ordu generalleri elinde bulunup “derin devlet” denilen kavramın icat eildiği bir yer olduğuna dikkat çekti. Terzian’ın satırları, dışarıdan bakanlarca eski Türkiye’nin üzerimize kara lekeler bırakmış bir yer olmakla karakterize edilebildiğini göstermesi açısından da dikkat çekti.

"ERDOĞAN, AMERİKA VE İSRAİL KARŞITI, DOLAYISIYLA HARCANABİLİR"

Başkan Erdoğan’ın “İslamcı” olduğuna vurgu yapan Terzian ayrıca “eşkıya gibi otokrat” olduğunu söylemek densizliğinde bulundu. Devamla Terzian, anti-Amerikancılığı ve antisemitistliği dolayısıyla onun “harcanabilir bir politikacı” olduğu hezeyanını savurdu.

Pentagocu kimliğiyle tanınan Michel Rubin’e atıf yapan Terzian, Türkiye’nin Amerika ve NATO’nun menfaatlerine düşman olup artık yolları ayrılması gerektiğini de tebarüz ettirdi.

Yazısının devamında ciddi densizlik ve saçmalıklara imza atan Terzian, Türkiye’nin DAEŞ’e destek verdiğini ve Amerika’nın terörle mücadelesini engellediğini söylemekten herhangi bir utanç duymadı. Ayrıca Türkiye’nin Kıbrıs’ı “istila ettiğini” yazan Terzian, NATO’nun tarihsel olarak Türkiye’den gözlerini kaçırıp durduğunu artık durumu gözden geçirmeleri gerektiğini de kaydetti.

Trump’ın papaz Brunson konusundaki tavrını takdir eden Terzian, bu suretle Amerika’nın yanısıra Avrupa’nın da menfaatlerini müdafaa ettiğini öne sürdü. Yazıda Türkiye’nin “gönül alıcı, özür dileyici” tavırda değil aksine “kafa tutucu” tavırda olduğunu vurgulayan yazar, Erdoğan’ın son mitinglerinden birisinde “[Amerikalılara] bir Osmanlı tokadı vermeye hazır mısınız?” dediğini de nakletti.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Eylül 2018 Cumartesi 13:53

YORUM YAZ

 • cengizcengiz4 ay önce
  Türkiyenin islama yönelmesi için israil ile birlikte akp yi kurup iktidara gelmesini destekleyen abd nin sıradan bir adamının söyledikleri ermenistan açısından anlamlı olabilir ancak abd nin genel politikasını yansıtmaz.
 • Mehmet SayılganMehmet Sayılgan4 ay önce
  Bu Philip Terzian denen adam bir Ermeni kafiridir. Ermenilerdeki asırlık kuyruk acısı sızlattığı için böyle alçakca bir makaleyi kaleme almış. Hem Siyonist taraftarı ve hem de Ermeni militanı...
 • mertmert4 ay önce
  Ermeni köpeği doğru söylemiş.
 • saddisaddi4 ay önce
  ... bak. bunu 100 yıldır biliyoruz.Yahudi köpeklerine dönen sülüman demirel gibi bir çokmason vardı. artık yağma yok. savaşa hazırız
 • Ermeni pciErmeni pci4 ay önce
  Ermeni pcinin eli, dilini .... sokmak lazim
 • Osmanlı kürdü 23Osmanlı kürdü 234 ay önce
  Kardeşlerim şaşırmayın abd yahudi sömürgesidir abd yahudi piçidir babası yahudi ama piçtir çünkü ingiliz püritenleri de ortak piçe unutmayın abd yahudinin gizli devletidir
 • nadim hatipoğlunadim hatipoğlu4 ay önce
  hiç bir müslüman bırakın yahudiyi hiç bir canlıyı incitmez[ düşmanlığı orda kalsın] sadece sizlerin büyütüp beslediğiniz ne kadar sahte hain ve terörist varsa islam adına cihat etmeğe çıkarmış olduğunuz bu hainler dünyanın gözünü boyyarak müslümanlığın adını kötüye çıkarmaya çalışıyorsunuz ama İNANIN BUNA GÜCÜNÜZ YETMEZ ÇÜNKÜ BU DİNİN KORUYUCUSU ALLAHCC. HU DUR BİR ERDOĞAN DÜŞMANLIĞI NE KADAR GÖZÜNÜZÜ KÖR ETMİŞKİ BU DÜŞMANLIK ADI ALTINDA TÜM MÜSLÜMANLARI MÜSLÜMAN KARŞITI DÜŞMAN OLARAK İLAN EDİYORSUNUZMÜSLÜMANLAR YARATILANI YARATANDAN ÖTÜRÜ SEVER İSLAMIN DIŞINDA BUNU YAŞAYAN BİR İNANÇ VARSA SÖYLEYİN BİZDE O İNANCA İNANALIM YOK OLMAYACAKTA KIYAMETE KADAR ALLAH CC SİZLER VE SİZİN GİBİ DÜŞÜNEN İNSANLARDA İNSANLIK ALEMİNİ VE MÜSLÜMANLARI KORUSUN
 • mutmainemutmaine4 ay önce
  Kuranı Kerimi baştan sona okumamış adamlar şimdi gelip yorum yapmaya başlar..Allahın emirlerini görmezden gelir...Modernlikten geri kalmışlıktan dem vurur , Avrupanın dayattığı çağdaşlığa ayak uydurmak zorunda olduğunu hisseder , ama müslüman olduğunun farkında değildir.
 • salih görsevsalih görsev4 ay önce
  Bu yazıyı okuduktan sonra, Erdoğanı daha çok sevmeye başladım.
 • anadolu kartalıanadolu kartalı4 ay önce
  islama dönüyoruz laikliğe değil kafir oğlu kafirkemalizme değil islama döndük ... kefere

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ocak 2019