Haç serbest, başörtüsü sakıncalı! Almanya’da skandal başörtüsü yasağı

Almanya'nın Bavyera eyaletinde Anayasa Mahkemesi, hakimler ve savcılar için başörtüsü yasağını meşru bularak onayladı.

21 Mart 2019 Perşembe 12:42
Haç serbest, başörtüsü sakıncalı! Almanya’da skandal başörtüsü yasağı

 Münübe Yılmaz 

İslamofobinin günden güne arttığı Avrupa’da bir skandal gelişme de Almanya’da yaşandı. Bavyera eyaletinde Anayasa Mahkemesi, hakimler ve savcılar için başörtüsü yasağını meşru bularak onayladı. Mahkeme hakim, savcı ve devlete bağlı çalışan avukatların görev başında herhangi bir dinî sembol veya kıyafet giymesinin yasaklanmasının anayasaya uygun olduğunu ileri sürerek eyalette hakim, savcı ve avukatların başörtüsü takmasına yasak getirdi. 

Haç, “tamamen başka bir mesele”ymiş

Mahkeme salonlarında haç bulundurulmasının ise ‘başka bir mesele’ olduğu iddia edilerek büyük bir çifte standarda imza atıldı. Bavyera eyaletindeki Müslüman cemaat ve dernekler “Mahkemelerde haç bulunmasına rağmen başörtüsüne müsaade edilmemesi eşitlik ilkesine aykırı olmakla birlikte dinî özgürlüklerin de ihlali anlamına gelmektedir” diyerek skandal karara yönelik temyiz başvurusunda bulundu, fakat bu başvuru da kabul edilmedi. Mahkemenin çifte standartlı kararının ardından bazı Alman milletvekilleri de Almanya’nın tamamında 14 yaşından küçüklerin başörtüsü takmasının yasaklanması gerektiğini savundu.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Mart 2019 Perşembe 12:42

YORUM YAZ

  • AbdullahAbdullah1 ay önce
    İslamofobinin artmasının sebebi nedir? Ben merak ediyorum. Müslümanlardan cevap bekliyorum.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Mayıs 2019