Almanya, PKK yandaşı yayınevini yasakladı

Almanya, PKK’ya doğrudan ve dolaylı olarak destek veren Mezopotamya Yayınevi ve MIR Multimedia müzik şirketini yasakladı.

12 Şubat 2019 Salı 13:11
Almanya, PKK yandaşı yayınevini yasakladı

Almanya, PKK’ya doğrudan ve dolaylı olarak destek veren Mezopotamya Yayınevi ve MIR Multimedia müzik şirketini yasakladı.


Almanya İçişleri Bakanlığı, 1993 yılından beri Almanya’da yasaklanan terör örgütü PKK’ya doğrudan ve dolaylı olarak destek veren Mezopotamya Yayınevi ve MIR Multimedia müzik şirketini yasakladığını duyurdu. Yasakla birlikte Alman polisi, sabah erken saatlerde Kuzey Ren-Vestfalya ve Aşağı Saksonya’da bir çok yere baskınlar düzenledi ve birçok bilgisayara ve dokümana el koydu.


Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Federal mahkemenin terör örgütü olarak sınıflandırdığı PKK’ya karşı etkili mücadele kapsamında yasaklanan Mezopotamya Yayınevi ve MIR Multimediamüzik şirketi hakkındaki şüpheler gerekli deliller elde edilerek PKK’ya destekleri belgelenince yasakladık. Yayınevi faaliyeti paravanı altında yapılan tüm ticari faaliyetler sadece PKK’nın menfaati doğrultusunda kullanılmaktadır. Almanya’da ve Avrupa ülkelerinde PKK yasaktır. Herkes bu yasağa uymalıdır" denildi.


Alman Anayasayı Koruma Teşkilatının verilerine göre, PKK’nın ülke genelinde 14 bin 500 yandaşı ile büyük yabancı aşırı örgüt statüsünde bulunduğu, örgütü üye toplamak, finansman sağlamak, şiddet uygulamak suçlarından dolayı 1993 yılında bu zamana kadar 53 PKK kuruluşu yasaklandı. Öte yandan Federal Başsavcılık(GBA) PKK’ya karşı 180 soruşturma yürüterek, 1992’den beri 90’dan fazla sanığı mahkum etti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Şubat 2019 Salı 13:11

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    20 Ekim 2019