• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Almanya bu yılı da lider kapatacak! 'Sarı Şeytan' büsbütün çıldıracak

Yeniakit Publisher
2018-08-20 18:26:00 - 2018-08-20 18:28:15
Almanya bu yılı da lider kapatacak! 'Sarı Şeytan' büsbütün çıldıracak

2018 yılında 265 milyar euro ticaret fazlası elde etmesi beklenen Almanya, tahminlere göre bu da yılı da dünyanın en büyük cari fazlasıyla kapatacak. Almanya'nın ihracat başarısından rahatsız olan ABD Başkanı Donald Trump, ülkenin en önemli ihracat kalemi olan otomobillere ek gümrük vergisi uygulama tehdidinde bulunarak Almanya'nın ABD'ye zarar verdiğini söylemişti.

Münih'teki Ekonomik Araştırma Enstitüsü'nün (İFO) tahminlerine göre, Almanya ihracat gücü sayesinde 2018 yılını kesintisiz üçüncü kez dünyanın en büyük cari fazlasıyla kapatacak.

Münih'teki enstitünün uzmanları fazlanın bu yıl 299 milyar doları bulabileceğini belirtiyor. İkinci sırada 200 milyar dolarla Japonya yer alırken, üçüncü olan Hollanda'nın da 2018'de 110 milyar dolar fazla elde etmesi bekleniyor. 

'CARİ AÇIK REKORU ABD'DE KALACAK'

Enstitü uzmanlarından Christian Grimme, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada cari açık rekorunun 420 milyar dolarla yine ABD'de kalacağını söyledi. ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan ekonomisine zarar verdiği gerekçesiyle Almanya'nın rekor düzeyde cari fazla elde etmesini eleştiriyordu. Trump, Almanya'nın en önemli ihracat kalemi olan otomobillere ek gümrük vergisi uygulama tehdidinde bulunmuştu.

IMF VE AB KOMİSYONU DA ALMANYA'YI ELEŞTİRİYOR
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve AB Komisyonu da Almanya'nın cari fazlasının sürekli artmasını eleştiriyor. Komisyon, cari açık veren ülkeleri daha fazla borçlanmaya zorladığı için cari fazlanın Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) yüzde 6'sını aşmaması gerektiğini savunuyor. Enstitü bu oranın 2018'de yüzde 7,8'i bulacağını tahmin ediyor. 2017 yılında cari fazlanın GSYH'ya oranı yüzde 7,9 olmuştu.

CARİ FAZLA İHRACATTAN BESLENİYOR

Cari fazlada aslan payı mal mübadelesine düşüyor. Almanya'nın bu yıl 265 milyar euro ticaret fazlası elde etmesi bekleniyor. Almanya'nın en çok ihracat yaptığı bölgelerin başında Euro Bölgesi diğer AB ülkeleri ve ABD geliyor. Cari fazlanın artmasında yurt dışındaki yatırımların 63 milyar euroyu bulması beklenen getirisi de önemli rol oynuyor. Ekonomist Grimme, "yatırım yapılan ülkenin faiz yükünü kaldıramama ihtimalinin de cari fazlanın sakıncaları arasında yer aldığını" söyledi. Yurt dışına yapılan transferler ve örneğin kalkınma yardımlarının net yatırım gelirlerini 45 milyar euroya düşüreceği tahmin ediliyor. Hizmetler kaleminde ise Almanya'nın bu yıl 18 milyar euro açık vermesi bekleniyor.

ÇİN'İN ÜST SIRALARDA YER ALMASI BEKLENMİYOR

Trump'ın cezalı gümrük vergisi uyguladığı dünya ihracat şampiyonu Çin'in bu yıl cari fazla sıralamasının üst basamaklarında yer alması beklenmiyor. Enstitüsü'den Christian Grrimme, Çin'in ithalatı artarken ihracatının azalmaya başladığını, dolayısıyla ticaret fazlasının yılın ilk yarısındaki rakamın altında kalacağını söyledi. Grimme, Çin'in ABD ve Avrupa'ya daha az ihracat yaptığını ve yurt dışı net sermaye yatırımlarının kâr ve faiz getirisinde de düşüş kaydedildiğini sözlerine ekledi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23