Altay tankının seri üretim sözleşmesi için imzalar yarın atılacak

Alman tanklarından kurtulmamızı sağlayacak Altay tankının seri üretim sözleşmesi Savunma Sanayii Başkanlığı ile BMC arasında yarın imzalanacak.

09 Kasım 2018 Cuma 09:07
Altay tankının seri üretim sözleşmesi için imzalar yarın atılacak

Milli ana muharebe tankı Altay'ın seri üretimiyle ilgili görüşmeler tamamlandı.

Bu kapsamda yarın SSB ile BMC arasında 250 Altay tankının seri üretimi için sözleşme imzalanacak.

Afrin harekatında tank polemiği

Türkiye'nin sınır güvenliğini sağlamak ve terörden arındırmak için Afrin merkeze yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı sırasında, Almanya'dan alınan Leopard tanklarının kullanılmasına, Avrupa ülkesinin karşı çıktığı ve operasyonun bitirilmesi için çağrı yaptığı yönünde iddialar ortaya atılmıştı. Konuyla ilgili açıklama yapan Berlin, Leopard tanklarının kullanıldığı yönünde bilgilerinin olmadığını söylemiş, iki ülke arasında tank polemiği yaşanmıştı. 

Haber Tarihi: 09 Kasım 2018 Cuma 09:07

YORUM YAZ

 • emekliemekli1 ay önce
  motorubmc mi yapacak
 • Mesut SarpMesut Sarp1 ay önce
  Almanlar ilk tanklarina 1920 de patent aldı. 50 nin üzerinde farklı amaclı tank türü var. 100 yıl sonrada olsa biz inat icin degil ihtiyacimiz icin üretmeliyizve nerede oldugumuzu bilmek zorundayiz !
 • ahmetahmet1 ay önce
  almanya'ya inat mi ? ... amma da inatmis
 • zafer bozcazafer bozca1 ay önce
  3500 adet tankımız büyük bölümü eski. Bu tankları orta ve uzun dönemde muhakkak yenilememiz gerekiyor. 250 adet yerine 2.000-3.000 adetlik bir sözleşmeyi 20 yıllık yapıp üretim hacmini ve kapasite kullanım oranını uzun dönemli ve verimlilik esaslı olarak baştan planlamamız ve üretim planımıza göre stratejiler belirlememiz gerektiği konusunu çok ısrar ettim. Tahminim uzun dönemli büyük miktarda üretim ve yüksek kapasite kullanım oranıyla ordumuzun tankları modernleşirken üretim maliyetlerini ve alım fiyatını düşürebilir buna karşılık yüksek miktarda katma değer yaratabilirdik.
 • alpagualpagu1 ay önce
  ya tank yapıyorsun ama tohumu israilden alıyorsun.bu ne menem çelişkidir yahu?
 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş1 ay önce
  o zaman leopard tanklarını almanlara iade edelim. fakat paralarımızı geri versinler. rus veya başka ülkelerden tank alalım.
 • RahmiRahmi1 ay önce
  Altay tankı BMC ve Alman Rainmetal.( leopar tanklarını üreten alman sirketi) ortaklığı ile sakarya karasuda üretilecek..
 • TOSUNTOSUN1 ay önce
  ...Ortaklar kim Rahiemmetal alman%35 ortak Katar %45 ortak %20 BMC ...
 • YAŞARYAŞAR1 ay önce
  Şimdi ben kendi güvenliğimi ve sınır güvenliği için Tank alacağım. Ama bunu bu amaçla kullanamayacağım. Arkadaş bu ne salakça bir durum. İsrail Heronlarını da alan hükumet, bunu sınır ötesi harekat için kullanmayacağını söyleyip. sonra kullanacağında İsrail oturduğu yerden heronları etkisiz hale getirmesi. Savunma sanayisinde kullanılan bütün teçhizat ve araçların hızla Millileşmesinin ne denli önemli olduğu ortaya çıkıyor. Ama Ana muhalefet partisi buna ne gerek var diyor. Zaten onlar için en önemli iş bayrak ipi yapmak.
 • ihsanihsan1 ay önce
  bir an evvel yapında görelim yılan hikayesine döndü

Günün Karikatürü

9 Aralık 2018