Altay tankının seri üretim sözleşmesi için imzalar yarın atılacak

Alman tanklarından kurtulmamızı sağlayacak Altay tankının seri üretim sözleşmesi Savunma Sanayii Başkanlığı ile BMC arasında yarın imzalanacak.

09 Kasım 2018 Cuma 09:07
Altay tankının seri üretim sözleşmesi için imzalar yarın atılacak

Milli ana muharebe tankı Altay'ın seri üretimiyle ilgili görüşmeler tamamlandı.

Bu kapsamda yarın SSB ile BMC arasında 250 Altay tankının seri üretimi için sözleşme imzalanacak.

Afrin harekatında tank polemiği

Türkiye'nin sınır güvenliğini sağlamak ve terörden arındırmak için Afrin merkeze yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı sırasında, Almanya'dan alınan Leopard tanklarının kullanılmasına, Avrupa ülkesinin karşı çıktığı ve operasyonun bitirilmesi için çağrı yaptığı yönünde iddialar ortaya atılmıştı. Konuyla ilgili açıklama yapan Berlin, Leopard tanklarının kullanıldığı yönünde bilgilerinin olmadığını söylemiş, iki ülke arasında tank polemiği yaşanmıştı. 

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 09 Kasım 2018 Cuma 09:07

YORUM YAZ

 • emekliemekli4 ay önce
  motorubmc mi yapacak
 • Mesut SarpMesut Sarp4 ay önce
  Almanlar ilk tanklarina 1920 de patent aldı. 50 nin üzerinde farklı amaclı tank türü var. 100 yıl sonrada olsa biz inat icin degil ihtiyacimiz icin üretmeliyizve nerede oldugumuzu bilmek zorundayiz !
 • ahmetahmet4 ay önce
  almanya'ya inat mi ? ... amma da inatmis
 • zafer bozcazafer bozca4 ay önce
  3500 adet tankımız büyük bölümü eski. Bu tankları orta ve uzun dönemde muhakkak yenilememiz gerekiyor. 250 adet yerine 2.000-3.000 adetlik bir sözleşmeyi 20 yıllık yapıp üretim hacmini ve kapasite kullanım oranını uzun dönemli ve verimlilik esaslı olarak baştan planlamamız ve üretim planımıza göre stratejiler belirlememiz gerektiği konusunu çok ısrar ettim. Tahminim uzun dönemli büyük miktarda üretim ve yüksek kapasite kullanım oranıyla ordumuzun tankları modernleşirken üretim maliyetlerini ve alım fiyatını düşürebilir buna karşılık yüksek miktarda katma değer yaratabilirdik.
 • alpagualpagu4 ay önce
  ya tank yapıyorsun ama tohumu israilden alıyorsun.bu ne menem çelişkidir yahu?
 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş4 ay önce
  o zaman leopard tanklarını almanlara iade edelim. fakat paralarımızı geri versinler. rus veya başka ülkelerden tank alalım.
 • RahmiRahmi4 ay önce
  Altay tankı BMC ve Alman Rainmetal.( leopar tanklarını üreten alman sirketi) ortaklığı ile sakarya karasuda üretilecek..
 • TOSUNTOSUN4 ay önce
  ...Ortaklar kim Rahiemmetal alman%35 ortak Katar %45 ortak %20 BMC ...
 • YAŞARYAŞAR4 ay önce
  Şimdi ben kendi güvenliğimi ve sınır güvenliği için Tank alacağım. Ama bunu bu amaçla kullanamayacağım. Arkadaş bu ne salakça bir durum. İsrail Heronlarını da alan hükumet, bunu sınır ötesi harekat için kullanmayacağını söyleyip. sonra kullanacağında İsrail oturduğu yerden heronları etkisiz hale getirmesi. Savunma sanayisinde kullanılan bütün teçhizat ve araçların hızla Millileşmesinin ne denli önemli olduğu ortaya çıkıyor. Ama Ana muhalefet partisi buna ne gerek var diyor. Zaten onlar için en önemli iş bayrak ipi yapmak.
 • ihsanihsan4 ay önce
  bir an evvel yapında görelim yılan hikayesine döndü

Günün Özeti

Günün Karikatürü

27 Mart 2019