Seçim 2019 Sayfası

Alman ordusunda büyük kriz! Asker bulamıyorlar

Almanya askeri personel sıkıntısını Avrupa Birliği ülkelerinden asker alarak gidermeyi planlıyor.

22 Temmuz 2018 Pazar 17:18
Alman ordusunda büyük kriz! Asker bulamıyorlar

Alman silahlı kuvvetleri, personel açığını diğer Avrupa Birliği ülkelerinden kapatmayı planlıyor. Alman Savunma Bakanlığından bir yetkili Alman Haber Ajansı'na (dpa) yaptığı açıklamada "ordunun büyüyeceğini ve vasıflı ordu mensubu bulabilmek için bütün seçeneklerin gözden geçirilmekte olduğunu" söyledi.

Avrupa Birliği vatandaşlarının Alman ordusuna katılmasının 2016 yılından bu yana gündemde olduğunu belirten sözcü, planların revize edilen personel stratejisine dâhil edildiğini açıkladı.

Alman Sosyal Demokrat Partisi'nin (SPD) savunma politikası sözcüsü Karl-Heinz Brunner, Augsburger Allgemeine gazetesine verdiği demeçte Avrupa Birliği vatandaşlarının Alman ordusuna alınmasının gerçek dışı bir düşünce olmadığını belirterek "Ancak Alman pasaportu verme vaadiyle de yabancıların silahlı kuvvetlere alınması Alman ordusunun lejyonerler ordusuna dönüşme tehlikesini doğurabilir” şeklinde konuştu.

MUHALEFETTEN ELEŞTİRİ

Alman Silahlı Kuvvetleri yıllardır eleman sıkıntısı çekiyor. Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisinin meclis grubu savunma sözcüsü Florian Hahn "Avrupa Birliği'ndeki serbest dolaşım prensipleri doğrultusunda formüller geliştirilebileceğini, ancak her askerin sadakatinden emin olunması gerektiğini" söyledi.

Sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin Meclis Grup Başkanı Alice Weidel da yerleşik siyasi iradenin sağduyudan uzaklaştığını, eleman açığının mecburi askeri hizmetin kaldırılmasından kaynaklandığını ve bu durumun derhal düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Deutsche Welle Türkçe

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 22 Temmuz 2018 Pazar 17:18

YORUM YAZ

 • CERNUMIYANCERNUMIYAN9 ay önce
  ALMANYA ASKER BULAMIYOR FAKAT TERÖRISTLERI EGITMESINI IYI BILIYOR BEYLER ALMANYANIN ASKERI EGITIM ALANLARINDA GENELDE YABANCI UYRUKLU TERÖRISTLER EGITIM ALIYOR GERISI YALAN.
 • SAÇMALI yorumSAÇMALI yorum9 ay önce
  Bulurlar bulurlar... Bu ülkeden gidip, dinini, milliyetini kaybetmişlere, 5 bin avro maaş var desinler... Türkiye'den bile gidip Alman ordusuna katılacak kansızlar çıkar.
 • hsyn2802hsyn28029 ay önce
  Askerlik paralıya dönünce böyle olur. Gün gelir parsına tükürmüşüm deyip savaştan kaçarlar.
 • Kayı beyiKayı beyi9 ay önce
  Orduyu bize devretsinler
 • Türkiye de aynı olabilirTürkiye de aynı olabilir9 ay önce
  BU KAFAYLA GİDERSE BİZİM RTE BEY, TÜRKİYE DE AYNI DURUMA DÜŞECEK..dört tarafımız düşman, rte efendi, artırmak yerine asker sayısınını azaltıyor, bedelli askerlik çıkarıyor..

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Nisan 2019