Algı dolu anketlere yenileri eklendi! İki anketçi konuştu

Her seçimden önce "AK Parti bitti" edebiyatı yapan anketlere yenileri eklendi. İki anketçi, CHP güzellemesi dolu yeni verileri açıkladı.

13 Haziran 2019 Perşembe 09:10
Algı dolu anketlere yenileri eklendi! İki anketçi konuştu

ANAR Araştrma Genel Müdürü Dr. İbrahim Uslu ile GENAR Araştırma Genel Müdürü İhsan Aktaş, HaberTürk'te Didem Arslan Yılmaz'ın programına konuk oldu. İstanbul seçimlerine dair değerlendirmelerde bulunan iki isim çok çarpıcı analizlerle yaptıkları anket çalışmalarını kamuoyuna duyurdu.

Uslu'nun iddiasına göre CHP İstanbul Adayı Ekrem İmamoğlu, AK Partili rakibi Binali Yıldırım'ın önünde. Aktaş'a göre de İmamoğlu önde götürüyor.

ANAR Araştrma Genel Müdürü Dr. İbrahim Uslu, "Bayram öncesi 2500 kişiyle yaptığımız araştırmaya göre İmamoğlu bir kaç puan önde görünüyor" dedi.

Binali Yıldırım'ın 31 Mart seçimlerine göre siyah ile beyaz kadar farklı bir strateji yürüttüğünü belirten Uslu, "Sayın Erdoğan artık çok dahil olmuyor. Binali Yıldırım daha çok gözüküyor. Daha olumlu bir dil kullanılıyor. Beka söylemleri bitti. Gönül belediyeciliği bitti." diye konuştu.

Uslu, konuşmasını devamında şunları söyledi:

"Bir önceki seçimde kararsızların oranı düştü. Teknik olarak herkes çok kararlı. Seçimin sonucunu belirleyecek olan sandığa gitme oranı. Binali Yıldırım'ın Kürt seçmeni ile barışma adımı atması doğru adımdı. Bir tarafla tamir edilirken Karadenizliler ile sorun oluştu. Pontus suçlaması insanları rencide edecek düzeye oluştu. Sayın İmamoğlu'nun Karadeniz mitingleri ile 31 Mart seçimleri arasındaki farkı karşılaştırabilirsiniz. İstanbul'da Karadenizliler çok organize ederler. AK Parti o yüzden bu dili sürdürmedi. Önce Kürt seçmenlerle sonra Pontus ile ilgili dili terk etti."

Ekrem İmamoğlu 1-2 puan önde diyen GENAR Araştırma Genel Müdürü İhsan Aktaş ise şöyle konuştu:

"CHP'nin Yüzde 35 oyu var. İyi Parti ve HDP'den gelen oylarla yüzde 48-49'u buluyor. 31 Mart'ta adaylardan önce partiler yarıştı. Bu kez adaylar yarışıyor. Cumhur İttifakı ilk seçimde sanki kazandık havasındaydı. Biz normalde araştırma yaptık. Önceki seçimde siyasal oy toplamı olarak İmamoğlu geriden gelen bir pozisyondaydı. 1 puan 2 puan. Şimdi Ekrem İmamoğlu önde. Şimdi Yıldırım oylarını arttırmak zorunda. Seçimler kazanmak üzerine koyulur. Türkiye'de milliyetçi bir söylem kullanabilirsiniz. Ancak İstanbul farklı. İstanbul'da Trabzonluların oranı yüzde 2.7. Bunun 1.2'se geçiş yaptı."

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Haziran 2019 Perşembe 09:10

YORUM YAZ

 • AdaletAdalet11 gün önce
  Allah fırsat vermesin yalanciya Takiyeciye
 • Zıya öztaş Zıya öztaş 11 gün önce
  Yiğidim aslanım sn.binali yildirim başkanım durmak yok yola devam ALLAH yar ve yardımcınız olsun inşallah
 • Zıya öztaş Zıya öztaş 11 gün önce
  Yiyidim
 • MuratMurat11 gün önce
  AKP'nin algı makinesi Ak it.Challenger 605 tipi özel uçak Ahmet Çalıkındır.İstanbul belediye seçimlerinde Binali Yıldırım a tahsis edilmiştir.Belki buda haber değeri taşır.Yüzsüzsüz riyakar vatan hainleri.Seçim uğruna pekeke diyeceksin Kürdistan diyeceksin devletin tüm imkanlarını kullanıp bide Çalık grubundan her tür desteği alacaksın sonra da İmamoğlu uçak kiralamış öyle mi.Size inanan imanını adalet duygusunu yitirmiştir.Bu çok açıktır.
 • Reis HürdolaşReis Hürdolaş11 gün önce
  Görüyorumki kehanet satananketçileri sahipleniyorlar. Kehanetin bizdeni,sizdeni yok ki! Kehanet ortak olarak kamu oyu imalat etmek için modernci birbüyü ve sihir /aldatma ilkeleriyle çalışırlar. İnancına göre biri işte samimi ise " Allah bizimledir" der ve gereğini yaparız. Ama bu kehanet algıcıları siyasetçiyi "kamuoyu bizimledir" düşüncesine iterek pagan bir kültür parçası haline getiriler.
 • aslanaslan11 gün önce
  eh be akit eh be akit iki araştırma şirketide köküne kadar bizden.önlem almak için mücadele edeceğiz diyeceğine chp güzellemesi diyorsun.bide ekrem,e yalancı diyorsun. şimdi sen ne oldun.
 • Kemalist Düşmanı AkpartiliKemalist Düşmanı Akpartili11 gün önce
  inşallah Akparti adayı kazanır! sonuç ne olursa olsun Cumhur İittifakı saçmalığına artık son verilmeli!! Bu ittifakın akpartiye getirisi nedir? İstanbul, ankara, antalya vs alamadıktan sonra ne anladık bu ittifaktan? Meclisteki çoğunlukta gitti!! Akpartiye Evet, kemalist endeksli MHP ile kurulan ittifaka ve MHP ağzına hayır!!!
 • MlymMlym11 gün önce
  Vatandaş isimli kişi sen kimsinher yerde dostların var ne hikmetse fetöden dostların yok. Milleti aptal yerine koyandan daha aptal kim olur ki.
 • Reis Hürdolaş Reis Hürdolaş 11 gün önce
  Anket şirketleri cahilye döneminin kahinleri ve büyücüleri gibidir. Aslında olmayan bir bilgiyi olacakmış gibi gösterip ücretini ödeyenlere moral verirler. Anket şirketlerine bir bakalım. 10 milyonluk seçimde kaç kişiyle konuştuklarını iddia ediyorlar. 2 bin beşyüz. Bu kadar komik ve aldatıcılık kehanet değil de nedir? Bu kahinler bir para alamadıkları kişilere karşı da sihir ve büyü yaptıklarınısanmaktadırlar. Batı da bile bu kahinliğe artık rağbet yok. Ne yapıyor sandık çıkışı anket. Yani tutturamadıklarıkehanetletine sağlam göstermek için. Kehanet bu çağdaİNsanların ahlakları üzerinde oyun oynayarak onlara sihir/ göz boyamacılığı yapmakta böylelikle rantlarını sihir üzerinde kazanmaktadırlar ki. Benim inancıma göre bu ticaret kumar gibidir. Bir de % 2 - 3 yanılma payı veriyorlar. Bu kadar üç kağıtçılk olu mu? O yüzden anketçilere/ kahinlere bakıp doğruları görebilme şansınız sıfırdır
 • Fatih HacıoğluFatih Hacıoğlu11 gün önce
  Anar ve Genar AKP'lilere ait şirketler.Adamlar kendi partisini uyarıyor.Durum kötü diyor.Siz CHP güzellemesi diye gerçeklere karşı çıkıyorsunuz.31 Mart' ta da böyle diyordunuz.Sonra ne oldu?
 • ihsanihsan11 gün önce
  istanbullular bu yunan oğlu yalanoğluna oy veriyorsa pes başalrına bir gelecek var demekki bizde3n söylemesi
 • Vatandaş Vatandaş 11 gün önce
  Ilk seçimde Binali Yıldırım önde deniyordu. Basa baş gitti. Seçimi halk yapar. Şu an halkta ak partiye karşı bir duruş var. Bilesiniz. Ben vatandaşım, ak partililerle,mhp, chp lilerdende dostlarım var. Arkadaşlarım akrabalarim var. Vatandaşınak partiye eski sevgisi yok. Bunu bilin araştırın niye diye. Sadece Istanbul değil Türkiye kaybedilecek haberiniz olsun. Ak partili bir dost uyarısı.
 • alparslanalparslan11 gün önce
  hukumet yanlis yapti garip gurabaya, evet yanlıs yaptı. bir metro eksik yap, bir köprü eksik yap yada, iktidardan yararlanan o karun muslumanlar kesenin ağzını açsaydı da garip gurabanın biberini, patlıcanını, domatesini zam üstüne zam yaptırmasaydı ve rızkı ile oynamasaydı. zaten kurbandan kurbana et görüyo fakir fukara onuda kurban kesenler hakkı ile dağitmiyo ya kıyma yapıyo yada sucuk yapıp kendi yiyiyor. milletin rızkı ile oynatmayacaktı sayın başkan ve garip gurabaya sahip çikacakti. sayin başkan mücadele ediyo ama o doyumsuz ve daima güçlünün yaninda yer alan yalaka ve para için her b.ku yiyen sahte ve sözde müslüman görünüpte bir tane sakalliya ve başörtülüye iş vermekten korkan serefsizlerin yüzünden kaybettiler buyuksehirleri ama insallah istanbulu kazanir sayin binali yildirim. sayet kaybeder ise, turkiyede hukumet başta olmak üzere çok önemli mevzileri kaybedeceginden emin olabilirsiniz. dost açı söyler ama doğrudur söylediği. gezi benzeri cok ama cok büyük pislik yapacaklarını söyluyorlar. ALLAH yar ve yardımcısı olsun sayın baskanin ve sayin binali yıldirimin. ALLAH tum ummeti muhammede yardım etsin insallah.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Haziran 2019