Alanar Meyve'den denizaşırı iş birliği

Tekfen Tarım kuruluşu Alanar Meyve, Perulu meyve üreticisi La Kiarita ile siyah incirin pazarlanması konusunda sözleşme imzaladı- Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin:- "Anlaşmayla dünya piyasaları için tedarik süremizi 120 günden 365 güne çıkartarak liderliğimizi perçinliyoruz"

12 Şubat 2019 Salı 11:50
Alanar Meyve'den denizaşırı iş birliği

İSTANBUL (AA) - Tekfen Tarım kuruluşu Alanar Meyve, Perulu meyve üreticisi La Kiarita ile siyah incirin pazarlanması için sözleşme imzaladı.

Tekfen Tarım'dan yapılan açıklamaya göre, son 3 yılın siyah incir ihracat şampiyonu Alanar Meyve, Berlin'de düzenlenen Fruit Logistica Fuarı'nda, Perulu meyve üreticisi La Kiarita ile siyah incirin pazarlanması konusunda anlaştı.

Alanar Meyve böylece, "365 Gün İncir Projesi" kapsamında inciri dünyanın dört bir yanındaki müşterilerine kesintisiz ulaştırmak için önemli bir adım attı.

Anlaşma kapsamında Peru'nun prestijli meyve üreticilerinden La Kiarita firması, Alanar için siyah incir üretimi yapacak. Alanar Meyve, anlaşma sayesinde, Bursa siyah inciri hasat sezonu bitse bile yılın tamamında tüm dünyaya siyah incir satışı yapabilecek.


- "Üretimdeki mevsimsel boşluk ortadan kalktı"


Açıklamada görüşlerine yer verilen Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, Alanar Meyve'nin alanındaki liderliğine işaret ederek, "Anlaşmayla dünya piyasaları için tedarik süremizi 120 günden 365 güne çıkartarak liderliğimizi perçinliyoruz." ifadesini kullandı.

Avrupa, Uzak Doğu, Orta Doğu, Kuzey Amerika ve Avrupa dahil olmak üzere yılda 2 bin tondan fazla taze incir ihraç ettiklerini belirten Gigin, Perulu şirket ile yapılan anlaşmayla üretimdeki mevsimsel boşluğun ortadan kalktığını ve önemli bir rekabet avantajı elde ettiklerini vurguladı.

Tekfen Tarım Genel Müdürü Emrah İnce de üretim ve satışını gerçekleştirdikleri tüm yaş meyve çeşitleri için global anlamda her türlü fırsatı değerlendirmeye açık olduklarını kaydederek, "Bugün siyah incir için, Türkiye’den ihraç ettiğimiz miktarları yüzde 20 takviye edecek bir sözleşmeye imza attık. Benzer anlaşmaları, dünyanın farklı yerlerinde farklı ürünler için de yapabiliriz." değerlendirmelerini yaptı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Şubat 2019 Salı 11:50

YORUM YAZ

  • ahmet bursalıahmet bursalı8 ay önce
    Satın ülkenin bütün değerlerini devletin sadece dünyada Bursada yetişen siyah incir fidanının bu perulu üreticiye verilmesini acilen engellemesi lazım. Birde övünüyor 12 ay olacak diye kim kazanacak bu işten sen ve perulu üreticiler ülkemizin çiftçisini düşündüğü yok...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ekim 2019