Akıllı telefon kullanıcıları dikkat! HAVELSAN müdürü uyardı

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, akıllı telefonlarla ilgili ortam dinlemesine dikkat çekerek "Bu durumun önüne geçmek için akıllı cihazlara yüklenen uygulamaların kamera ve mikrofon erişimlerinin kapatılması gerekiyor." dedi.

11 Şubat 2019 Pazartesi 11:59
Akıllı telefon kullanıcıları dikkat! HAVELSAN müdürü uyardı

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, AA muhabirine, akıllı cep telefonlarının ortamda konuşulanları düzenli olarak dinlediğine ilişkin çeşitli iddiaların olduğunu anımsatarak, söz konusu uygulamanın hedefli reklam oluşturma amacıyla yapıldığı yorumlarının bulunduğunu söyledi.

Kişilerin sohbet ortamlarında yaptıkları konuşmalara ilişkin reklamların, sosyal medya hesaplarına gelmesi üzerine "Biri bizi dinliyor" iddialarının gündeme geldiğine dikkati çeken Atalay, "Bazı mobil uygulamaların kullanıcı sözleşmelerinde 'ortamdan ses kaydı yapabileceği'ne ilişkin ifadeler bulunuyor. Bu konunun yasal olup olmadığına ilişkin çeşitli görüşler ve iddialar var." diye konuştu.

'Konuştuğunuz öğenin reklamını karşınızda buluyorsunuz'

Şirketlerin, kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturmak amacıyla web sitelerinde ve uygulamalarda etkinliğe katkıda bulunmak için giderek daha gelişmiş teknoloji kullandıklarına dikkati çeken Atalay, "Sosyal medyada gezinirken veya web sitesine bakarken, arkadaşınızla konuştuğunuz ögenin reklamını karşınızda bulunuyorsunuz. Bu durum mikrofonları açık olan akıllı cihazlar tarafından dinlenildiği şüphesini akla getiriyor." ifadesini kullandı.

Bu durumun önüne geçmek için akıllı cihazlara yüklenen uygulamaların kamera ve mikrofon erişimlerinin kapatılması gerektiğini vurgulayan Atalay, söz konusu cihazlarda kamera ve mikrofon erişimlerinin devre dışı bırakılmasıyla casus yazılımlar gibi zararlı yazılımlara karşı da belirli ölçüde korunmanın sağlanabileceğini bildirdi.

Atalay, yaşamı kolaylaştıran teknolojinin, aynı zamanda insan hayatını kabusa çevirebileceği uyarısında bulunarak, burada yerliliğin öneminin ortaya çıktığını kaydetti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 11:59

YORUM YAZ

 • AliAli8 ay önce
  nasıl kapatacagımızı da soyleseydın!
 • AbdullahAbdullah8 ay önce
  Meşhur iş insanı böyle mi dinlenmiş? Millete küfür etmiş mi? Sahi söylediği o sözleri yalanladı mı?
 • mustafamustafa8 ay önce
  YAHU ADAMLARMAL TELEFONU BİLE DİNLİYOR SEN BÜTÜN GÜN RŞİHAKKINI KAPAT ADAM PROGRAMI ÇİPİN İÇİNDE ZATEN BELLEKTE YAZILI ONU SİLEMİYORSUNKİ.CIA NEDEN IPOHEN NİN SAHİBİNİ ÖLDÜRDÜ ADAMA SUİKAST YAPTILAR NEDEN ERİŞİM KODUNU VERMEDİĞİ İÇİN. BUGÜN İSE HEPSİNE SAHİPLER. YAHU K..ÇIMIZIN DİBİNDE KIBRISTA ECOLON DENEN ÜST VAR ARAŞTIRIN BAKALIM NE AMAÇLA KULLANILIYOR TÜRKÇE İSMİ BÜYÜK KULAK YADA DERİN KULAK. BU İSTASYON TÜM DÜNYAYI DİNLİYOR. SEN BÜTÜNGÜN TELEFONUN AYARLARII KAPAT. TEL ÇÖZÜM FARADAY KAFESİ KULLANMAK.
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 8 ay önce
  İzinsiz Dinleme, Kesinlikle Yasak Olmalıdır. Özel Hayata,Mūdahale Sayılmalı Cezalandırılmalıdır.
 • kubilay akin kubilay akin 8 ay önce
  Tamamarkadaş anladık haber doğruyüzde yüz katılıyorum.lakin gerisi yok bunu nasıl önleyeceğiz. çünkü yüklediğimiz her uygulama paralı olanlarda dahil bu türizinleri istiyor kabul etmezseniz uygulamayı yükleyemiyorsunuz. bunun çözümü nü anlatan yok.çözüm akıllı aletleri kullanmamakmı ? bunları da anlatan haber yaparsanız yani çözüm odaklı haber daha iyi olmazmı ?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ekim 2019