• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Akaryakıt fiyatlarını değiştirecek karar Rusya'dan ilan edildi! İstanbul, İzmir, Ankara'da: benzin, motorin fiyatları

Yeniakit Publisher
2024-02-28 22:11:00 - 2024-02-29 02:43:28
Akaryakıt fiyatlarını değiştirecek karar Rusya'dan ilan edildi! İstanbul, İzmir, Ankara'da: benzin, motorin fiyatları

Akaryakıt fiyatlarında son durum araç sahipleri tarafından yakından takip ediliyor. Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda ​​​82 dolar seviyelerinde iken Rusya akaryakıt fiyatları için bu kararı aldı! Peki Türkiye'de akaryakıt fiyatalrı ne oldu, etkileyecek mi?

Rusya, iç talebin artması nedeniyle 1 Mart'tan itibaren petrol ihracatını 6 ay süreyle askıya alacağını açıkladı. Söz konusu kararın Türkiye'de akaryakıt fiyatlarını da etkilemesi bekleniyor.
Rusya, artan iç talep ve rafineri bakımları gerekçesiyle petrol ihracatını askıya almaya hazırlanıyor. Alınan kararın uluslararası piyasaları yakından etkilemesi beklenirken Rusya'dan günlük 400 bin varil petrol ithal eden Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarında da değişimin görüleceği tahmin ediliyor.

KARARDAN MUAF TUTULACAK ÜLKELER

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak'ın duyurduğu karara göre tüketicilerin ve çiftçilerin artan talep ve rafinerilerde planlanan bakım çalışmaları nedeniyle iç talebin karşılanmasını garanti altına almak için 1 Mart'tan itibaren petrol ihracatı 6 ay süreyle askıya alınacak.

Rusya'nın aldığı kararın, Avrasya Ekonomik Birliği üyesi ülkelerin yanı sıra Moğolistan, Özbekistan ve Gürcistan'ın Rusya destekli iki ayrılıkçı bölgesi olan Güney Osetya ve Abhazya'dan muaf tutulacağı belirtildi.

PİYASALAR NASIL ETKİLENECEK?
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya uyguladığı yaptırımların yürürlüğe girmesi sonrasında Rusya, petrol ihracatını Avrupa'dan Afrika ülkelerine yönlendirdi.

İhracat yasağıyla Rus tedarikinin uluslararası piyasalardan kaldırılması, Avrupa yakıt tedarikinin yeniden başlaması ve Çin ihracatının artması durumunun ortaya çıkması bekleniyor.

TÜRKİYE'DEKİ AKARYAKIT FİYATLARINA YANSIYABİLİR

Rusya'daki petrol ihracat yasağının Türkiye'yi de etkilemesi bekleniyor. Rusya'nın Ukrayna işgalinden sonra Avrupa ülkelerinin Rus petrol ve doğal gaz ithalatının büyük bölümünü durdurmasıyla Türkiye, Batı'da Rus enerjisinin en büyük ithalatçılarından birisi haline geldi.

2023 yılının kasım ayında rekor seviyeye ulaşan Rusya'nın Türkiye'ye ham petrol sevkiyatı, günlük 400 bin varile (bpd) yükselmişti. Karardan Türkiye'nin muaf tutulmaması halinde akaryakıt fiyatlarında yukarı doğru bir değişimin ortaya çıkması bekleniyor.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

Ankara, İstanbul ve İzmir 28 Şubat Çarşamba günü itibariyle 17 ildeki güncel benzin, motorin ve LPG fiyatları...

Ankara güncel benzin, motorin ve LPG fiyatları
Benzin fiyatı: 41,20 TL
Motorin fiyatı: 42,80 TL
LPG fiyatı: 21,32 TL

İstanbul güncel benzin, motorin ve LPG fiyatları
Benzin fiyatı: 40,46 TL
Motorin fiyatı: 42 TL
LPG fiyatı: 21,31 TL

İzmir güncel benzin, motorin ve LPG fiyatları
Benzin fiyatı: 41,42 TL
Motorin fiyatı: 43,02 TL
LPG fiyatı: 21,25 TL

GOLDMAN SACHS PETROL TAHMİNİNİ AÇIKLADI

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs, Kızıldeniz'deki aksaklıkların Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) stoklarında beklenenden daha fazla düşüşe yol açması nedeniyle, Brent petrolün 2024 yazındaki zirvesine yönelik beklentisini 85 dolar seviyesinden 87 dolara yükseltti.

Goldman Sachs, Brent petrolün 2025'te ortalama fiyatının 80 dolar olmasını beklemeye devam ediyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

K maraşlı

Seçimden önce 50 60 şı görse iyi olur seçimden sonra zaten 70 şi görecek bunu bilmeyen çok az
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23