AK Parti grubu toplanıyor! Erdoğan gerekeni yapacak

23 Haziran'daki İstanbul yenileme seçimi sonrası AK Parti'de büyük gün. Başkan Erdoğan'ın seçim sonrası ilk grup toplantısında vereceği mesajlar merakla beklenirken 31 Mart’tan sonraya ertelenen revizyonun da devreye girmesi bekleniyor.

25 Haziran 2019 Salı 08:41
AK Parti grubu toplanıyor! Erdoğan gerekeni yapacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde ortaya çıkan sonuç, AK Parti açısından yeni bir dönemin başlangıcına de sebep olacak. Kabineden, parti yönetimine kadar, İstanbul il yönetimi ve ilçe yönetimlerine kadar birçok alanda radikal değişiklikler beklenirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tüm seçenekleri masaya yatırıp, hızla ülkenin gerçek gündemine dönülmesini hedefliyor.

24 Haziran seçimlerinin bile geniş bir analize tabii tutulmadığı AK Parti’de, önümüzdeki 4 yıllık seçimsiz dönem hem partinin ve hem de ülkenin geleceği açısından ‘fırsat’ olarak değerlendiriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önünde parti ve hükümet açısından üç önemli başlık bulunuyor. Bu kapsamda, erken seçimin söz konusu olmayacağı, Cumhur İttifakının sürmesi, kabine ve partide geniş çaplı revizyonların gündeme gelmesi ve ekonominin düzelmesi için seferber olunması gibi başlıklarda süratle bir değerlendirme sürecine girilecek.-

Maksat fatura kesmek değil

AK Parti’de ilk aşamada ‘Gerçekçi bir seçim muhasebesi’ yapılacak. AK Parti kaynaklarına göre, hedef ‘Birilerine fatura kesmek’ olmayacak, ama nerede hata yapılmışsa ve bu hatanın sorumluluğu kimde ise gereği yapılacak. AK Parti içinde bu konuda, “Gerekirse parti yönetiminden, kabineye kadar, İstanbul il yönetiminden, ilçe yönetimlerine kadar kimin sorumluluğu bir revizyona gidilebilir. Bu süreç 31 Mart’tan sonra başladı zaten. İstanbul’dan ayrı olarak, il başkanlıkları konusunda Türkiye genelinde bazı değişikliklere gidildi. Değişim süreci şimdi İstanbul’la birlikte yeni bir boyut kazanacak” değerlendirmesi yapılıyor. Kabinede yapılacak revizyonla birlikte ‘Teknokrat isimlerin yerine vatandaşta karşılığı olan isimlerle’ yola devam edileceği belirtiliyor.

Binali Yıldırım’ın bu süreçte nasıl bir pozisyon alacağı henüz net değil. Ancak, kulislerde kabinede görev verileceği veya cumhurbaşkanı yardımcılığı makamına getirebileceği belirtilen Yıldırım’ın, ‘Herhangi bir görev istemeyebileceği’ yorumu da yapılıyor.

AK Parti'de değerlendirme günü

AK Parti kaynakları, 2017’den itibaren yapılan son üç seçimde İstanbul’da çıkan sonuçlardan yola çıkarak “Son üç seçimdir İstanbul seçimleri hep bıçak sırtı bitmiş zaten. 16 Nisan referandumunda İstanbul’da yüzde 48.6 ‘Evet’, yüzde 51.3 ‘Hayır’ çıktı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sayın Erdoğan yüzde 50, diğer adayların oluşturduğu blok yüzde 50 oy aldı. Son 31 Mart seçimleri de iki aday arasında binde 1.5 fark oluştu. Aslında seçmen bize referandumdan itibaren bir mesaj vermeye başlamış zaten. Bu mesajların gereğinin yapılmaması belki de bugünkü sonucu ortaya çıkardı” değerlendirmesini de yaptı.

İlk mesaj 2017’de geldi

AK Parti kaynakları, 2017’den itibaren yapılan son üç seçimde İstanbul’da çıkan sonuçlardan yola çıkarak “Son üç seçimdir İstanbul seçimleri hep bıçak sırtı bitmiş zaten. 16 Nisan referandumunda İstanbul’da yüzde 48.6 ‘Evet’, yüzde 51.3 ‘Hayır’ çıktı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sayın Erdoğan yüzde 50, diğer adayların oluşturduğu blok yüzde 50 oy aldı. Son 31 Mart seçimleri de iki aday arasında binde 1.5 fark oluştu. Aslında seçmen bize referandumdan itibaren bir mesaj vermeye başlamış zaten. Bu mesajların gereğinin yapılmaması belki de bugünkü sonucu ortaya çıkardı” değerlendirmesini de yaptı.

Gereği ne ise yapılmalı

Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ ''AK Partililer olarak bize düşen, İstanbullu seçmenin tekrarladığı dersi; doğru dinlemek, doğru okumak, doğru anlamak, gereğini doğru yapmak ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan etrafında daha da kenetlenerek yolumuza devam etmektir. Sonuçları iyi değerlendirebilirsek 2023’ün de 2028’in de en başarılı partisi olarak yolumuza devam ederiz'' dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise, partilerinin 17 yıldır milyonların teveccühüyle büyük yürüyüşünü sürdürdüğünü hatırlatarak ''Seçim geride kaldı, ileriye bakıyoruz. Seçimsiz geçecek dört senenin motivasyonuyla 2023 hedeflerimize odaklanacağız. Bu şehirde küçük hesaplarla liderini, tabanını ve gönlü İstanbul’da olan milyonları üzenler için de, muhasebe ve muhakeme dönemidir'' değerlendirmesini yaptı.

AK Parti MKYK üyesi ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da ''Ahlaki üstünlüğü kaybettiğimiz için İstanbul'u kaybettik. Samimi öz eleştiri yapmalıyız. Bunun için geçmişi ve mitleri bırakıp geleceğe ve gençlerin hayallerine bakmalı, rasyonalite, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı ve temel haklara odaklanmalıyız. Ben bütün problemlerimizi aşabileceğimize inanıyorum; yeter ki birbirimizi düşmanlaştırmayalım'' dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz: “İstanbul’u kazanmak elbette çok önemliydi. Ancak seçim kurallarının eksiksiz uygulanmasını sağlamak ve yapılan kanunsuzlukları karşılıksız bırakmamak daha önemliydi. Biz elimizden geleni yapıp gerisini Allah’a havale eden tevekkül sahibi insanlarız. Hep birlikte çalıştık. Taptaze ümitlerle durmak yok yola devam...

(Türkiye)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Haziran 2019 Salı 08:36

YORUM YAZ

 • YörükYörük25 gün önce
  Hala muhasebe yapılacak, kimseye fatura kesilmeyecek gibi yuvarlak söylemler. Kelle isteriz, fatura isteriz, dalkavukların rezil edilerek partiden def edilmesini, AK Partinin önünden geçirilmemesini isteriz. İçimizi soğutacaksınız, bizim davamız AK Parti değildir, memleketdir, Hak'dır. AK Parti bu dalkavuk haramzadelere bizim içimizi soğutacak şekilde muamele etmeyecekse, AK Partinin önünden biz geçmeyiz. Adı AK Parti olur, AL Parti olur bizim davamız bellidir. Kimse kendisini bekamızın bekçisi sanmasın. Yuvarlak konuşmasın, yutmuyoruz artık. Bizi oyuncak ettiğiniz, önümüze koyup zorla seçtirdiğiniz rezillerin kellesini isteriz. Sadece İstanbul değil tüm teşkilatlardan bu rezillerin kovulmasını isteriz.
 • Cavit BüyükcengizCavit Büyükcengiz25 gün önce
  Kesin "kendimizi halka neden anlatamadık?" sorusunun cevabını arayacaklardır.Arkadaşlar "MİLLET SİZE BİR ŞEY ANLATMAK İSTİYOR". Siz susacak ve dinleyecek ve anlamaya çalışacaksınız. Bir şey anlatmaya çalışan biziz siz değil. Ses kesip, şafak dinleyeceksiniz.
 • enver ç.enver ç.25 gün önce
  önce damatı ekonominin başından alıp yerine işin uzmanı bir ekonomistin gelmesi lazım .. şirket ceosundan ekonomi bakanı olmaz .. ülke yönetmek şirket yönetmeye benzemez .. hata kabul etmez ..ekonomi düzelirse her şey düzelir
 • The Turk @Nz The Turk @Nz 25 gün önce
  İsmailaga insaallah sen o cemaat grubuna bağlı değilsindır. Çünkü sen hala ümmet kelimesini kavrayamamışsinki hala suriyelileri diline dolamissin ve aklınca Reise baskı yapıyorsun
 • kalelikaleli25 gün önce
  teröristbaşının lafı edilmeyecekti yok valiye şöle böle dedi olmayacaktı adamı kötüledikçe başımıza nihayet kral seçtiniz.bu sizden kaynaklıdır.bizden değil.
 • kalelikaleli25 gün önce
  suriyeli ıraklı iranlı bilmem ne derhal önlem alınmalı kimse bu konuda sizleri uyarıyor mu gazeteci geçinenler uyarıyor mu uyarmıyor bu yüzden kaybediliyor önlem alın.gazeteci geçinenler size bu konuda akıll vermiyorlar işlerine gelmiyor milletin sesine kulak verin bu göç dalgası bitsin gelenler geri gitsin artık.çok büyük şikayetler var.şehirler yabancılarla doldu taşıyor.efendiler kendinize gelin bu sorun halledilsin garip gureba fakir fukara işsiz asgari ücretli gözetilsin.siz çalişan memur annelere doğum kreş avantajı nine maaşı vereceğinize yoksul kimselerin mutfağına katkıda bulunun.göçmen dalgası çözümlenmezse gidiş hiç te iyi olmayacaktır.sokaklarda mahallelerde yabancılardan geçilmiyor.bu savaştan falan kaçma değil istilaya döndü.
 • derman05derman0525 gün önce
  Ak partinin kuruluşundakiinsanları çoğu illerde maalesef dişladılar küstüdüler.Yenilenecez gençleşeceğiz diye kurucularyok sayıldı.Bunların çoğuda muhafazakar dava adamı insanlardıyerlerini ihale ve rantçı kesimler çöreklendi.Zaten bunların amacı partide yönetime girip işini büyütmek için ve istediği gibi binalar dikip malına mal katan mutaahhit kesimi.Bunları belediyelerden neyazıkki uzaklaştıramadıllar.Çoğu illerdeböyle tabi 94 ruhukolay gelmez..
 • MilletMillet25 gün önce
  NEYİN GEREĞİ YAPILACAK ACABA ŞUNCA GERÇEK FETÖCÜ DIŞARIDA VE AK PARTİNİN İÇİNDEKİ BAZI İTLERLE KOL KOLA,BUNUN GEREĞİNİ YAPABİLECEK Mİ .VEKİLE BİR FETÖCÜ İT ANLATILINCA YAHU SEN BUNU NEDEN ANLATIYORSUN MENFAATİN Mİ VAR DİYOR .DAVAMIZ İÇİNDENİNCE ADAM SÖYLEYENE BİR PİSLİK, İSPİYONCU GÖZÜYLE BAKIYOR.. BUNU MU HALLEDEBİLECEKLER.AK PARTİ MALESEF KANSER OLMUŞ
 • Adem İnan Adem İnan 25 gün önce
  Hepsi boş abdullah gül ali babacan kemal kılıçdaroğlu biz önce allah için sonra kendimiz için oy verdik tayyip erdoğan a ama ben askari ücretli çalışanım kredi çektim 2017 de yıllık faiz yüzde 20 ye yakınzengine faiz yok hibe var kimin malını kime veriyorsun hangi dine göre hareket ediyorsunuz islamda zenginin malinda zekat farzdır ama yaptığı niz fakirden alip zengine hibe bu devlet herkesin sadeecezengin nin değil sila denen gayri meşru iliş yaşayan birini aile bakanlığı desteklediniz ama fakire sırt çevirdiniz.bunun bedelini ödediniz şu bakanlarınız kusuz değil değiştirme mekanizması yokmu oldu söyleyecek çok şey var ama gariban oluşmaz oldu size
 • muratmurat25 gün önce
  millet ne istiyor yani bizler 1)3600 el gösterge yapılacaksa bütün memurlara 2) eyt denen mesleyi haledin 3) akp sırtında bulunan çıkarcıların bir an önce temizlenmesi ve eski ruh haline dönülmesi özüne dönmesi ayrıştırıcı değil de birleştirici ruh hali hak adalet
 • FaniFani25 gün önce
  Kızılcahamam toplantıları çok yapıldı. Sadece yemekler yendi. Nasihat nutukları dinlendi. Bu iş feraset ve cesaret işidir.
 • hurkanhurkan25 gün önce
  Antalya revizyonunu merakla bekliyoruz! Baba hatiri, burdur-bucak hemsehri rantini, islerine gelmeyeni ocu bucu, casus ilan edip on kesenleri, rant avantasin da olanlari, liyakat sahibi omayani il ve ilce teskilatlarinda istemiyoruz!
 • RPRP25 gün önce
  İÇİŞLER BAKANI -EKONOMİ BAKANI-MİLLİ SAVUNMA BAKANI BUNLARA DOKUNMA YETER BENCE
 • Ismailaga Ismailaga 25 gün önce
  Bizim halkimiz Suriyelilerden cok rahatsiz. Eger hükümetmiz Suriyelileri geri göndermesse önümüzdeki her secimi kaybedecek.
 • teomanteoman25 gün önce
  Maalesef çıkar çevreleri AK partiye yapışmış. Önce bu yapışkanların temizlenmesi lazım....
 • Ali kavurmaciAli kavurmaci25 gün önce
  Degendirme şu şekilde olacak.Cagiz çekcak falan filan vatan millet sakaryaama yine genel merkeze gittiginizde beyfendi toplantida biz sizi arayalimyani yürü asfalt düşkünü anca gidersin rehvan dıgıdik diğidiksende mabadina bakarak sevinçle vites alacaksin olan Reisin gayretlerineolacak

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Temmuz 2019