Sadece ahlakı değil artık abdesti de bozuyorlar

İlahiyatçı Yazar Süleyman Duman yeniakit.com.tr'ye son dönem ahlâksızlıkta yarışan diziler hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Duman bazı dizilerin artık sadece ahlakı değil abdesti bile bozacak seviyeye geldiğine vurgu yaparak, "Birçok dizide gayrimeşru şeyler anlatılıyor. Yani vurdu, kırdı, çaldı, çırptı. Bu ne yapar? Telafisi mümkün olmayan sıkıntılara yol açar." dedi.

22 Mayıs 2019 Çarşamba 12:06

 Necmi Güven  Yeniakit.com.tr 

İlahiyatçı Yazar Süleyman Duman; dizilerde, gayrimeşru durumların normalleştirildiğine ve gençliğin yanlış yönlendirildiğine değinerek dizilerde gerçeği ortaya koyan, ahlâkı önceleyen bir içeriğin yer alması gerektiğini söyledi. Bu dönem yaşayan gençliğin gördüğüne inandığına vurgu yapan Duman, bazı dizilerin sadece ahlâkı değil abdesti bile bozabileceğinin altını çizdi.

Diziler örnek kabul ediliyor

Duman, dizilerde yanlış bilgiler verildiğine değinerek, "Tarihi içerikli bazı diziler var ki tarihi kurgu ile uyuşmuyor. Gerçeklerle uyuşmuyor. Dizi, gerçekleri anlatmalı, millete kültür olarak bir şeyler vermeli; ilim vermeli, fikir vermeli ama sadece müstehcen dizilerle milletin ahlâkı bozulursa bu tabi ki büyük bir tahribata neden olur. Artık insanların aklı gözünde. Ne görüyorlarsa ona inanıyorlar. Gençler de bu dizileri seyrediyor. Oradan kendilerine bir çok dersler çıkarıyorlar." şeklinde konuştu.

Bazı diziler abdesti bile bozuyor

Televizyondaki bazı dizilerin abdesti dahi bozacak düzeyde olduğunu vurgulayan Duman, "Bir hoca efendiye; 'Televizyon, dizi seyretmek abdesti bozar mı hocam?, diye soruyorlar. Hoca da; 'Abdesti bozmaz da ahlâkı bozar', diyor. Çok güzel bir tespit. Belki o diziler de öyle diziler var ki ahlâkı bozduğu gibi abdesti de bozuyor. Onun için dizilerin cemiyet üzerinde büyük menfi tesirleri var. Ama dâhi bir insan Abdülhamit Han Hazretleri'nin hayatı anlatmak gibi güzel işler yapılırsa o zaman gençliğe güzel bir yön verilmiş olur." sözlerini dile getirdi.

Diziler boşanmaları artırıyor

Devlet için millet için faydalı şeyler yapılması gerektiğinin altını çizen Duman dizilerin aile birliğini de olumsuz etkilediğini belirterek, "Ama bizdeki diziler maalesef belden aşağıyı, aşk, meşk hayatını anlatıyor. Bunun da gençlik üzerinde büyük tahribatı oluyor. Bunu telafi etmek de çok zor. Bakıyorsun ki gençler evleniyor üç gün sonra boşanıyor. Neden boşanıyor? Birbirini çekemiyor. Çünkü, dizilerden öyle öğrendiler. Hayatın birbiri ile kavga gürültü olduğunu zannediyorlar. İki genç evlenmişler. Birisi onlara 'Hayat nasıl gidiyor?' diye sormuş. 'Önce' demiş, 'Ben konuşuyordum hanım dinliyordu. Sonra hanım konuştu ben dinledim. Sonra da ikimiz konuşuyoruz komşular dinliyor.' Yani artık kavgaya dönüşmüş. Halbuki gençler, ailedeki o sıkıntıların gerek erkek gerekse kadın olarak neler kazandırdığını bilseler o zaman birbirini hoş karşılayacaklar. Ama yük kabul ediyorlar. Bakıyorsun parkta tanışıyorlar, parkta ayrılıyorlar." ifadelerini kullandı.

Gençler arasında sabır yok oluyor

Genel olarak dizilerde gençler arasında kavga ve gürültülü bir hayatın yaşandığı algısının verildiğine dikkat çeken Duman, "Bu da gençleri oraya itiyor. Erkek kadına sabrettiği zaman neler kazanacak, kadın erkeğe sabrettiği zaman neler kazanacağını bilseler o zaman gençler hayatın bazı sıkıntılarını nimet olarak kabul ederler. Maalesef bu nimeti anlatamıyoruz biz. Başka türlü yansıtılıyor, başta türlü anlatılıyor." dedi.

Faydalı yapımlar artmalı

Televizyonda birçok faydalı yapımın da bulunduğunu kaydeden Duman, "Bazı diziler var adam belgeseller çekmiş. Hayvan hayatındaki büyük dersleri anlatıyor. Bu eserleri çıkaranlar bir sanatı canlandırmış. Bir ilim öğretiyor. Ama birçok dizide gayrimeşru şeyler anlatılıyor. Yani vurdu, kırdı, çaldı, çırptı. Bu ne yapar? Elbette ki gençliğin zihnini yorar, ruhunu yıkar. Birçok tahribata, telafisi mümkün olmayan sıkıntılara yol açar." şeklinde vurguladı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 22 Mayıs 2019 Çarşamba 12:06

YORUM YAZ

 • SemaSema1 ay önce
  Önceden rütük el koyuyordu. Simdi ise ahlak disi filmlere el dokundurmadiklarina göre destekliyorlar.... Ben AKP yi bu nedenden cok yadirgiyorum... Gelecege önem veriyoruz derken köprü yapmak, hastahane yaptirmak.... evet inkar edilmeyecek bir iletisim kolayligi saglandi fakat INSANA YATIRIM YAPILMADI HATTA AZACAK HER TÜRLÜ FILIMLER ÜRETILDI. INSANLAR TARIHINI "MÜHTESEM KEPAZELIKTEN" ÖGRENDILER. AILE "BIR ZAMANLAR CUKUROVA" GIBI DIZILER DEN ÖRNEK ALINDI.... Moralim bozuldu...Saglicakla kalin...
 • Sabit ÖzümertSabit Özümert1 ay önce
  Black Mirror, Maniac gibi Netflix dizileri ya da Game of Thrones ve Oz gibi HBO dizileri bir Müslümanda ne iman ne ahlak bırakır. Bunları izleyenin sonu hüsrandır. Hele hele “binge” yapanlar kendi elleri ve gözleriyle cehenneme giden yola taş döşerler. Müslüman Türk insanı için Payitaht Abdülhamit, Diriliş Ertuğrul gibi güzel diziler çekiliyor. Tabi bu dizilerde de latif cinsten kişilerin rol alması işveli ve cilveli tavırlar ile inananları azdırması olabiliyor. En iyisi televizyon izlememek vesselam.
 • ahmed saidahmed said1 ay önce
  gidiniz bakınız rusun fransızın ingilizin dizileri nasıl..her biri kendi ulusuna yüksek ahlaki değerleri ders veriyorlar.bilhassa ruslar ve amerikalılar....milletinin bir ve beraber olması için..o dış dünyada en zalim milletler; sıra kendi uluslarının yetiştirilmesine gelince..mükemmel lisanlarla diziler..yüksek ifade ve davranış levhaları..bakın amerikalıların big country filmine..bütün serdedilen yüksek ahlaki değerler OSMANLIDAN kopyalanmış.feragat,tevekkül,sabır,tahammul ne ararsan var.BİZDE İSE NE ZÜBÜKLÜK ARARSAN VAR.alçak İFADELER,bozuk lisan,tahammulsüzlük,haysiyetsizlik,..peki 20 SENE İKTİDAR OLUP MUKTEDİR OLAMAYANLARDA HİÇ Mİ KUSUR YOK???BEN ÖYLE ZANNEDİYORUM Kİ BU SEFER TREN SON İSTASYONA YAKLAŞIYOR..HAZIRLANINIZ YOLCULAR.
 • Mobilyaci Erdinc ustaMobilyaci Erdinc usta1 ay önce
  Dogru haber. Gereksiz yerede insanlarin huzurunu ve moralinide bozuyor. Kadinlar malesef dizilerdeki gibi. Herkezin kösklerde ve porschelerle gezdigi bilincaltıns yerlesip inaniyor. Zaten bu bilincaltı yüzūnden insanlar diziden , filimden zevk alır cünķü beyin bunun bir oyun ve tiyatro olduğunu izlerken unutur.
 • YazıcızadeYazıcızade1 ay önce
  İzlenecek diziler, Diriliş Ertuğrul, Payitaht Abdulhamid. Gerisi tırt.
 • Hakki yağmurlu bulutHakki yağmurlu bulut1 ay önce
  Hoca dogru demiş fakat abdulhamid Han dizisi trt1 de cuma gunu saat-20.oo de herhafta var izlesin

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Haziran 2019