Af ve ceza indirimi son durum ne? Şartlı ceza indirimi, af yasası ne zaman çıkacak?

Af ceza indirim infaz yasasının ne zaman çıkacağını merak eden binlerce mahkum ve mahkum ailesinin gözü Meclis’te. Yargı reformuna ilişkin son açıklamayı Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı. AK Parti'nin 29. İstişare Toplantısında açıklamalarda bulunan Başkan Erdoğan, "Yargı reformu ile amacımız milletimizin adalet beklentisine cevap vermektir." dedi. Bu açıklamadan sonra gözler, af yasasının ne zaman Meclis'e geleceğine çevrildi. Peki, af ve ceza indirimi yasası ne zaman çıkacak? Ceza indirim af yasası ile kimler tahliye olacak? İşte 10 Ekim af ile ilgili son gelişmeler.

10 Ekim 2019 Perşembe 19:33
Af ve ceza indirimi son durum ne? Şartlı ceza indirimi, af yasası ne zaman çıkacak?

Af ceza indirim infaz yasasının ne zaman çıkacağını merak eden binlerce mahkum ve mahkum ailesinin gözü Meclis’te. Yargı reformuna ilişkin son açıklamayı Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı. AK Parti'nin 29. İstişare Toplantısında açıklamalarda bulunan Başkan Erdoğan, "Yargı reformu ile amacımız milletimizin adalet beklentisine cevap vermektir." dedi. Bu açıklamadan sonra gözler, af yasasının ne zaman Meclis'e geleceğine çevrildi. Peki, af ve ceza indirimi yasası ne zaman çıkacak? Ceza indirim af yasası ile kimler tahliye olacak? İşte 10 Ekim af ile ilgili son gelişmeler.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam'daki 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. Başkan Erdoğan burada Yargı Reformu ile ilgili açıklamalarda bulundu. İşte Erdoğan'ın o açıklaması: "Yeni yasama döneminde Meclis'ten en önemli beklentilerimizden biri yargı paketini yasalaştırması. Taahhütlerimiz doğrultusunda hazırlanan ilk paket tüm siyasi partilerin değerlendirilmesine sunulmuştur. Böyle önemli bir konunun en kısa sürede uzlaşmayla Meclis'ten geçmesidir. İkinci paketin hazırlıkları yapılıyor. Bu kapsamda idarelerin taraf olduğu bazı uyuşmazlıklar için zorunlu sulh yolu için müstakil bir düzenleme öngörülüyor. Denetimli serbestlik süresi yeniden belirleniyor. Denetimli serbestlik süresi değiştiriliyor. İcra yoluyla çocukların anne-babaya teslimi sona erecek. Denetimli serbestlik ve infaz süresiyeniden belirlenecek."

Denetim süresi ne kadar olacak?

Yeni sisteme göre, mahkemelerce verilen cezaların 2/3'ü yerin 1/2'si cezaevinde geçirilecek. Bu sürenin de 1/5'i denetimli serbestlikte geçirilebilecek. Denetim süresi her koşulda 3 yılın üzerinde olamayacak. Cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticareti, örgütlü suçlar, terör suçlarını işleyenler ile mükerrerler yarı yarıya infaz kapsamı dışında olacak.

Koşullu salıverme süresinde yeniden suç işleyen birisinin, koşullu salıverilmesi de yanıyordu. Yani bu kişiler, yeni suçlarından aldıkları cezanın yanı sıra yeni suçu işledikleri tarihten bihakkın tahliye tarihine kadar olan süreyi aynen cezaevlerinde geçiriyorlardı. Kamuoyunda "infaz yakma" olarak biline bu usul hakkında da önemli bir atılıyor. yeni düzenlemeye göre, koşullu salıverme süresinde işlenen yeni suç için kanunda öngörülen cezanın bir katı oranında süre için infazın yanmasına karar verilecek.

Yeni sistem ile 6 aylık süre 1 yıl 6 aya çıkarılıyor

Düzenleme ile alternatif infaz usulleri de güçlendiriliyor. Geceleyin infaz, hafta sonu infaz gibi usullere işlerlik kazandırılacak. Mevcut sistemde 6 aya kadar hapse mahkum edilenlerin cezalarını hafta sonu ya da geceleri çekmelerine imkân tanınıyordu. Ancak 1 yıllık denetim süresi nedeniyle 6 ay ceza alanlar hiç cezaevine girmediği için bu sistem de işlemiyordu. Yeni sistem ile 6 aylık süre 1 yıl 6 aya çıkarılıyor. Bu sürenin altında ceza alanlar talepleri halinde cezalarının infazını hafta sonu ya da geceleri cezaevine girerek çekebilecek.

Kadın hükümlünün cezasının infazı evinde olacak

Düzenleme ile konutta infazın kapsamı da genişliyor. mevcut sistem kadınların 6 ayın altında kalan cezalarının evde infazına imkan tanıyordu. Bu süre 2 yıla çıkarılıyor. 2 yılın altında ceza alan bir kadın hükümlünün cezasının infazı evinde elektronik takip sistemi ile yapılabilecek. Yine eski sistemde 70 yaş üzerindekilerin 1 yılın altında kalan cezalarının evde infazına imam tanınıyordu. Bu süre şimdi 3 yıla çıkarılıyor. 75 yaş ve üzerindekiler için ise 3 yıl olan süre ise 5 yıla çıkarılıyor.

Ceza indirim af yasası ile kimler tahliye olacak?

Düzenleme ile kamuoyunda çok tartışılan bir konuda daha adım atılıyor. Mevcut sistemde doğum yapan kadınlar, doğumun üzerinden 6 ay geçmeden cezalarını çekmek üzere cezaevine alınmıyordu. yeni düzenleme ile bu süre 1 yıla çıkarılıyor. Yani bir kadın doğum yaptıktan 1 yıl sonra cezaevine girecek.

Düzenleme ile hükümlülerin cezaevi dışında hastane, adliye gibi yerlerde işledikleri fiiller için de disiplin cezası verilebilecek. Bu disiplin cezaları iyi hal durumlarında etki edecek. Hakkında adli kontrol kararı verilen çocuk hükümlüler için de önemli bir düzenleme geliyor. Denetimli serbestlik kapsamında takibi yapılan bu çocuklar için psikolog görevlendirilecek. Psikologlar çocuklarla belirli periyotlarda görüşmeler yapacak. Yargıda iş yükünü azaltacak, ifade özgürlüğünü genişletecek paket ile 30 bin kişinin cezaevlerinden tahliye edilmesi öngörülüyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ekim 2019 Perşembe 19:33

YORUM YAZ

 • İbrahim İbrahim 2 gün önce
  biz fetö mağdurlarıyız Allah kitap Kuran dedikleri için biz bunlara inandık bir çok insan gibi bizde kandırıldık devleti hükümeti kandıran bu insanlar bizide kandırdı biz suç işlemedik kim darbeyi planladı ise Allah belasını versin bu kadar insanı mağdur ettiler kim suç işlemişse bunu Allah da bilir devletimizde bilir kim bu konuda suç işlemişse Allah belasını kanunlarda cezasını versin lütfen bize yardımcı olun neye nasıl inanacağız şaşırdık inancımız sarsıldı kafir olarak ölmekten korkuyorum lütfen lütfen biz sadece sohbetlere gidip geldik fetö'nün iç yüzünü nereden bilebilirdik Allah rızası için bize yardımcı olun sizden yardım bekliyoruz lütfen
 • Zübeyde Zübeyde 2 gün önce
  O kadar bekledik şimdi uyuşturucuya yok adam öldürmeye var uyusturucuya yok bazıları haksız yere içerde onlara ne olacak benim eşimde uyuşturucudan dolayı içerde haksız yere oda ona ne olacak onun gibi binlerce insan var onlara ne olacak hak ettikleri olanlarda var olmayanlarda var ama onlara yazık bidaha düşünün uyusturucuya nolur çocuklara aciyin
 • YurugitYurugit2 gün önce
  Karnimiz tok busefer soyle yapalim cezayimi indirsek yoksa infazimi hele 6 ay gecsin olmadi soyle yapsak yokyok boyle mi yapsak aslinda farkli konusacamda ama konusmiyacam sandikta konusacam bunun acisini ordan cikaracam insaallah daha 80 paketiniz var her alti ayda birini acin alti ay sonra olmadi diger paket aziz nesinin lafi aklima geldi sevmezdim o adamai ama bu meshur lafina diyecek sozum yok dogru soyluyordu
 • Mahkum eşiMahkum eşi3 gün önce
  Bizim birazcık olsada umudumuz vardı afla ilgili uyusturuya vercez dediniz sonra vazgectiniz vicdaniniz rahatmi
 • Mahkumun eşiMahkumun eşi3 gün önce
  Ben artık bişi demiyom af maf yok inanmiyom. ?
 • Mahkum babasiMahkum babasi3 gün önce
  Harbiden miletle alay ediyorsunuz
 • Selahattin GürsoySelahattin Gürsoy3 gün önce
  Adamı delirtmeyin lan terör suçu işleyenlere niye indirim geliyor diğerleri nin yarısı da olsa hemen fırsattan istifade

Günün Özeti

Günün Karikatürü

13 Ekim 2019