Avukat Kurtuluş Aybirdi TBMM’den beklenen talepleri dile getirdi: ‘Adil ve objektif bir nafaka düzenlemesi şart’

Süresiz nafaka uygulamasıyla ilgili kamuoyundaki tartışmalar sürerken, yakın zamanda TBMM’ye gelmesi beklenen nafaka düzenlemesiyle ilgili yeniakit.com.tr’ye konuşan Avukat Kurtuluş Aybirdi, “Süresiz nafaka kadının özgür yaşama hakkını elinden alıyor. TBMM, adil, objektif ve hakkaniyetli bir nafaka düzenlemesini milletimizin önüne koymalıdır.” dedi.

18 Haziran 2019 Salı 11:21
Avukat Kurtuluş Aybirdi TBMM’den beklenen talepleri dile getirdi: ‘Adil ve objektif bir nafaka düzenlemesi şart’

 Murathan Seyitoğlu  yeniakit.com.tr 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tacikistan dönüşünde basın mensuplarına yaptığı ‘Süresiz Nafaka’ açıklaması, binlerce nafaka mağduru için umut olurken, yeniakit.com.tr’ye konuşan Avukat Kurtuluş Aybirdi, “Sayın Erdoğan’ın bu açıklaması çok önemli bir gelişmedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasından bu konunun çok yakın zamanda süresiz nafakaya adil ve objektif bir yasal düzenlemenin getirileceğini anlıyoruz.” dedi.

“Süresiz nafaka kadının özgür yaşama hakkını elinden alıyor”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Süresiz nafakada adil bir çözüm” arayışına ilişkin açıklamalarının mağdurlar üzerinde büyük bir umuda neden olduğuna dikkat çeken Kurtuluş Aybirdi, şöyle konuştu:

Bazı kadın dayanışma dernekleri tarafından nafaka konusunda yapılan söylemleri adil, objektif ve haklı olarak görmüyorum. Süresiz nafaka kadınlar için bir özgürlük değil aksine bir bakıma kadını erkeğe muhtaç hale getirmektedir. Süresiz nafaka kadının özgür yaşama hakkı değil kadını erkeğe daha da muhtaç bir duruma sokmaktadır. Süresiz nafakanın devamından yana olan bazı kadın STK’ların mevcut düzenlemenin ahlaki, vicdani ve adil olmadığının farkında olduklarını düşünüyorum.

“TBMM, adil, objektif ve hakkaniyetli bir düzenlemeyi milletimizin önüne koymalıdır”

Mevcut nafaka düzenlemesinin büyük bir toplumsal yaraya dönüştüğünü ve sayısız mağduriyet ortaya koyduğunu ifade eden Avukat Kurtuluş Aybirdi, “Süresiz nafaka zulmü sona ermek zorundadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), süresiz nafaka konusunda acil olarak gündemine alarak, adil, objektif ve hakkaniyetli bir düzenlemeyi milletimizin önüne koymalıdır.” şeklinde konuştu.

“Nafaka süreli ve adil olmalıdır”

Süresiz nafaka tartışmalarıyla ilgili önerilerini de yineleyen Avukat Kurtuluş Aybirdi, sözlerini şöyle tamamladı:

Bu konuda iki türlü bir çözüm önerisinden bahsedebilmektedir. Birincisi süresiz nafaka süreli olmalıdır. Yani bir üst sınır tayin edilmelidir, örneğin 3 yıl veya 5 yıl gibi bir makul süre belirlenmelidir, bu süre sona erdikten sonra nafaka yükümlülüğü sona ermelidir. Diğer bir öneri de eşlerin evli kaldıkları süre kadar nafaka ödeme yükümlülüğünün olmasıdır. Yani eşler 3 yıl evli kaldı ise 3 yıl, 5 yıl evli kaldı ise 5 yıl nafaka ödemesi yükümlülüğü getirilmelidir. Benim bu konuda şahsi kanaatim, nafakaya bir üst sınırın getirilmesidir, yani bir zaman sınırı konulmalıdır. Bu konuda da çeşitli süreler telaffuz edilmektedir. Kanımca nafaka üst sınırı maksimum 5 yıl ile sınırlandırılmalıdır. Burada üst sınır 5 yıl olmalıdır, ve fakat duruma göre Hakim kısa süreli evlilikler için nafakayı 2 yıl veya 3 yıl gibi bir süre ile de sınırlandırabilir.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Haziran 2019 Salı 11:21

YORUM YAZ

 • yusuf zoryusuf zor1 ay önce
  Ben 2004 yılından bu yana bu işin peşindeyim. Muhafazakar bir parti var ortada. Düzenledik düzenliyoruz adil olmalı her iki taraf bilmem ne. Bi sürü bahane. Ancak bu işin altında art niyet olduğunu düşünüyoruz. hedef TÜRK AİLE YAPISINI yok etmeye çalışanların sağladığı sözüm ona 3-5 kuruşluk demokrasi destekleme adına avrupaca verilen nemadan faydalanmak.
 • A.SARIA.SARI1 ay önce
  Avukatlar; adil olsun, adil olmalı diyerek beyanda bulunuyorlar, lakin madem vicdanlı bir karakter çizerek medyaya açıklamada bulunuyorsunuz bari siz süre konusunda makul olanı ısrarla savunun. 5 yıl çok uzun süre değil mi? Yani koca, diliyle kuş tutsa belgeleri ortaya koysa, tanık ifadeleri vs her şey kocanın lehine olsa da boşanmaların %90’ı eşit kusurla kadın lehine sonuçlanmıyor mu? E bu durumda koca adil bir kararla tatmin olmuyor ve aylık 750-1000 tl gibi bir tutarla cezalandırılıyor. 5 yıl bu miktarlar artırımlı şekilde ödeniyor toplamda bu kocanın cebinden artırımsız 55-60 bin tl çıkıyor. Yahu bu dönemde iktidarın maaşlara zam oranını %1 fazla versin diye dua eder hale gelmiş bu millet, acımasızca hakimin dilinden çıkacak “yaz kızım aylık 750 tl, 1000 tl, 1500 tl” cümlelerine nasıl katlanır. Kısa süre evliliklerde bile 2 yıl 3 yıl demeyin siz de mi vicdansızsınız. 1 ay evli kalmışlar koca 3 yıl nafaka niye ödesin. Evlilikten ne istifade etti, kazancı ne, madden de manenen de en fazla olumsuz etkilenen hep kocalar. Ayrıca neden açıklamalarınızda “kadın beyanı esas alınır” garabetinden, vehametinden bahsetmiyorsunuz. Eşit kusur durumunda neden koca cezalandırılıyor? Bunlardan neden bahsetmiyorsunuz. Tedbir nafakası uygulaması, kadın kocasını aldatmış bariz şekilde ortada, bu durumda bile tedbir nafakasını tkjır tıkır alıyor, bu adil midir? Bu durumla ilgili neden açıklama yapmıyorsunuz. Boşanma davalarındaki adaletsiz ne kadar hüküm ve uygulama varsa hepsi değişmeli, sadece süreye taktınız gidiyor.
 • Abdullah Abdullah 1 ay önce
  Adil nedir hakkaniyet nedir tanımlayın siz büyük bir suç işliyor bu küfre dönüşen sözü rahatça söylüyorsunuz. Adalet = Allahın hükümleridir Bunu böyle kabul etmeyen veya başka manalara çeken Kuranı inkar edendir ki bu kafir eder.
 • aliali1 ay önce
  Kesinlikle katılıyorum. Artık nafaka bir an önce kaldırılmalı, ortalık alakalı alakasız bir sürü insanın saçma sapan yorumlarıyla doldu. bu kanun dolaptan çıkmış ete döndü, kokmaya başladı, biran önce Meclisimizin gündemine gelmeli. Reis Sana güveniyoruz.
 • Abdullah MuratAbdullah Murat1 ay önce
  Müslüman olun ve Kafir olmaktan korkun. herşeyin düzeldiğini göreceksiniz ozaman adaleti sağlamış olursunuz. O zaman sesi çıkanlar bozguncular imansızlar sapmış olan düşmanlar olacaktır işte. Onlara bile Allahın hükmüyle ceza vermediğiniz takdirde kafir olursunuz. Çünkü: Şu hâlde, siz de insanlardan korkmayın, benden korkun ve âyetlerimi az bir karşılığa değişmeyin. Allah’ın indirdiği ile hükmetmeyenler kâfirlerin ta kendileridir.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Temmuz 2019