Fırsatçılar 'tanzim satışla' hizaya geldi!

Tanzim satış noktalarının piyasada fiyatların düşürülmesinde etkili olduğunu belirten Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Fahrettin Poyraz,"Marketlerde ve manavlarda da fiyatlarda ciddi gevşeme oldu. Belli marketler de projeye destek verdi. Özellikle patates ve soğanda 2 liradan satış yapmaya başladılar." dedi.

12 Şubat 2019 Salı 13:14
Fırsatçılar 'tanzim satışla' hizaya geldi!

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, Anadolu Ajansı (AA) Ekonomi Masası'nda gündeme ilişkin soruları cevapladı, son dönemdeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Sebze meyvede fiyat artışlarını önlemek amacıyla hayata geçirilen tanzim satış uygulamasının işleyişi konusunda bilgi veren Poyraz, tarım ürülerinde dönemsel fiyat artışlarının beklenen bir durum olduğunu, meteorolojik durumun etkisiyle üründe azalmaya karşı talepteki devamın fiyat noktasında dengesizliklere sebep olabildiğini ifade etti.

Poyraz, bu yıl seçim atmosferinin de etkisiyle fiyat artışlarının beklenenin üzerinde gerçekleştiğine dikkati çekerek, "Tarım Kredi olarak biz, doğrudan üreticeden aldığımız ürünlerin toplanması ve bunların İstanbul ve Ankara'da büyükşehir belediyesi ekiplerine tesliminde sorumluluk aldık. Sistem bu şekilde geçtiğimiz hafta sonu itibarıyla çalışmaya başladı ve kurgulandığı şekliyle çalışıyor. Ankara, İzmir, Mersin, Antalya ve Sakarya olmak üzere 5 bölgeden alım yaptık. 15 kooperatifle başlayan alım süreci artarak devam etti. Sahada 50 personelimiz alımlar noktasında çalışmalarını sürdürüyor. 7 gün 24 saat esaslı durmaksızın üreticiden aldığımız ürünleri büyükşehir ekiplerine teslim ediyoruz." diye konuştu.

"Fırsatçılara imkan verilmeyecek"

Tanzim satış noktalarının piyasada fiyatların düşürülmesinde önemli rol oynadığına işaret eden Poyraz, şunları kaydetti:

"Fiyatlarda dün itibarıyla yarıya varan, bazı ürünlerden daha fazla çekilme oldu. Domates bu operasyon başlamadan önce 10 lira ve üzeri fiyatla satılırken, dün biz 3 liradan satışa başladık ve market zincirlerinde de fiyatlarda ciddi düşüş oldu. Salatalık 8 lirayken 4 liraya, biber 11 lirayken 6 liraya, patlıcan 10 lirayken 4,5 liraya, soğan 4 lirayken 2 liraya, patates 4,5 lirayken 2 liraya sattık. Bizim arkamızdan da marketlerde ve manavlarda fiyatlarda ciddi gevşeme oldu. Belli marketler de projeye destek verdi. Özellikle patates ve soğanda 2 liradan satış yapmaya başladılar. Kamuoyuna, 'Bu işin bir piyasası var. Bu piyasada sistemin bozulması noktasında fırsatçılara imkan verilmeyecek. Devlet olarak tüm kurum ve kuruluşlarımızla vatandaşımızın hakkını koruma noktasında sahaya ineriz.' mesajı verildi."

Poyraz, tanzim satış noktalarında satılan ürünlerin kalite açısından pazar ürünlerinden farklı olmadığını, bazı ürünlerde kalitenin daha yüksek olduğunu vurgulayarak, kaliteden ödün vermeden, fiyat noktasında düşüşü amaçladıklarını aktardı.

Kamuoyunda, söz konusu mekanizmanın bir seçim çalışması gibi tartışma konusu yapıldığını anımsatan Poyraz, "Tanzim satışta 2,5 aylık planlamamız var. Örtüaltı üretimin yanısıra açık alanlardaki ürünler de piyasaya girdiğinde fiyatlarda ürün bolluğundan kaynaklanan bir gevşeme olacak." ifadesini kullandı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Şubat 2019 Salı 13:14

YORUM YAZ

 • Haber neysedeHaber neysede8 ay önce
  Bu haberi okuyup fiyatlarin dustugune inanan yorumcular carsiya pazara gitmeyen babam getirsin ben yiyim diyen ergenler galiba disari cikin piyasa yine ayni
 • MerdMerd8 ay önce
  Hiçbir hükümet bu kadar halktan yana olmamıştı.halkı için herşeyi yapıyor.marketlerdeki kar marjını yapmadığı için bütün ürünler ucuzlayacak.
 • Vatandaş1Vatandaş18 ay önce
  Veer mehterii !!!
 • SelimSelim8 ay önce
  PEKİ 1 HAFTADA NE DEĞİŞTİ DE FİYATLAR 3-4 KATI BİRDEN DÜŞTÜ? DEMEKKİ ŞİMDİYE KADAR MİLLETİ HEP KAZIKLAMIŞSINIZ.
 • Mert K.Mert K.8 ay önce
  Hazine 2,5 milyar borçlanmış, seçim öncesi hazineyi borçlandırıp, zararına sebze-meyve satıp insanları kandıracağını sanan varsa yanılıyor. Herkes her şeyin farkında. Şimdilik bir şey demiyorlar 31 Mart günü diyeceklerini diyecekler. Seçime kadar neredeydin, aklın yeni mi geldi? Seçimden sonra bu tanzim işinin kalkacağının, hatta fiyatların şimdikinden de daha fazla artacağını bilmiyoruz sanki? Seçime kadar elektrik parasını, doğalgaz parasını, mazotu, eti falan da tanzim edin de iki ay yüzümüz gülsün bari, çünkü seçimden sonra akşam lamba yakmak bile lüks olacak. Velhasıl, yemiyoruz bu oy tuzaklarını!...
 • hercaihercai8 ay önce
  hALKI SOGANLAYANI HALKIN ONUNDE REZIL ETMELI! BUNLAR DA DESTUR DA YOK! MESLEKTEN DAHI MEN EDILMELI!
 • Yavuz 1517Yavuz 15178 ay önce
  Esmaaaaaaa, bizler sizlerin derdini biliyoruz. Sizlerin sebze fiyatlarının yüksekliği ile ilgili bir derdiniz yok. Nasıl olsa bizler alıyoruz diyorsunuz. Sizler için önemli olan sebze fiyatlarının yüksekliği kullanılarak RECEP TAYYİP ERDOĞAN aleyhine algı oluşturmak. Ama buna izin vermeyeceğiz. Sizler, kazıklanmayı sevdiğiniz için küresel güçlerin TÜRKİYE'deki marketlerinde bol bol alışveriş edebilirsiniz. Sizlere iyi oluyor. şimdi, onurlu ve gururlu olduğunuz için tanzim satış yerlerine de gelmezsiniz. Yürü beee kim tutar sizi.
 • yusuf toygunyusuf toygun8 ay önce
  o yama yırtığı ka-pa-ta-maz! bunlar boş işler. türkiyenin iki ilinde iki ay ucuz hıyar satmakla ülke ekonomisi düzelmez...gelir dağılımındaki adaletsizliği milletvekili maaşlarından başlamak üzere düzelteceksin, köylüye bedava ev, ahır yapıp sigortalı edeceksin ve üniversitelerin yarısını kapatacak kalanlarınada "bu sene bilim adına ne ürettin" sorusu getireceksin....birde 1789 zehirlenmesinin etkisi olan "kafa ve beden işçiliği" zırvasından feragat edip emeklerin karşığını eşitledinmi, seni kimse tutamaz.
 • birisibirisi8 ay önce
  fiyatların düşmesi can sıkıcı bazılarına göre.
 • ZAHİRZAHİR8 ay önce
  VADANTAŞ ADLI YORUMCU AĞLA AĞLA SOĞAN PATATES FAYDA ETMEDİ Mİ
 • Yunus 16 Yunus 16 8 ay önce
  SİYONİSTLER, İŞİNE GELMİYEN İKTİDARLARI YIKMAK İÇİN BİR ÜLKEYİ KARIŞTIRMAK İSTİYORSA; YOLSUZLUK, DEMOKRASİ VE HAYAT PAHALILIĞI İLE KARIŞTIRIP HEDEFLERİNE ULAŞIRLAR. BİZDEKİ BAZI KALPAZANLARIN UCU FETÖCHDPK YA ÇIKIYOR. 4-5 AY PATLICAN, BİBER, DOMATES, SALATALIK....YEMEZSE KİMSE ÖLMEZ VİTAMİNSİZ DE KALMAZ. YAZIN YERSİNİZ HERŞEYİ MEVSİMİNDE YİYELİM. BAK O ZAMAN FİYATLAR NASIL ÇAKILIYOR. ARZ TALEP MESELESİ!! TÜKETİM AZ ÜRETİM FAZLA OLURSA FİYATLAR İNER
 • esmaesma8 ay önce
  Yavuz fiyatları biz yukarı cekiyoruz da yemiyo muyuz aynı fiyattan a benim cahil  kardesim
 • ÜmitÜmit8 ay önce
  Allah belalarını versin inşallah onların
 • Yavuz 1517Yavuz 15178 ay önce
  Ne oldu chp ve fetö tayfası. Bizler, yola gelmeyenleri işte böyle yoka getiririz. Çok üzüldüğünüzü biliyoruz. Seçim öncesi yandaşlarınız vasıtası ile sebze fiyatlarını yukarı çekip o çok meşhur algıya sebep olacaktınız değil mi? Ama nafile, beyhude çabalar bunlar. Bu BÜYÜK MİLLET fetö ve pkk yandaşları ile aynı çizgide bulunan cho, ip, sp ve hdp'ye fırsat vermeyecek. Şimdiden sizlere geçmiş olsun. Bence, sizler şimdiden 31.03.2019 sonrasına hazırlık yapın. Sizleri iyi bir dönem beklemiyor. LİDERİMİZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN'dır. Oyumuz AK PARTİ'ye.
 • cengceng8 ay önce
  seçimden sonra göreceğiz 2 lirayı az kaldı
 • KayamanKayaman8 ay önce
  Dikkat edilecek tek is , hal ve marketlerin 2 tl satilan bir sebzenin 2 tl den cok asagi bir fiata alinip kar ile satilabilirmis. Buradan soyle diyebiliriz FETO nun esnaf kolunun bir marifeti, suni olarak fiatlar artirildi, eger pahaliliktan zarar edilirse buda yine FETO tarafindan karsilanmistir. Fakat umduklari gibi olmadi ve simdi zarar cok olunca Fetocularda geri adim attilar.
 • SametSamet8 ay önce
  Yalanini yiyim
 • Vatandaş Vatandaş 8 ay önce
  Milleti meteliğe kurşun atar hale getirenlere yazıklar olsun
 • MahmutMahmut8 ay önce
  Fetö, pkk işbirliği ve batı sermayesi bir kez daha yenildi,oyunları başlarına yıkıldı. Hainler hiç bir zaman iflah olmaz.
 • AbdullahAbdullah8 ay önce
  Kimse devletle rekabet edemez, elindeki sebze çürümesin diye zararına elden çıkarmaya bakıyor adam.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ekim 2019