• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD’nin Münbiç oyunu

PYD’nin Menbiç’ten çekildiğini üçüncü defa açıklayan ABD’yi yerel kaynaklar yalanladı. Münbiç’e çekilme oyunu neticesinde son 4 ayda 230 aile getirildi. Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Süleyman Erdem, “Münbiç’e operasyon, stratejik bir hamle olur. Türkiye çekilme için süre vermeli, verilen sürede çekilme olmazsa müdahale etmeli” dedi.

Yeniakit Publisher
2016-11-18 10:19:00 - 2016-11-17 23:01:13
ABD’nin Münbiç oyunu

ÖMER FARUK ŞAHİN / ANKARA 

Suriye’de terör örgütlerinin hamiliğine soyunan ABD’den, PYD’nin Münbiç’ten çekilmesine ilişkin çelişkili açıklamalar gelmeye devam ederken, daha önce PYD’nin Menbiç’ten çekildiğini üçüncü kez açıklayan ABD’yi yerel kaynaklar yalanlıyor. Münbiç’te yakılan tapu ve nüfus kayıtlarıyla kurulan çekilme oyunu neticesinde son 4 aylık süreçte 3 mahalleye PYD’nin sözde kantonu Kamışlı’dan 230 ailenin getirildiği öğrenildi. Konuya ilişkin Yeni Akit’e değerlendirmelerde bulunan Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Süleyman Erdem, “Münbiç’e operasyon, stratejik bir hamle olur. Türkiye çekilme için süre vermeli, verilen sürede çekilme olmazsa müdahale etmeli” dedi.

TÜRKİYE OYNANAN OYUNUN FARKINDA

PYD’nin bu noktaya gelmesindeki etkenlerin iyi analiz edilmesi gerektiğine dikkat çeken Erdem, “Suriye’nin kuzeyinde dağınık bir şekilde yer alan Kürt kantonlarının birleştirilerek güneyde Suriye sınırımız boyunca bir PKK/PYD Koridoru oluşturulmasına yönelik planların farkında olan Türkiye, PYD’nin Fırat’ın batısına geçmesini kırmızı çizgisi olarak ilan etmişti. Ancak PYD, IŞİD’e karşı savaşıyor olmanın sağladığı uluslararası meşruiyet ile haziran ayının başında Fırat’ın batısına geçerek Münbiç’i IŞİD’ten ele geçirdi. Bu hamlesini de, aslında büyük çoğunluğu PYD güçlerinden oluşan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adı altında yaptı. Böylece PYD ve PYD’ye açıkça destek veren ABD, Türkiye’nin kırmızı çizgisinin aşılmadığı mesajını vermeye çalıştılar. Türkiye’nin bu kandırmacalara boyun eğmeyip ısrarla PYD’nin Fırat’ın doğusuna çekilmesi yönündeki talepleri ise “çekildi, çekiliyor veya çekilecek” şeklinde oyalamalarla geçiştirildi. Son olarak geçtiğimiz günlerde ABD’li yetkililerden üçüncü kez PYD’nin Münbiç’ten çekileceği yönünde açıklama geldi” diye konuştu.

AFRİN VE KOBANİ’NİN BİRLEŞMESİ 

ENGELLENMELİDİR

Fırat Kalkanı operasyonunun önemine vurgu yapan Erdem, “Türkiye, Suriye’deki gelişmelere müdahale konusunda geç kalmayıp IŞİD ile mücadele gerekçesiyle daha önce Suriye’ye operasyon başlatsaydı, PYD’nin Menbiç’i ele geçirmesi mümkün olmayacaktı. Ancak her ne kadar geç kalınmış olsa, tüm engelleme çalışmalarına rağmen 24 Ağustos’ta başlatılan Fırat Operasyonu, dost düşman herkese Türkiye’nin caydırıcı gücünü gösterdi. Mevcut durumda Türkiye’nin Suriye’deki temel stratejisi, sınırımız boyunca kesintisiz bir PYD/PKK koridorunun oluşmasını engellemek ve Suriye sınırları içinde mültecilerin iskan edilebileceği bir güvenli bölge oluşturmak olmalıdır. Bu kapsamda öncelikli husus, PYD/PKK kantonlarının birleşmesinin hâlâ mümkün olduğu El Bab kasabasının ele geçirilmesi ve böylece Afrin ile Kobani kantonlarının birleşmesinin kesin olarak engellenmesidir” ifadesini kullandı. 

OPERASYON STRATEJİK BİR HAMLE OLUR

Münbiç’e yönelik operasyon ihtimalinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten SASAM Başkanı Erdem, “PYD’ye karşı Münbiç’e kısa vadede bir operasyon yerine, ABD destekli PYD’den önce El Bab’ı ele geçirmeye öncelik verilmelidir. Zira PYD Türkiye’den önce El Bab’ı ele geçirirse, kesintisiz PYD/PKK koridoru oluşturulmuş olacak ve bu noktadan sonra yapılacak müdahaleler daha da zor hale gelecektir. El Bab Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu tarafından IŞİD’ten alındıktan sonra PYD’nin Münbiç’ten çekilmesi daha kolay olacaktır. Bu nedenle de El Bab operasyonu tamamlanıp Türkiye’nin elinin iyice rahatlayacağı bir tarih için PYD’ye nihai bir çekilme süresi tanınması ve bu tarihten sonra Münbiç’e Özgür Suriye Ordusu tarafından bir operasyon düzenlenmesi daha stratejik bir hamle olur” diye konuştu.

YPG YA ÇIKACAK YA DA ÇIKARILACAK

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da YPG ile ilgili açıklama yaptı. Kurtulmuş, “Türkiye’nin tavrı çok açıktır. Münbiç’ten PYD ya çıkacak ya da çıkartılacaktır. Dolayısıyla Amerikalılar Türkiye’nin bu kararlılığını gördüler, YPG üzerindeki baskılarını artırıyorlar. YPG’den ve Amerikalı yetkililerden yapılan açıklamalarda da çok kısa bir süre içerisinde bütünüyle Münbiç’in boşaltılacağı ve Fırat’ın doğusuna bu unsurun geçeceği tespit ediliyor” şeklinde konuştu. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23