ABD'nin F-35 tehdidi sonrası Türkiye'den milli uçak çalışmasını hızlandırdı!

ABD’nin F-35 şantajı sonrası Türkiye Milli Muharip Uçak (TFX) çalışmasına hız verdi. TFX projesinin kısa sürede gerçekleşmesinin önündeki engel olan “jet motoru”nun üretimi için Ukrayna, İngiltere’nin yanısıra farklı ülkelerle temaslar kuruldu. ATAK helikopterinin ilk versiyonunda olduğu gibi ortak üretim de masada.

26 Nisan 2019 Cuma 08:59
ABD'nin F-35 tehdidi sonrası Türkiye'den milli uçak çalışmasını hızlandırdı!

F-35 yeni nesil savaş uçaklarının teslim edilip edilmeyeceğine yönelik tartışmalar siyasi düzeyde devam ederken Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılayacak kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar üzerinde çok yönlü olarak çalışılıyor. İhtiyaçların tedariği konusundaki planlamalarını 10 yıllık OYTEP (On Yıllık Tedarik Programı) ve 20 yıllık Stratejik Hedef Planı (SHP) olarak yapan, belirli periyodlarla günün şartlarına uygun olarak güncelleyen Türk Silahlı Kuvvetleri, ihtiyaçların karşılanmasında alternatifli çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalarda da Türk savunma sanayiinin gelişimine katkı sağlamak gayesi, belirleyici faktör olarak dikkate alınıyor. Projelerin hazır alım, AR-GE, ortak üretim veya uluslararası konsorsiyumla temin şeklinde yürütülmesine dair kararlar bu perspektifte veriliyor.

TFX için yoğun mesai

F-35 projesine ilişkin yaşanan siyasi gelişmeler üzerine TSK’nın harbe hazırlık durumunu etkilemeyecek ve güvenlik boşluğu oluşturmayacak şekilde alternatif çözümler konusunda çalışmalar yoğunlaştırıldı. Bu nedenle Milli Muharip Uçak (TFX) projesine ağırlık verilmiş durumda. Uçak yapımında ise Türkiye’nin önündeki tek engel uçak motoru. Halen Türk Motor Sanayii’nin (TEİ) yürüttüğü çalışmalarda yerli uçak motoru geliştirilmesi projesinde belirli bir aşamaya gelinmiş olsa da jet motorlarının kendine has özellikleri bu konuda Türkiye’nin elini kolunu bağlıyor. TFX projesinin kısa sürede gerçekleşmesinin önündeki bu engeli, ‘ortaklıklar’ yoluyla kaldırmak üzere temaslar yoğunlaştı.

Motorda model arayışı

Milli savaş uçağı TFX’in motoru konusunda İngilizlerle yapılan çalışmalarda belirli bir noktaya gelinirken, diğer yandan Ukraynalılarla da görüşmeler yürütülüyor. Yine bu ülkeler dışında üçüncü ülkelere yönelik imkanlar da araştırılıyor. Hürkuş ile uçak yapımında önemli bir kavşağı geride bırakan, Hür-Jet projesinde de aşama kaydeden Türkiye’nin motor tedarik edildikten sonra uçağın kalan her ayrıntısını milli imkanlarla yapabilecek imkan ve kabiliyette olduğu belirtiliyor. Yine Milli Muharip uçak projesini hızlandırmak üzere yeni ortaklık seçenekleri de masada.

F-4’lerle bir süre daha

Atak helikopteri üretim modelinin bir benzerinin TFX projesinde de uygulanabileceği de Ankara’da konuşulan seçenekler arasında.

ABD’den gelecek F-35 savaş uçaklarının F-4’lerin yerini alması bekleniyordu. Son gelişmeler ışığında milli yazılıma sahip F-4’lerin emekliye ayrılması gibi bir seçenek düşünülmüyor. Halen uçakların ömürlerini yapılan bakımlar belirliyor. Bu doğrultuda F-35’ler planlanan takvimde gelse de, bakım, onarım ve modernizasyonunda Türkiye’nin ciddi bir birikime sahip olduğu F-4’lerin uzunca bir süre daha uçmaları planlanıyor. F-4’ler, yeni milli silah ve mühimmat sistemlerinin denenmesinde de envanterin önemli bir parçası ve bu önemini de uzunca bir süre koruyacağı belirtiliyor. Yine yazılım konusunda ciddi imkanlara erişen Türkiye, F-16’lar için milli yazılım da üretti. Hava harbi ihtiyaçlarında güvenlik açığını kapatan bu önemli kabiliyet, TFX’in yerli imkanlarla geliştirilmesi için de ciddi bir artı durumunda.

Rusya’ya açık kapı

Türkiye'nin Rusya ve Çin uçaklarına talip olup olmayacağı son dönemde tartışılan konular arasında. Bu doğrultuda kaynaklar, "F-35'e alternatif diye bir şey yok" diyor ve Türkiye'nin satın aldığı F-35'lerin gelmemesi gibi bir seçeneğin öngörülmediğini vurguluyor. Bununla beraber, şimdiden Rusya bu öneriyi yapmış durumda. F-35 tesliminin durdurulmasına gerekçe olarak gösterilen Türkiye'nin satın aldığı S-400'lerin üreticisi Rusya devlet savunma sanayii şirketi Rosoboronexport Başkanı Aleksandr Miheyev, geçtiğimiz günlerde, Türkiye'nin F-35'e alternatif Rus savaş uçağı tedariki konusunda istişarelere hazır olduklarını açıkladı. Miheyev, "Türk tarafı istişarelerde bulunmak için bize başvurursa imkanlarımız dahilinde Rus Birleşik Uçak Şirketi ile ortaklaşa istişare etmeye hazır olacağız" dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, bu doğrultudaki sorulara açık kapı bırakarak şu yanıtı verdi: "Bizim yeni uçaklara ihtiyacımız var. F-35'ler olmazsa ben yine ihtiyacım olan uçağı herhangi bir yerden almak durumundayım. Ta ki kendim üretinceye kadar." Halen F-35 savaş uçakları karşısında Rusya SU-57, Çin ise J-31 uçaklarıyla öne çıkıyor.

(Yeni Şafak)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 26 Nisan 2019 Cuma 08:59

YORUM YAZ

 • mutmainemutmaine24 gün önce
  F35 olmasada olur, Türkiye eski Türkiye değil, Bir çok problemi olan bir uçak F35,Gereksiz bir maliyet, ona ayrılacak bütçe kendi uçağımız ve nükleer projelere kaydırılmalı...Allah Peygamber bilen vatan evlatlarıyla olur bu işler , emalistlerin yıllardır ne yaptığı ortada...
 • YİĞİTYİĞİT24 gün önce
  NOLDU LAN KELEKLER HANİ F-35LER GELİYORDU???? İŞİNİZ GÜCÜNÜZ YALAN DOLAN SAHTEKARLIK
 • KEMALİSTKEMALİST24 gün önce
  ARNAVUT KARDEŞ ELİMİZDEKİ UÇAKLAR HİÇ BİR İŞE YARAMAZ ÇÜNKÜ BU UÇAKLAR ONDAN KAT ÜSTÜN ÖZELLİKLERE SAHİP BİR DEFA:F-35 2040'LI YILLARDA DÜNYANIN EN ÖNDE GELEN AVCI UÇAĞI OLMASI İÇİN TASARLANMIŞTIR. AYRICA HAVADAN-HAVAYA YETENEĞİ OLARAK F-22'DEN SONRA GELEN TEK UÇAK OLARAK DA PLANLANMIŞTIR. F-35 TASARLANIRKEN İSTENİLEN ÖZELLİKLER İSE ŞUNLAR OLMUŞTUR: GEÇMİŞTEKİ AVCILARDAN DÖRT KAT DAHA FAZLA ETKİLİ HAVADAN HAVAYA MÜCADELE, SEKİZ KAT DAHA ETKİLİ KARAYA SALDIRI, ÜÇ KAT DAHA ETKİLİ STRATEJİK KEŞİF VE HAVA SAVUNMASI. MANALI OLARAK BU YETENEKLERİ GEÇMİŞTE KALAN UÇAKLARDAN DAHA KÜÇÜK AYAK İZİ (RADAR İZİ) VE DAHA UZUN MENZİLLE YERİNE GETİRMELİDİR.UÇAK ABD DONANMASI'NIN V/STOL İHTİYACI NEDENİ İLE TASARLANMIŞTIR.AV-8 HARRİER II UÇAĞININ BAŞARISIZLIĞI, YERİNE BAŞKA BİR UÇAK ARANMASINA NEDEN OLMUŞTUR.AYRICA NATO ÜLKELERİNDEKİ F-16'LARIN YERİNİ DOLDURABİLECEK YENİ BİR TİCARİ SAVAŞ UÇAĞINA İHTİYAÇ VARDI.BÖYLECE BİRLEŞİK DEVLETLER HEM PARA KAZANACAK HEM DE SATTIĞI KLASİK KALKIŞ YAPABİLEN UÇAKLARDAN KENDİ İÇİN ÜRETTİĞİ V/STOL UÇAKLARIN MALİYETİNİ ÇIKARABİLECEKTİ.DİĞER ÜLKELERE F-22 SATIŞI OLMADIĞINDAN DOĞAL OLARAK TALEP BU UÇAĞA YÖNLENECEKTİR.ÖYLE ÇOCUK OYUNCAĞI İŞ DEĞİL BU UÇAK F-35 DEN BAHSEDİYORUZ .S-400 TÜRKİYENİN BİLEREK YAPTIĞI ABD KIZDIRMA AMAÇLI FLÖRTTÜR..
 • KEMALİSTKEMALİST24 gün önce
  ZATEN F-35 LERE 10 YILGİBİ BÜYÜK BİR ALT YAPI YAPILDI UÇAĞIN AKSAMLARI İÇİN HOLLANDA BİLE FABRİKA KURDU PİLOTLAR EĞİTİLDİ ÖYLE KOLAY OLMUYOR UÇAĞI O ÜLKENİN ALT YAPISINA HAZIRLAMAK BENCE AKP NİYE BÖYLE BİR PAZARLIĞIN İÇİNDE BİLİNMEZ AMA BİR GEÇEK VAR BU F-35 ALACAKLAR ANCAK BU UÇAKLARI ALIRSA TÜRKİYE BÖLGEDE SÜPER GÜCÜNÜTESCİLLER .VE SATIŞINI TÜRKİYE YAPACAK ABD İZİNLİ TABİ ABD TAM OLARAK BÜTÜN YAZILIMI VERMESEDE UÇAK İMALATININ FORMÜLLERİNİ YİNEDE TÜRKİYE BİR KISMINI ÜRETEBİLECEK İNŞALLAH SONUMUZ 79SENESİNDE Kİ DAKİ ECEVİTİN U2 KRİZİ GİBİ OLMAZ...! BUNUDA ATLATIRIZ..
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 24 gün önce
  Motor Yapan İki Genç Vardı, Onlardan Yararlanılabilir. Tūrkiye, Kendi Jet Motorunu Mutlaka Yapmalıdır.
 • ArnavutArnavut24 gün önce
  S-400 lerden vazgeçmezsek uçak vermemeleri önemli değil elimizdeki uçaklar Türkiye için yeterli.Biz şuan batının ve trump'ın hedefindeyiz S-400 olduğu sürece kimse Türkiye'ye saldıramaz.
 • KEMALİSTKEMALİST25 gün önce
  MOTORDAN ÇOK O MOTORUN TEKNOLOJİSİNİ ORTAYA KOYMAK ÖNEMLİ MOTORU YAPARSIN ONDA BİR ŞEY YOK O MOTORU YAPACAKTEKNOLOJİYİ YANİ MOTORU ORTAYA ÇIKARACAK TEKNOLOJİYİ YAPMAKLAZIM Kİ , KEMALİZİM O BEYİNLERİ ORTAYA ÇIKARACAK ÖZGÜR BİLİM KURUMLARIYLA , YOKSA SEN YAPARSIN BİR MOTOR GİDER 300.000 KM ADAM YAPAR MOTOR1000.000 REKABET EDEMEZSİN O SEBEPLE ARABADA DA BÖYLEDİR, MOTOR YAPMAZSIN MOTORU ORTAYA ÇIKARACAK TEKNOLOJİYİ YAPARSIN .O TEKNOLOJİYİORTAYA KOYACAK BİLİM ADAMLARI LAZIM MESELA JAPONLAR 2. DÜNYA SAVAŞINDAN SONRA BU İŞLERİ ÜLKELERİNE ÇAĞIRDIKLARI ABD Lİ BİLİM ADAMLARINDAN ÖĞRENMİŞLER ŞİMDİ ABD'DEN İYİ ARABA YAPMAKTALAR.BU SEBEPLE F-35 TEKNOLOJİSİ HER ÜLKENİN HAYALİDİR BUNA SAHİP OLMAK İSTEYEN ÇOK ÜLKE VAR BU UÇAKLARI KİM ALIRSA SIRADA OLANLARDA.
 • misafirmisafir25 gün önce
  bir tane motor yapamıyoruz yüzlerce makine profesörü var bunlar ne iş yapıyorlar bizim bu fen alanlarında binlerce prof var sosyal alanları bitiriyorlar tüm kadroları ünistlerde kendi alanlarına kanalize ediyorlar yöneticiliğe de çok hevesliler bir makaleye on kişi adını yazıyor birinci sırada ismiolmayıp da doç olan insanlar hiç çalışma yapmadan kesinlikle buralara el atımalı tabi bunlar en tepede bulunalar sayesinde günlerini gün ediyorlar motor yapın çalışın ülkenin ihtiyacı var
 • OktayOktay25 gün önce
  Kendi isini baskalarindan saglayan hep mahkumdur haydi guzel ulkemin guzel insanlari uyuma uyan ve gorevini yap ya Allah bismillah..TFX yuzde yuz yerli artik inaniyoruz kisa zamanda kos....hayirli cumalar
 • fetösavarfetösavar25 gün önce
  inşallah şu motor işini bitireceğiz. dizel, turbo jet, ve tabii ki nükleer....bir de yakıt işi var. doğu fırat topraklarına girmeden çözülmeyecek..
 • hercaihercai25 gün önce
  1920 ve 30 larda ucak fabrikalarini kapatan da CHP idi. Erbakan hocayi da dinlemediler bu ayni kafadakiler ve satilmis generalleri!
 • ReyizReyiz25 gün önce
  Bravoooo 20 yildir millilerimiz yapiliyor . Da...
 • AbdullahAbdullah25 gün önce
  Motor dışarıdan geliyorsa biz ne yapıyoruz? Kaportasını mı? Sanayide ucuza yaparlar zaten kaportayı. Beyni dışarından geldikten sonra nasıl yerli oluyor bu?
 • ÇayırağasıÇayırağası25 gün önce
  Atam izindeyiz. Hep izindeyiz. Çalışmıyoruz. Elin oğlu motoru 100 sene önce yaptı ama biz izindeyiz.
 • ihsanihsan25 gün önce
  o kadar abd al f-35 ini münasip yerine sok
 • Trabzonspor Trabzonspor 25 gün önce
  Nihayet doğru işler yapılıyor. Tanrıya şükür.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Mayıs 2019