• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD'nin derdi belli oldu! Esper: Oradan çekilmiyoruz

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Suriye'de petrol sahalarına yakın kritik noktalarda bulunan ABD askerlerinin çekilmeye katılmadığını açıkladı.

Yeniakit Publisher
2019-10-21 14:16:00 - 2019-10-21 14:27:00
ABD'nin derdi belli oldu! Esper: Oradan çekilmiyoruz

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Suriye'nin kuzeydoğusundaki petrol sahalarına yakın noktalarda bulunan Amerikan askerlerinin çekilmeyebileceğini açıkladı. Esper, Amerikan yönetiminin bu askerler hakkındaki kararının netleşmediğini söyledi.

Afganistan ziyaretinde gazetecilere konuşan Esper, petrol sahalarına yakın yerlerde bulunan bu askerlerin bugün fiilen başlayan çekilmeye katılmadığını belirtti. ABD Savunma Bakanı, bu bölgelerdeki askerlerin Suriye Demokratik Güçleri'yle (SDG) birlikte DAEŞ'in ve başkalarının petrol sahasına erişimini engellemek' amacıyla orada bulunduğunu söyledi ve 'bazılarının çekilmeyebileceğini' ekledi.

"Çekilmeme kararı henüz alınmadı"

'Çekilmeme' yönünde bir seçeneği henüz yönetime sunmadığını belirten Esper, "Fakat Pentagon'un işi, farklı seçeneklere bakmaktır" dedi.

"Ateşkesi istihbaratçılar üzerinden denetliyoruz"

ABD Savunma Bakanı, Amerikan askerlerinin olmadığı bir ortamda Türkiye ile yapılan ateşkes anlaşmasına uyulup uyulmadığını da, bölgedeki istihbarat olanakları ile gözlediklerini açıkladı.

Türkiye'nin harekatı sonrası Suriye'den çekilmeye başlayan Amerikan askerleri, bu sabah itibarıyla Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne geçiş yapmaya başlamıştı. Esper dün yaptığı açıklamada, Başkan Donald Trump'ın kararıyla Suriye'den çekilecek 1000 civarındaki Amerikan askerinin Irak'ın batı bölgelerine gönderileceğini söylemişti. Esper, bu askerlerin DAEŞ'le mücadele için Irak'ta kalacağını söylemiş, Suriye'ye sınır ötesi saldırı ihtimalini de dışlamamıştı.

Trump, kararı onarsa ikinci kez geri adım atmış olacak

Amerikan New York Times (NYT) gazetesinin üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre Trump, Pentagon'un Suriye'nin doğusunda 200 civarında asker bırakmayı öngören planını kabul edecek.

Haberde söz konusu planın iki nedene dayandığı ve bunların DEAŞ'la mücadele ve Suriye'nin doğusundaki petrol bölgelerinin Esed rejimi ile Rusya'nın eline geçmemesi olduğu kaydedildi.

Kısa süre önce Suriye'nin kuzeyindeki bin civarındaki Amerikan askerinin tümünün çekileceğini açıklayan Trump, söz konusu asker bırakma kararını onarsa ikinci kez "Suriye'den asker çekme" konusunda geri atmış olacak.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

osmanlı boyu

iyide o petrol Suriyelilerin. babalarının malı gibi üstüne çökmekte neyin nesi. güçlüyüm benim mi demek istiyor. 
 • Yanıtla

dürüst

İşte dananın kuyruğunun koptuğu ve zurnanın zırt dediği yerdeyiz.Hep söyledik ABD nin verip te tuttuğu tek söz var mı.??????
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı