• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake'den Türkiye mesajı

Yeniakit Publisher
2023-10-27 17:56:00 -
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake'den Türkiye mesajı

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla sosyal medya hesabından bir mesaj paylaştı.

Flake, ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinin X hesabından, videolu mesaj paylaştı. Büyükelçi mesajında, Türkçe "Tebrikler Türkiye. Yüzüncü yıl kutlu olsun." dedi.

Büyükelçi Flake, "Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılını kutlarken iki ülke arasındaki ortaklığın zengin tarihini düşünüyor ve takdirle karşılıyoruz. Geride bıraktığımız 100 yıl içinde ABD ve Türkiye, iki ülkeyi birbirine bağlayan bağları ve işbirliğini güçlendirerek birlikte pek çok şey başarmıştır." ifadesini kullandı.

2022'de bir milyondan fazla Amerikalının Türkiye'yi ziyaret ettiğini aktaran Flake, ABD'lilerin "Türk kültürüne ve kültür mirasına duyduğu derin takdirin bir göstergesi olarak" bu yıl da şu ana kadar 700 binin üzerinde Amerikalının Türkiye'ye geldiğini dile getirdi.

Flake, "Ülkelerimiz arasındaki ticaret, 2022'de 34 milyar dolara ulaşmıştır. ABD'de eğitim gören Türk öğrencilerin sayısı da geçtiğimiz yıl rekor düzeye yükselmiştir." dedi.

Türkiye'nin Karadeniz Tahıl Girişimi'nin sağlanmasındaki çabalarını işaret eden Flake, "NATO misyonlarına yaptığı katkılar ve Rusya'nın savaşının hemen ardından küresel gıda güvenliğini sağlamak için yürüttüğü yorulmak bilmez çabalar, Türkiye'nin taşıdığı küresel önemin net örnekleridir." değerlendirmesinde bulundu.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Büyükelçi Flake, "ABD ile Türkiye arasındaki ortaklığın önümüzdeki yüz yılını heyecanla beklerken Türk ulusunu kutluyor, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e en derin saygılarımı sunuyorum." ifadesini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hakan

S...r git ş...z.

NİĞDELİ

TEBRİK MESAJINA CEVABIMDIR.:ALLAH BELANIZI …. RUSLARLA AYNI GÜNDE YERİN DİBİNE BATACAKSINIZ. İSRAİLİNİZİDE ŞEYTAN OLARAK YANINIZDA BULUNDURUN.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23