ABD'li komutan'dan ilginç 'Türkiye' açıklaması: Tansiyonu yükseltti

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Votel, Türkiye'nin güvenlikle ilgili kaygılarını anladıklarını, bu durumun tansiyonu yükselttiğini, Rusya'nın da Türkiye-ABD ilişkilerini bozmaya çalıştığını ve bundan endişe duyduklarını ifade etti..

14 Mart 2018 Çarşamba 00:31
ABD'li komutan'dan ilginç 'Türkiye' açıklaması: Tansiyonu yükseltti

Orgeneral Votel, ABD Afrika Kuvvetleri (AFRICOM) Komutanı Thomas Waldhouser ile Senato Silahlı Hizmetler Komitesinde konuştu.

"TÜRKİYE BİR NATO MÜTTEFİKİDİR"

ABD'nin Türkiye gibi bir müttefiki ile Suriye’deki menfaatlerinin rekabet halinde olmasına ilişkin bir soru üzerine Votel, Türkiye’nin bir NATO müttefiki ve DEAŞ ile mücadelenin de önemli bir parçası olduğuna dikkati çekti.

"TÜRKİYE'NİN MEŞRU GÜVENLİK KAYGILARINI ANLIYORUZ VE BU TANSİYONA SEBEP OLDU"

Türkiye'nin güney sınırlarında meşru güvenlik kaygılarının bulunduğunu ve ABD'nin bunu anladığını belirten Orgeneral Votel, "Onların (Türkiye’nin) sınırları boyunca terörden kaynaklanan meşru güvenlik kaygılarını anlıyoruz ve tabii aramızda biraz tansiyona da sebep olmuş durumda ki şu anda özellikle de diplomatik ve askeri olarak bunun üzerinde çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE İLE ARAMIZI RUSYA BOZUYOR"

Orgeneral Votel'in Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmazlıklar konusunda Rusya’yı suçlaması dikkati çekti.

Rusya’nın "kundakçı-itfaiyeci" rolünü oynadığını belirten Votel, Moskova’nın müttefikler arasına önce anlaşmazlık soktuğunu daha sonra arabulucu rolünü üstlendiğini savundu.

"RUSYA'NIN TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZİ BOZMASINDAN ENDİŞELİYİZ"

Votel, "Rusya’nın, Suriye’nin kuzeyinde oynadığı rolden ve bunun ilişkilerimizi, özellikle de Türkiye ile ilişkilerimizi nasıl etkilediği konusunda kaygılıyım." diye konuştu.

Haber Tarihi: 14 Mart 2018 Çarşamba 00:31

YORUM YAZ

 • Hy-hyHy-hy9 ay önce
  Amerika ve Nato bizim için nasıl eskisi gibi değilse,Türkiyede artık kukla bir devlet değil.Güçlü,kararlı ve millidir.
 • AbdoAbdo9 ay önce
  Abd devleti yahudilerin işgali altında olduğu için terorist bir ülke olmuştur. Bunkonuşan gotelin tipine bakın tam pislik bir yahudi
 • Yunus 16Yunus 169 ay önce
  Pkk yı da Fetö yü de kurup besleyen üzerimize salan YALANCI ŞEREFSİZ ADİ KÖPEKLER, BÜTÜN DARBELERİ YAPTIRAN ABD. HİÇBİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ........ Hareket ediyor SAHTEKARLAR. YILLARDIR MÜSLÜMANLARI KATLEDİYORSUNUZ. KATİL SÜRÜLERİ
 • HalitHalit9 ay önce
  Ha rus gavuru ha abd gavuru ne farkederki
 • Murat TaşcıMurat Taşcı9 ay önce
  İlişkiyi bozan, sizin bize vermediğiniz silâhları PKK ya vermeniz, bizim düşmanlarımızı kendinize "ortak" almanız, bize karşı yıkıcı faaliyetlere girmeniz. Size bunları Rusya yaptırıyorsa, diyecek bir lâfım yok.
 • TruvaTruva9 ay önce
  Hadi ... ordan...
 • rkrk9 ay önce
  sen silahlari muttefigine vermedin .teroristlere verdinkiminle dans ediyorsun .senin vermedigin hava savunma sistemlerini rusya verdi .feto yu kucaginda beslemen ise ayri bir hikaye .Turkiye abd ile daima dikkatli hareket etmeli iyi niyet beslediklerine inanmiyorum.
 • SezerSezer9 ay önce
  Malesef rusuya deyil tam tersi sizin planlariniz hep yanlistiHatta rus ucaginida bizim vatan haini sizinse elemaniniz dusurdu15 temmuzu planlayan rusyamiydi yoksa sizin elinizdeki piyon fetomuydu!Suriye siniri Afrine 30 bin pyd ordusu kuracam diyen rusyamiydi!Ahmakliklariniz yalanlariniz hic bitmek tukenmek bilmiyor hala yalan ustune yalan soylerken yuzunuz kizarmiyorCocuk misali burnunuza pinokyo burnu taksaydik dunyayi turlardi.Butun planlariniz Turkiyemizi eskisi gibi kendinize mahkum etmek.Allahin izniyle uyandi Turk milletiDaha fazla ayaklarimiza takilmadan defolup git orta dogudan.
 • ramazan özramazan öz9 ay önce
  türkiye nato mütefiğiymişendişemizi anlıyorlarmışbu şebekler attıkları yalana kendileride inanmıyor
 • OkOk9 ay önce
  Palavra palavra palavra yutuk irakta ne yaptiginizi ozelikte guney doguda suriyede hata ve hata fetoyu'da artik yeter birazda durust olun yeter yeter....
 • Hasan Hasan 9 ay önce
  Yapma ya demek ruslar bozuyor aramızı! Siz hiç hainlik yapmazsınız.
 • FATİHFATİH9 ay önce
  siz abdtürkiye, yİne zamandostvemüttefikülke olarakgördüğünüz için mi pkk ,yı silah , landırdınız nato ülkeleri nezaman türkiye, ninyanında oldu,ki ,,,SAHTEKARLAR ...........
 • saddisaddi9 ay önce
  ... pi. soyu
 • tuzcutuzcu9 ay önce
  Sen e zaman konuşsan problem çıkıyor gözlük....Kuzey Suriye Ordusu kuruyoruz dedin bak ne oldu....Politik değilsin...Suriye güvenlik gücü falan deseydin bunlar olmazdı....Seni de bu gün yarın görevden alırlar devlet sırrı tutamıyorsun....Nasılasker yapmışlar seni hayret....
 • H.ÖztürkH.Öztürk9 ay önce
  Müttefiklerine sadakat bakımından Rusya daha güvenilir bir devlet.
 • abdoabdo9 ay önce
  tiper baksana tam bir yahudi eşkiyası pislik
 • basakbasak9 ay önce
  Sayin Votel siz Türkiye ile degil darbecilerle müttefiksiniz. Rusya icin kundakci-itfaiye rolünü oynuyor demissiniz.Biz de size tavsana kac taziya tut rolünü cok iyi oynuyorsunuz diyoruz ya hep

Günün Karikatürü

12 Aralık 2018