• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Avrupa Birliği'nden 'Türkiye-ABD anlaşması' açıklaması: Not edildi

Türkiye ve ABD arasında imzalanan 'güvenli bölge' mutabakatının yankıları tüm dünyada sürüyor. Avrupa Birliği (AB) Konseyi tarafından "Tüm askeri harekatlara ara verilmesine ilişkin ABD-Türkiye açıklamasının not edildiği" bildirildi.

2019-10-18 08:39:00 - 2019-10-18 09:05:14
Avrupa Birliği'nden 'Türkiye-ABD anlaşması' açıklaması: Not edildi

Brüksel'de AB Liderler Zirvesi'nde bir araya gelen üye ülke devlet ve hükümet başkanları, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili sonuç bildirgesi yayımladı.

Bildirgede, "AB, Türkiye'nin Suriye'nin kuzey doğusundaki tek taraflı askeri harekatını kınıyor" ifadesine yer verilirken, harekatın, Avrupa güvenliğini ve DEAŞ terör örgütü ile mücadeleyi tehdit ettiği savunuldu.

"Takip edeceğiz"

"AB Konseyi, tüm askeri harekatlara ara verilmesine ilişkin ABD-Türkiye açıklamasını not eder" denilen bildirgede, birliğin Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin gelişmeleri takip etmeye devam edeceği kaydedildi.

Bildirgede, üye ülkelerin, 14 Ekim tarihindeki AB Dış İlişkiler Konseyi'nde konuya ilişkin alınan kararları onayladığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: "Türkiye'ye yeniden askeri harekatına son vermesi, birliklerini geri çekmesi ve uluslararası insani hukuka uyması çağrısında bulunuyoruz. 14 Ekim'deki Konsey kararlarının ardından üye ülkelerin silah ihracatını askıya aldığını hatırlatıyoruz."

Bildirgede ayrıca, "AB'nin ciddi boyuttaki göçmen kriziyle mücadele etmeye devam edeceği, bu konuda üye ülkeleri de desteklemeyi sürdüreceği" ifade edildi

Türkiye'nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleriyle ilgili de 14 Ekim'deki AB Dış İlişkiler Konseyi'nde alınan kararların onaylandığı belirtilen bildirgede, AB'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile birlik içinde olduğu vurgulandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ahmet

siz ancak sekreter olursunuz, teror sevici olursunuz, irkci-hacli-natocu hain olursunuz, islam-turkiye-rte ve insanlik dusmani olursunuz... turkiye ve insanlik tarihi not ediyor, unutmuyor, unutmayacak
 • Yanıtla

Leyla

Ulan avrupa yobazları hem nalına hem mıhına bu ne biçim açıklama.bizim zaten size ihtiyacımız yokki esas sizler bize muhtaçsınız Cenabı ALLAH Bize dünyanın bütün nimetlerinden vermiş asıl siz düşünün ötleriniz kopuyor kapıları açacaklar diye. Biz 4 milyon mülteciyi bakıyoruz Allah bize ziyadesiyle veriyor siz miskinler 40 düvel suriye gibi bir ülkeden gelecek öşürü peşine düşmüş aç karga gibi abd ne verecek diye bekliyorsunuz şerefsizler biz bunları hep biliyoruz.kıvırmayın da....ler gibi. Hayirlisiyle bak abd ile biz anlaştık sizin ÖŞÜŔ suya düştü avucunuzu yalayın:
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23