ABD'den tarihi idam kararı

Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti Washington'da Eyalet Yüksek Mahkemesi idam cezasını kaldırdı.

12 Ekim 2018 Cuma 13:54
ABD'den tarihi idam kararı

ABD'nin Washington eyaleti, Eyalet Yüksek Mahkemesi'nin ölüm cezasının "keyfi ve ırksal açıdan taraflı bir şekilde uygulandığına" hükmetmesinin ardından idam cezasını kaldırdı.

Washington, ABD'de ölüm cezasını kaldıran 20. eyalet oldu. Eyalette ölüm cezası bekleyen 8 mahkumun cezaları derhal ömür boyu hapse çevrildi. ABD'de geçen yıl 28 kişi infaz edildi. Washington'da ise 2010'dan bu yana hiçbir cezayı infaz edilmemişti.

Karar oy birliği ile karar alındı

Washington Yüksek Mahkemesi yargıçları, 1996'da bir kadına tecavüz edip, öldüren idam mahkumu Allene Eugene Gregory'nin temyiz başvurusu sonucu oy birliğiyle karar aldı. Kararda "ölüm cezasının Washington'na herhangi bir meşru cezalandırma amacına hizmet etmediği" vurgulandı. Ayrıca, "keyfi ve ırksal açıdan taraflı bir şekilde uygulandığı için geçersiz olduğuna" hükmedildi.

 

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ekim 2018 Cuma 13:54

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    22 Mart 2019