ABD'den şaşırtmayan 'Suriye' hamlesi! Çekilmiyorlar

Suriye'den çekileceğini söyleyen ABD aksine askeri üsler inşa etmeyi sürdürüyor. Daha önce DAEŞ ile mücadeleyi bahane ederek Suriye'de askeri varlık gösteren ABD, DAEŞ bitmesine noktasına gelmesine rağmen bölgeden çekilmemekte kararlı.

18 Eylül 2019 Çarşamba 08:30
ABD'den şaşırtmayan 'Suriye' hamlesi! Çekilmiyorlar

Bölgedeki güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre ABD, Mardin'in Nusaybin ilçesinin karşısında yer alan Kamışlı kentinde yeni bir askeri hava üssü daha kuruyor. Kamışlı kent merkezinde ise Suriye Ordusu askerleri olduğu için, ABD askeri üssü kentin 20 kilometre güneyindeki Bılbarut bölgesinde kuruyor.

Ay sonu tamamlanacak

Suriye'nin kuzeyinde 28 askeri üssü olan ABD'nin bu yeni üssünün ay sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Üs alanının çevresi askerler tarafından korunurken, bölgeye ABD'li yetkililer dışında kimse giremiyor. 6 kilometrelik bir alan üzerine inşa edilecek üssün ABD ve İngiliz askerleri tarafından ortaklaşa kullanılacağı belirtiliyor.

Öte yandan, İngiltere Parlamentosundan oluşan bir heyet de dün Kamışlı'ya giderek çeşitli görüşmelerde bulunmuştu.

Suriye'de ABD dışında Fransız askerleri de ABD dışında bulunan Fransa ve diğer ülkelerin askerleri ABD'nin yapmış olduğu askeri üslerde kalıyorlar.

ABD, Suriye'nin kuzeyinde daha önce Derik, Deyr er Zor, Rakka, Tabka, Rimelan, Hol, Şedadi, Kobani, Eyn İssa, Rasul Ayn, Menbiç, Haseke ve Tel Abyad'da askeri üsler kurmuştu.

Söz konusu üslerin dışında, Kobani, Rakka, Rasul Ayn ve Tabka kentinde de hava üsleri inşa edilmişti.

Türkiye, bölgede ABD ile birlikte hareket eden PYD ve YPG'yi, PKK’nın Suriye’deki uzantısı olarak görüyor ve bu yapıyla ilişkili DSG gibi örgütlerin de 'terör örgütü' olarak kabul edilmesini istiyor.

Ancak, Başta ABD olmak üzere Batılı güçler, Ankara’nın bu tezini kabul etmiyor. Ankara, ayrıca YPG'ye silah verilmesine de sert bir şekilde karşı çıkıyor. ABD Türkiye'nin tüm itirazlarına rağmen DSG'ye silah sevkiyatı yapıyor. ABD şimdiye kadar onbinlerce tırla silah sevkiyatı gerçekleştirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, daha önce birçok kez, 'DAEŞ'e karşı zafer' açıklamaları yapmış ve Suriye'de bulunan Amerikan askerlerinin hemen hemen tamamını geri çekeceğini ilan etmişti. ABD, YPG ve bağlı örgütlere verdiği desteği ise 'DAEŞ'e karşı mücadele' olarak gerekçelendiriyordu.

ABD, askeri varlığını azaltacağını açıklamıştı

Aylar önce Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders yaptığı açıklamada Suriye'deki koalisyon güçlerinin DAEŞ karşısında zafer kazandığını ve Suriye'deki mücadelede bir sonraki aşamaya geçilmesi sebebiyle buradaki Amerikan askerlerinin geri dönüşünün başlayacağını belirtmişti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Eylül 2019 Çarşamba 08:30

YORUM YAZ

 • AlpAlp1 ay önce
  ABD İLE BİZ ÇATIŞMAYA GİRİP ONLARI DAĞITMAYANA KADAR ASLA ÇIKMAYACAKLAR. ONLAR SADECE ZAMAN KAZANMAK İSTİYORLAR. SAVAŞ ANSIZIN BAŞLAYABİLİR. GÖRÜŞMELER FELAN YPG, SDG NİN GÜVENLİĞİ İÇİN...YÜCE RABBİMİZ İSLAMIN KALESİNİ KÜFFARA VE DOST GÖRÜNÜMLÜ DÜŞMANLARA KARŞI MUHAFAZA BUYURSUN.
 • Allah'ın bir kuluAllah'ın bir kulu1 ay önce
  Bizim iş yalancı çobanın işine döndü. Bak gireriz, bak gireriz, kırk oldu bu iş. Bir nokta yaptığımız yok.Ya bu işi yapacaksın, yada yapmayacağın bir dillendirme.
 • LeventbayLeventbay1 ay önce
  Yaaa bizimkiler eeyy abd derken . Çok havalı görünüyorlarda . İcraata geldimi fos çıkıyorlar . Nereye girecek türkiye o işler geçeliYıllar oldu .
 • KAYSERİLİKAYSERİLİ1 ay önce
  Orada yal çok çekilir mi yallancak abd'enin işi bu nerede yenecek b...k var oruya çöreklenirAllah'ım şu Müslümanlarınüzerinden kafirlerin zulmünü bertaraf eyle kafirleri kahrı perişan yok eyle AMİN.
 • Bükücü Bükücü 1 ay önce
  Abd ve İTrail denince akla O. ÇOCUKLARI gelir yani bu çocuklara güven olmaz
 • BEKİR BEKİR 1 ay önce
  Yok mayısta giriyoruz haziran temmuz eylül derken kafir abd oralara iyice yerleşti.....Bu saatten sonra biraz zor gireriz.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ekim 2019