• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD’de dikkat çeken itiraf: Darbe başladı!

Başkan Trump’ın azil soruşturmasında kilit rolde yer alan muhbirin avukatı Mark Zaid’in 2017 yılındaki “darbe” tweetleri ABD gündeminde. Zaid, Adalet Bakanlığı görevini vekaleten yürüten Sally Yates görevden alınınca, “Darbe başladı. Birçok adımdan ilki bu oldu. Bunu Trump’ın azli izleyecek” ve “Bundan 45 yıl sonra Trump’ın azline ilişkin hikayeleri hatırlayacağız” demişti.

2019-11-09 07:15:00 - 2019-11-09 07:30:34
ABD’de dikkat çeken itiraf: Darbe başladı!

Fox News, ABD’de Zelenskiy görüşmesine ilişkin yazdığı ihbar mektubuyla ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik azil soruşturmasının fitilini ateşleyen ve kimliği gizli tutulan muhbiri savunan avukat Mark Zaid’in, 2017’deki Twitter mesajlarını bir kez daha gündeme taşıdı. Zaid’in, 2017’nin ocak ayında, Trump’ın, Adalet Bakanlığı görevini vekaleten yürüten Sally Yates’i görevden almasının hemen ardından attığı tweette, “Darbe başladı. Birçok adımdan ilki bu oldu. Başkaldırı ve Trump’ın azli bunu izleyecek.” ifadelerine yer vermesi dikkati çekti. ABD Başkanı Donald Trump, Ukrayna üzerinden başaltılan azil tartışmalarını darbe girişimi şeklinde yorumlamış ve “Darbeyi durdurun (#StoptheCoup)” etiketini Twitter hesabından paylaşmıştı. Etiket yüzbinlerce kez alıntılandı.

2017’de seri paylaşım

Mayıs 2017’de, “Johnson (1868), Nixon (1973), Clinton (1998) azil soruşturmaları. Bir sonraki Trump (2017) olacak.” mesajını içeren bir tweet atan Zaid, aynı yılın haziran ayında da yine aynı platformda, “Bundan 45 yıl sonra Trump’ın azline ilişkin hikayeleri hatırlayacağız. Ben o zaman yaşlanmış olacağım ama beklemeye değer.” mesajını paylaştı. Trump’a yönelik azil soruşturması sürerken Zaid’in en çarpıcı tweetlerinden birisi ise 6 Kasım’da attığı tweet oldu. Zaid söz konusu tweetinde, “Ondan (Trump’tan) kurtulacağız. Bu ülke Trump ve destekçilerine rağmen hayatta kalabilecek kadar güçlü.” ifadesini kullandı.

CNN’in rolünü de yazdı

Zaid, Temmuz 2017’de ise liberal sol kesime hitap eden ve şu anki azil soruşturmasında da Trump karşıtı haberlere imza atan CNN’in rolünün sinyallerini de paylaştığı, “CNN, Trump’ın başkan olarak tam süresini bitirmemesinde kilit rolü oynayacak.” mesajıyla vermiş oldu. Zaid’in söz konusu tweeti ise Cumhuriyetçi kesim tarafından, Trump’ın bu soruşturmayı “cadı avı” olarak nitelemesini haklı çıkardığı yönünde yorumlandı. Ayrıca, Fox News de bu tweetlerin aslında muhbirin nasıl “partizan” güdülerle, ihbar mektubunu yazdığının bir göstergesi olduğunu belirtti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

fetösavar

feto abd.ye uğurlu gelmedi...
 • Yanıtla

Abdulcabbar

Beynel milel zındık Güruhu, Trump’ın ipini çekmeye çalışıyor. Çünkü Trump, 1963 yılında olan Kenedy cinayetini araştırmaya kalktı...O cinayeti işleyen Zındık güruhu harekete geçti...Ancak şu bilinmelidir ki, aynı zındık güruhu, onyıllardır Türkiyedeki köşebaşılarını da elinde tutuyordu. Ancak Reis, Allahın inayeti İle hepsini darma duman etti... yani uluslararası zındık Komitesi gücünü kaybetmiştir artık... Trump’ı indirseler bile artık dünyada şansları kalmamıştır .Bu son çırpınışlarıdır....Aklı başında olan bir adam, bu savaşta Trımp’ı destekler. Çünkü diğer tarafta insanlığın ezeli ve ebedi düşmanı olan ZINDIK GÜRUHU var.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23