ABD’de büyükelçiliği taşıma baskısı

Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyan ABD, Guatemala’ya büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyan ikinci ülke olmasından dolayı teşekkür ederken, diğer ülkelere de büyükelçiliklerini taşımaları konusunda baskı yapıyor.

18 Mayıs 2018 Cuma 07:20
ABD’de büyükelçiliği taşıma baskısı

Münübe Yılmaz

Geçtiğimiz Pazartesi günü Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyan ABD, diğer ülkelere de büyükelçiliklerini taşımaları hususunda baskı yapıyor. Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales’e, büyükleçiliğini ABD’den sonra Kudüs’e taşıyan ikinci ülke olmasından dolayı teşekkür eden Beyaz Saray, diğer ülkelere de aynı yolu takip etmeleri konusunda baskı yapıyor. “ Guatemala’ya, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyarak bize katıldığı ve diğer ülkelere de önemli bir örnek teşkil ettiği için çok teşekkür ediyoruz” açıklamasında bulunan Beyaz Saray yetkilileri, dünya ülkelerine de , büyükelçiliklerini en kısa sürede Kudüs’e taşımaları konusunda baskı yapıyor.Gelecek Pazartesi Paraguay’ın da büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması beklenirken, henüz başka bir ülkenin taşınmaya dair bir planının olmadığı görülüyor. Bir çok analist, Latin Amerika ülkelerinin, Washington’un kararını takip ederek büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıyacağını belirterek, taşınma işleminin, Latin Amerika ülkelerinin ABD’nin güveni ve dostluğunu kazanmaları için önemli bir adım olduğunu ifade ettiler.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Mayıs 2018 Cuma 07:20

YORUM YAZ

  • utuutu8 ay önce
    baskıyı yapan abd değil israil yahudileri aracı olan ise uşağı abd

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ocak 2019