ABD Türkiye'deki seçimlere odaklandı! Diken üstündeler

ABD’nin Türkiye’de yapılacak seçimlere yönelik bakışını değerlendiren Habertürk yazarı Serdar Turgut, Washington’un 24 Haziran öncesi adeta diken üstünde olduğunu söyleyerek, ABD’nin içinde bulunduğu durum tarih etti.

13 Haziran 2018 Çarşamba 16:06
ABD Türkiye'deki seçimlere odaklandı! Diken üstündeler

ABD’nin Türkiye’de yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine yönelik bakışını ele alan Habertürk yazarı Serdar Turgut, Washington’un 24 Haziran öncesi adeta diken üstünde olduğunu söyleyerek, “Yönetimin Türkiye’yle ilgili birimleri 24 Haziran Pazar günü saat 15.30’dan itibaren seçimin sonucuyla ilgili değerlendirmelerini Trump’ın Özel Kalem Müdürü John Kelly’nin önüne yollayacaklar. O da bunları Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’a verecek. Bolton da ertesi günün sabahı CIA Başkanı Gina Haspel’in günlük brifinginde seçimin sonucuyla ilgili Türkiye analizini dinledikten sonra Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşecek. Elindeki tüm raporları bir araya getirip sonucu özetleyen en fazla iki sayfalık raporunu Trump’ın önüne koyacak.” şeklinde konuştu.

Turgut yazınını şöyle sürdürdü:

Tüm bu sürecin sorun yaşanmadan ilerleyebilmesi için Türkiye’yle ilgili birilerinin sonucun alındığı o Washington akşamüstüsü için hazırlıklı olması gerekiyor.

İşte bu nedenle bu birimlerde şu anda çeşitli muhtemel oy rakamları temel alınarak olası sonuç simülasyonları yapılıyor.

Her bir sonuç için ayrı bir analizin çatısı çıkarılıyor.

Asıl sonuçlar alındığında hangisi tutarsa o analiz güncellenerek kısa sürede o gün akşamüstü ortaya çıkarılacak.

TAVIRLARI NE?

Sanki talimat almışlar gibi yönetimin ilgili birimlerinden kimin veya hangi partinin kazanmasını istedikleri hakkında, “off the record” da olsa bir beyan alamıyorsunuz.

Neyi tercih ettiklerini söylememelerine rağmen neyi istemedikleri zaten uzun zamandır belli olduğundan bunu net olarak ifade edebiliyorlar.

Bu da resmi bir tavır olarak ortaya konulmuyor, sadece özel görüşmelerinde analizin arasında söyleyip geçiştiriyorlar.

DİKKATİMİ ÇEKEN ANALİZ

Bu birimlerde, gerek elçilikten gelen bilgiler gerekse kendilerinin direkt haber kaynaklarından aldıkları doğrultusunda seçim süreci konusunda hayli detaya inildiğini anlıyorum.

Örneğin, seçim kampanyası sürecinde köprü ve diğer altyapı yatırımları hakkında söylenenler üzerine burada yapılan değişik yorumlar dikkatimi çekti.

Buradaki birimlerde, muhalefetin bu yatırımların gerçek anlamını tam kavrayamadıkları düşüncesi dile getiriliyor.

Onlara göre Erdoğan’ın bu tür yatırımlara öncelik vermesi, Türkiye’nin dış politikasının geleceğine yönelik çok farklı bir strateji ortaya koyuyor.

Buradaki yoruma göre “Kanal İstanbul” ve “üçüncü köprü” gibi yatırımlar Erdoğan’ın kısa süre içinde İpek Yolu projesi çerçevesinde Çin’le büyük bir eko/stratejik işbirliğine gitme stratejisini ortaya koyuyor.

Buradaki uzmanlar bu projede Rusya’nın da aktif biçimde yer alacağını ve global düzeyde Avrasya merkezli, Amerika’ya karşı yeni, güçlü bir ortaklığın temelinin atılacağını düşünüyor ve Türkiye’yi de bu çerçevede anlayıp konumlandırmak gerekeceğini söylüyorlar.

Dolayısıyla yaklaşan seçim, bu ortaklık olasılığı ihtimalini en aza indiren formül hangisi olur çerçevesinde de değerlendiriliyor.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Haziran 2018 Çarşamba 16:06

YORUM YAZ

 • hercaihercai7 ay önce
  Amerikan baskanlarinin cogu kadindan donme erkek, esleri ise erkekten donme kadin! Cogu hermafrodit, taptiklari tanri ise Bophomet, cift cinsiyetli seytan. Transseksuel yani hepsi!
 • İlkerİlker7 ay önce
  Bazıları aşağılık kompleksinden kurtulamış.Kudüs krizinde bir Guatemaladevletinin tavrı bile çok önemsendi, çünkü yeri ve zamanı önemliydi.Yüzyıllardır savaşımız da,barışımızda hep batı ile oldu,doğuya hiç bakmadık.Şimdi bakacağız ama ABD bunu görüyor, bizdeki körler görmüyor.
 • ENGİN CANENGİN CAN7 ay önce
  HE ABD BİZİM SEÇİMLERİ TAKİP EDİYOR.TIRSIYOR.DİKEN USTUNDE.ADAMIN YAPACAK BAŞKA İŞİ YOK CUNKU. :))))) BUNADA İNANANLAR VAR HE
 • bozkurt1071bozkurt10717 ay önce
  Doğru Tayyip Erdoğandan başkası gelirse işlerine gelmez her türlü istekleri bi şekilde karşılanıyor

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ocak 2019