Yeni kriz kapıda! ABD Türkiye dahil 8 ülke ile ticareti durduracak

ABD, planladığı uygulamayı devreye sokarsa Türkiye dahil 8 ülke İran'la ticareti durdurmak zorunda kalacak. Bu durum yeni bir krizin fitilini ateşleyecek.

22 Nisan 2019 Pazartesi 07:26
Yeni kriz kapıda! ABD Türkiye dahil 8 ülke ile ticareti durduracak

İran'ın ABD dolarına erişimini, devlet tahvili satmasını, altın ve diğer değerli madenler ile çelik, alüminyum, kömür gibi metallerle ticaret yapmasını ve yolcu uçağı ya da parçalarını ithal etmesini engelleyen yaptırım paketi geçtiğimiz yıl devreye girmişti.

Bu paket İran'ı oldukça zor durumda bıraktı. İran petrol ve doğalgaza sahip olması sayesinde ayakta durabildi. Borsadan petrol satışı gerçekleştiren İran, ABD yaptırımlarına ürettiği füzelerle cevap verdi.

Türkiye açısından olumsuz gelişme

Ancak ABD yeni yaptırımlara hazırlanıyor. Bu yaptırımlar Türkiye'nin çıkarlarını da olmusuz etkileyecek cinsten.

İngiliz gazete yazdı

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, ABD'nin Türkiye dahil 8 ülkeyi İran yaptırımlarından muaf tutmaya son vermeyi planladığını yazdı. Gazete Türkiye'nin, İran'la petrol anlaşmalarını iptal etmesi yolunda baskı altında kalacak ülkeler arasında olduğuna dikkat çekti.

Financial Times'a konuşan üst düzey bir Amerikalı yetkili de, Mike Pompeo'nun bugün konuyla ilgili bir açıklama yapacağını doğruladı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 22 Nisan 2019 Pazartesi 07:26

YORUM YAZ

 • HüseyinHüseyin1 ay önce
  ŞU İNSAN MÜSVETDESİNE KİM HATDİNİ BİLDİRECEK BUNU ADAM DAN SAYMAYIN DİK DURUN HADİ LAN SEN ORDAN DİYEN YOKMU
 • tuğrultuğrul1 ay önce
  Bu demertir ki "Siyonist imparatorluğunun" yıkılışı hızlanacaktır. Canın cehenneme sarı trampet.
 • sadri boracisadri boraci1 ay önce
  incirlige her inen amerikan ucagindan 10 milyon dolar vergi alin...mantiklimi ? yo degil.. ama onlarin yaptigida mantikli degil. bi fark yok.
 • farukfaruk1 ay önce
  amerika kim oluyorda baska ülkeler eambargo koyuyormus,dünya sahibi amerika degildir ! bunu artik tüm dünya acik acik söylemeli.
 • OsmanlıOsmanlı1 ay önce
  bu abd kendini dünyanın efendisi sanıyor sanırım artık haddelerini bildirmek gerekiyor incirlik üssü kapatılsın ayasofya camii olsun ve daha nice şey chpkk ve hdp gibi partiler kapatılsın osmanlı zamanına geri dönmek şart bağımsız olmak için nasıl savunma sanayimiz kurup geliştiriyorsak bağımsız batılı devletlerin olmadığı bir ekonomi kurmamız şart
 • SelimSelim1 ay önce
  Siz de ödemeyi Bitcoin le ya da altın ile yaparsınız kim takat ABD yi. ABD nin egemenliği bitiyor artık bunlar son çırpınışları.
 • MuratMurat1 ay önce
  Eee... Bizim zararımızı kim telafi edecek? Bu Amerika tam bir deli dumrul.
 • YAŞARYAŞAR1 ay önce
  ABD bunu eninde sonunda yapacaktı. İran ile olan ticaretimize devam ettirmek sadece sebeplerden birisi. Ziraa ABD'nin Ortadoğu planlarına Türkiye hiç bir zaman uymamıştır. Bundan dolayı ABD için bunun bir bedeli olmalıydı. Bizi daha zor günler bekleyeceği aşikar. Ancak burada önemli olan bizim yöneticilerimize ne kadar sahip çıkıp destek olacağımızdır.
 • nostaljinostalji1 ay önce
  İnşallah diyoruz. Türk -amerikan ilişkilerinin düzeltmesinden yana değilim.
 • ayşe gülayşe gül1 ay önce
  yeter artık bunların yaptığı. milletin karnını kim doyuracak.? hesap ödemezler ,habire hesap isterler.
 • Nazir Özdemir Nazir Özdemir 1 ay önce
  Amerikaya terörist devlete ihtiyacımız yok biz bize yani Müslümanların kendine yeter az kaldı Amerika helak olacak allah bizimle beraberdir.
 • halil.ibohalil.ibo1 ay önce
  DURDURSUN DAHA ÇABUK ALIŞIRIZ ABD SİZ BİR DÜNYA YA VE HERKES ÖNÜNE BAKAR YENİ BİR YOL HARİTASI ÇİZER

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Mayıs 2019