AB Konseyi Başkanı Tusk'tan Trump'a sert sözler

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, ABD'yi eleştirerek, "Donald Trump'ın son kararlarına bakılırsa akla gelen şu ki böyle dostlar oldukça düşmana ihtiyaç duymayız." dedi.

16 Mayıs 2018 Çarşamba 23:28
AB Konseyi Başkanı Tusk'tan Trump'a sert sözler

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Sofya'da 28 AB üyesi ülkenin liderlerini bir araya getirecek gayriresmi akşam yemeği toplantısı öncesi konuştu.

Tusk'a göre, AB ülkeleri ABD'nin son dönem izlediği politikalar karşısında "birlik" içinde olmalı.

"Çin'in yükselişi ve Rusya'nın izlediği saldırgan politikalara yeni bir fenomen daha eklendi, ABD yönetiminin kaprisleri. Donald Trump'ın son kararlarına bakılırsa akla gelen şu ki böyle dostlar oldukça düşmana ihtiyaç duymayız."

"Liderler, İran ile anlaşmaya sadık kalacaklarını teyit etmeli"

AB üyesi ülke liderlerinin ABD'nin ticaret ve İran politikasını ele alacaklarından bahseden Tusk, "Liderlerin İran ile yapılan anlaşmaya sadık kalacaklarını teyit etmelerini istiyorum." dedi.

Tusk, ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik uygulamayı planladığı ilave gümrük vergilerinden AB'nin kalıcı bir biçimde muaf tutulması gerektiğini söyledi.

"Anladık ki önce kendi kendine yardım etmek zorundasın"

ABD Başkanı Trump'ı eleştiren Tusk, şöyle devam etti:

"Avrupa'nın ona teşekkür borcu var. Onun sayesinde aslında tüm aldatıcı hayallerimizle vedalaşmış olduk. Anladık ki yardıma ihtiyacın varsa önce kendi kendine yardım etmek zorundasın. Bir yandan transatlantik ilişkilerimizi sürdürürken, diğer yandan da tek başımıza hareket etmek zorunda olacağımız senaryolara hazır olmamız gerekir. Bizim için bu bir sınav olacak ancak her şeyden önce irade ve kararlılığa ihtiyacımız olacak."

"Bu AB'nin çıkarlarına uyar"

Donald Tusk, liderlerin, Batı Balkan ülkelerinin AB üyeliği perspektifini de ele alacaklarını sözlerine ekledi.

"Burada Balkanlar'ın ekonomik gelişimini, buradaki halkların refah ve istikrarını önemsediğimizi açık olarak göstermeliyiz. Çünkü bu AB'nin çıkarlarına da uyar. Bulgaristan'daki toplantımızın amacı bunu kanıtlamak olacaktır." Kaynak: AA

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2018 Çarşamba 23:28

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Ocak 2019