• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

AB bize muhtaç

Yeniakit Publisher
2016-04-20 06:52:00 - 2016-04-20 00:40:51
AB bize muhtaç

Muhtarlarla 24’üncü buluşmasında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü PKK ile mücadelenin son teröriste kadar devam edeceğini belirterek, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Kati Piri’nin Türkiye İlerleme Raporu’nu sert sözlerle eleştirdi: “Rapora bakıyorsunuz Kıbrıs ve Ege’deki sorunlar, yargı bağımsızlığı, ifade, basın ve toplanma hürriyeti konularındaki eleştirilerde sakat bakış açısı. Bunlar cibilliyetinin gereğini yapıyor. Hele bir de raporun 1915 olayları faslı var ki tam evlere şenlik.”

RAMAZAN ALKAN / ANKARAMuhtarlarla 24’üncü buluşmasında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü PKK ile mücadelenin son teröriste kadar devam edeceğini belirterek, “Bu iş bitecek” vurgusu yaptı. Özerklikçilik oyunu oynayanların kaybettiğini söyleyen Erdoğan,  Avrupa Parlamentosu Milletvekili Kati Piri’nin Türkiye İlerleme Raporu’nu sert sözlerle eleştirdi: “Rapora bakıyorsunuz Kıbrıs ve Ege’deki sorunlar, yargı bağımsızlığı, ifade, basın ve toplanma hürriyeti konularındaki eleştirilerde sakat bakış açısı. Bunlar cibilliyetinin gereğini yapıyor. Hele bir de raporun 1915 olayları faslı var ki tam evlere şenlik.”

BİRLİK-BERABERLİK VURGUSU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen “24. Muhtarlar Toplantısı”nda, Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bartın, Bingöl, Çorum, Erzurum, Kırklareli, Manisa, Siirt, Sinop, Şırnak, Tekirdağ ve Kırıkkale’den gelen muhtarlarla bir araya geldi. Erdoğan burada yaptığı konuşmada gündeme dair açıklamalar yaptı.  Müslümanlar arasında birliği ve beraberliği güçlendirdikleri ölçüde hedeflerine yaklaşacaklarına inandıklarını vurgulayan Erdoğan, birlik ve beraberlik konusunun, ülke içinde yaşanan sıkıntıların da yegane çaresi olduğuna dikkati çekerek, “Bu hafta neyi yaşadık? Kutlu Doğum’u yaşadık. Kutlu Doğum Haftası boyunca da başlık ne idi? Bir taraftan ‘tevhid vahdet’, öbür taraftan ‘gelin birlik olalım’ çağrısıydı.’ Hep buna davet yapıldı, buna vurgu yapıldı ve terörle anıldığımız böyle bir zamanda İslam dünyasının içinde bulunduğu en önemli üç başlık var. Bunun bir tanesi mezhepçiliktir, bir tanesi ırkçılıktır, bir tanesi şu anda terördür” değerlendirmesinde bulundu. 

“ÖZERKLİKÇİLİK OYNAYANLAR KAYBETMİŞTİR”

Bunun üzerinden kimsenin bir şeyler elde etmeye hakkı olmadığını belirten Erdoğan, Güneydoğu Anadolu bölgesindeki çeşitli ilçelerde bir süredir yaşanan terör olaylarının, terör örgütünün şehir merkezlerinde uygulamaya çalıştığı yeni eylem stratejisinin başarısız olduğunu vurguladı. Erdoğan, “Şimdi artık iflastalar, çöktüler, ‘bittik, battık’ diyorlar, ‘nereye kaçacağız’ diyorlar, ‘dayan’ diyorlar. Telsiz dinlemeleri bunlar. Dünyada herkesin birlik ve beraberlik arayışı içinde olduğu bir dönemde terör örgütünün ısrarla ülkemizi ve milletimizi bölme peşinde koşmasının gerisindeki karanlık amacı bölge halkı artık çok iyi görmüştür. Askeriyle, polisiyle, korucusuyla, istihbaratçısıyla tüm güvenlik güçlerimiz gerçekten fedakarca bir mücadeleyle terör örgütünü bir kez daha yenmiştir. Kendi kendilerine ‘özerklikçilik’ oynayanlar kaybetmiştir. Çukur siyasetiyle netice alacağını sananlar hüsrana uğramıştır. Milletimizin mahremini çiğneyerek onun gönlüne gireceğini düşünenler sadece insanımızın nefretini kazanmıştır” diye konuştu. 
ÖNE ÇIKAN VİDEO

KANDİL’DEKİ TERÖR BARONLARI

Şehitlerin, namusları bildikleri vatanlarını, milletlerini müdafaa uğrunda hayatlarını kaybettiklerini ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: “Peki terörist sıfatıyla hayatlarını kaybeden bu Kürt gençleri ne uğrunda öldü? Pek çoğunun mezarı dahi olmayacak bu gençlerin ölümü, Kandil’deki terör baronlarının umurunda mı acaba? Kandil’deki terör baronlarını, ülkemizdeki terör eylemleri için yönlendirenler bakımından bu ölümlerin sadece birer taktikten, istatistikten öte anlamı var mı? Yok. Evlerin bodrumlarında, sokaklara açılan hendeklerin dibinde, kanalizasyon çukurlarında, örgütün kamplarında hayatları son bulan bu gençlerin ölümü sadece aileleri için anlamlıdır. Başka bir anlamı yok. Çözüm arıyorsanız işte size çözüm, terör örgütünü en küçük bir izi, zerresi dahi kalmadan bu topraklardan söküp attığımızda çözümü gerçekleştirmiş olacağız.” 

“AVRUPA’DAKİ NÜKLEER SANTRALLERİ NE YAPACAĞIZ”

AP raporunda Akkuyu nükleer santralinin durdurulması çağrısında bulunulduğunu, bunun da manidar olduğunu dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu çağrıyı yapan kim? Avrupa Birliği üyesi ülkelerin temsilcilerinden oluşan bir parlamento. Başkanları da zaten, onlar da garip garip açıklamalar yapmışlardı. Peki Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren, bu rakamlara dikkat edin, 135 nükleer santrali ne yapacağız? Dünyada halen faal olan 444 nükleer santrali ne yapacağız? Halen inşa edilmekte olan 62 nükleer santral için de aynı çağrının yapıldığını duyan var mı? Öyleyse Türkiye’de inşa edilen nükleer santralle ilgili bu kaygı nereden kaynaklanıyor? Sakın bu çağrının gerisinde Türkiye’nin enerjideki dışa bağımlılığından kurtulmasından, yine enerji alımı kaynaklı yüksek cari açığını kontrol altına almasından duyulan kaygı yatıyor olmasın.

“AB’NİN TÜRKİYE’YE İHTİYACI VAR”

“Şimdi ne yapmak istiyorlar acaba” diye kendi kendine sorduğunu ifade eden Erdoğan, 23 Nisan’da Avrupa’dan bazı liderlerin Türkiye’ye geleceğini, Gaziantep’te kampları gezeceklerini söyledi. Erdoğan, “Peki o kampları gezip dolaştıkları zaman acaba bu raporla ilgili soruya da cevap arayacaklar mı? Bu kadar insan, 3 milyon insan bu ülkede Avrupa’dakileri rahatsız etmesin diye burada bunlar bakılıyor. Burada bunların bütün maişeti, her şeyi temin ediliyor. Bunlarla ilgili raporda ne var? Hiç. Bizim tepkimiz kurumsal olarak Avrupa Parlamentosu’na veya raporun kendisine değil. Bizim tepkimiz, raporun yapıcı değil, yıkıcı bir anlayışla hazırlanmasındadır. Avrupa Birliği ile ilişkilerimizin göçmenler, bazı fasılların açılması, vize serbestisi gibi pek çok konuda olumlu yönde seyrettiği bir dönemde böyle bir raporun önümüze getirilmesi tam anlamıyla provokatif bir yaklaşımdır, provokatif bir davranıştır. Herhalde bunu Avrupalılar görecektir. Temenni ederim ki görürler. 1963’ten bu yana göremediler ama bundan sonra ne olur bilemiyorum. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne olan ihtiyacından daha fazla Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye ihtiyacı vardır, bunu böyle bilin. Bunun için hiç uzağa gitmeye gerek yok. Sadece son gelişmelere bakmak yeterlidir.”

“2023 HEDEFLERİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

AP’nin Türkiye İlerleme Raporu ile ilgili görüşlerini paylaşan Erdoğan, “Raporun ve kararın sadece iki başlığını anlatayım, gerisini siz zaten tahmin edersiniz” dedi. Erdoğan, şöyle devam etti: “Kararın 17. maddesinde güya çevreci hassasiyetler bahanesiyle Türkiye’nin mega projelerinden kaygı duyulduğu ifade ediliyor. Vah vah vah! Size bu kaygı bir yerlerden tanıdık geldi mi? Bana geldi. Anladınız değil mi? Ama yine de ben açayım. Bu talep bizim önümüze Gezi olayları sırasında da getirilmişti. Aynı şekilde 17-25 Aralık darbe girişiminin hedeflerinden biri de Türkiye’nin mega projelerini gerçekleştiren işadamlarıydı. Batı ülkelerinin finans kurumları, mega projelerimize kredi sağlamamak için her türlü cambazlığı yapmışlardı. Savunma sanayi projelerimizi engellemek için lisans haklarından teknoloji transferine kadar çıkartmadık zorluk bırakmadılar. Şimdi de aynı şifreyle Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye İlerleme Raporunda ve kararında karşılaşıyoruz. Her defasında ne dediysek bu sefer de aynısını söylüyoruz, Türkiye 2023 hedeflerinden vazgeçmeyecek bunu böyle bilesiniz.”

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23