• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

92 ülkeden 131 katılımcı Diyanet'te Gazze için toplandı! Prof. Erbaş: Kudüs ve Gazze bizi vahdete çağırıyor..

Yeniakit Publisher
2023-10-30 16:19:00 - 2023-10-30 18:44:56
92 ülkeden 131 katılımcı Diyanet'te Gazze için toplandı! Prof. Erbaş: Kudüs ve Gazze bizi vahdete çağırıyor..

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 92 ülkeden 131 katılımcıyla düzenlenen “Filistin ve Gazze” konulu uluslararası toplantıda konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı, dünya Müslüman dini liderlerinin katılımı ile “Filistin ve Gazze” gündemiyle ‘Acil Gazze Toplantısı’ düzenledi.

İsrail’in Gazze’ye ve Filistinlilere saldırılarına yönelik düzenlenen çevrim içi toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kudüs’ü konuşmanın sadece bir şehri konuşmak olmadığını belirterek, Kudüs’ü konuşmanın İslam ümmetinin izzetini, insanlığın geleceğini konuşmak olduğuna işaret etti. 

'Bu davranışlarının altında kirli ve sapkın bir inanç var'

İşgalci İsrail’in Filistin’de uyguladığı vahşetin sadece zalimce bir siyasetin neticesi olmadığını söyleyen Erbaş, şöyle konuştu:

“Bu insanlık dışı davranışlarının altında kirli ve sapkın bir inanç vardır. Bu inanca göre onlar, kendilerini dünyanın efendisi görüyorlar. Yeryüzünü kendi özel mülkleri kabul ediyorlar. İslam coğrafyasında kendi lisanlarınca tanrının kendilerine vadettiğine inandıkları ve ‘arz-ı mev’ud’ kavramıyla ifade edilen bir coğrafyayı ele geçirip, orada cenneti yaşayacaklarına inanıyorlar. Siyonistler, işte bu batıl inancın peşinde Filistin’i kan gölüne çeviriyorlar. Kendilerine tam destek veren bazı güç merkezlerinin önde gelenleri de aynı batıl inanca mensuplar. Bunun için hak, hukuk, ahlak, vicdan, merhamet gibi kavramlar, onlar için bir anlam ifade etmiyor.”

'Kudüs ve Gazze bizi vahdete çağırıyor'

Gazze’yi, Filistin’i işgal edenlerin İslam toplumlarını dağınık ve zayıf gördüklerinden dolayı kendilerinde bu cesareti bulduklarını kaydeden Erbaş, şunları söyledi:
ÖNE ÇIKAN VİDEO

“Mazlumların feryadı arşa uzanırken, yegane çözüm ümmet-i Muhammed’in bir araya gelerek zulme ve işgale engel olmasıdır. Kudüs ve Gazze bizi vahdete çağırıyor. Her alanda birlikte çalışmaya davet ediyor. Bu sebeple Kudüs bilincini güçlendirmeli ve İslam dünyasını birleştirecek çalışmalara hız vermeliyiz. Yüreklerimizi ve dualarımızı birleştirdiğimiz gibi gücümüzü ve imkanlarımızı da Filistin ve Kudüs için birleştirmeliyiz. Ortak bir tavır ve kararlılıkla bir an önce harekete geçmeliyiz.”

Kudüs’ün tam anlamıyla tekrar darusselama dönünceye kadar hiçbir çalışmanın yeterli olmayacağının altını çizen Erbaş, “İnanıyorum ki, vahdet şuuruyla birbirimize kenetlendiğimiz gün, başta Gazze olmak üzere ümmet coğrafyasının asırlardır beklediği huzur ve barış kendiliğinden gelecek; İslam’ın hayat veren ilke ve değerleri yeryüzüne yeniden nizam verecektir. Bizlere düşen, bu ideal uğrunda var gücümüzle çalışmaktır” ifadelerini kullandı.

Sözlerinin sonunda katılımcılara teşekkür eden Erbaş, “Yaşadığımız dünyayı yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in evrensel hakikatleriyle mamur etmek için bizlere azim, irade, basiret ve feraset vermesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

92 ülkeden 131 kişinin katıldığı toplantı, bugün kamuoyuyla paylaşılacak sonuç bildirgesiyle sona erecek.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

cihaddddd cihadddddd

gazze bizi cihada çağırıyor bak hıristiyan dünyası haçlı seferini başlattı bile

Abdullah

Sabah akşam dua ediyorum hala Hamas yenemedi, nerede hata yapıyorum anlamadım.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23