• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

6 Aralık 1525: Fransa Kralı’nın Kanuni Sultan Süleyman’dan Yardım İstemesi

06 Aralık'ta Türkiye'de neler yaşanmıştı? Tarihte bugün hangi gelişmeler oldu? 6 Aralık 1525: Fransa Kralı’nın Kanuni Sultan Süleyman’dan Yardım İstemesi. 6 Aralık 2017: Trump’ın Kudüs'ü İsrail'in Başkenti Olarak Tanıması. İşte detaylar...

Yeniakit Publisher
2021-12-06 08:07:00 -
6 Aralık 1525: Fransa Kralı’nın Kanuni Sultan Süleyman’dan Yardım İstemesi

6 Aralık 1525: Fransa Kralı’nın Kanuni Sultan Süleyman’dan Yardım İstemesi 

16. yüzyılda Habsburg İmparatorluğu karşısında var olabilmek isteyen Fransa her zor duruma düştüğünde Osmanlı, asker, donanma ve para desteğinde bulunarak Fransa’yı ayakta tuttu. Kanunî Sultan Süleyman döneminde başlayan yardımlar bir asırdan fazla devam etmiştir. 

Fransa Kralı’ndan gelen talep üzerine Kanuni Sultan Süleyman, Fransa Kralı Françesko’ya şu mektubu göndermişti: 

Ben ki  Sultanlar Sultanı, Hakanlar rehberi, yeryüzü hükümdarlarının tacı iki dünyada Allah’ın gölgesi, Akdeniz’in, Karadeniz’in, Rumeli’nin, Anadolu’nun, Karaman’ın, Zulkadri’nin, Diyarbakır'ın, Azerbaycan’ın, Acem’in, Şam’ın, Mısır’ın, Mekke’nin, Medine’nin bütün Arab diyarının - ki ulu Atalarım kılıçlarının kuvvetiyle feth etmişlerdi - ve kendimin feth eylediğim nice diyarın Sultan ve Padişah’ı Beyazıt Han oğlu Selim Han oğlu Sultan Süleyman Han’ım. 

Sen ki Frence vilâyetinin kralı Françesko’sun. Huzuruma varan ademin Franjan ile mektup gönderip, bazı ağız haberi de yollayarak memleketinize düşman girmiş olduğunu ve hapsedildiğinizi bildiriyorsunuz, kurtulmanız hususundan benden inayet ve medet ve istida eyliyorsun. Her ne ki demişsen benim huzuruma arzolundu. Şimdi Padişahlara sinmek ve hapis olmak acez değildir. Gönlünüzü hoş tutun, kalbiniz kırılmasın. Bizim ulu Atalarımız daima düşmanı def ve memleketler feth için seferden uzak kalmamışlardır. Ben de onların yolunu tutup memleketler, yalçın kaleler feth ederek gece gündüz atımız eğerlenmiş ve kılıcımız kuşanılmıştır. Cenabı hak hayırlar nasip eylesin. Durumu ve haberleri adamınızdan öğrenirsiniz. (Cevdet Paşa,1973:392) 

Fransa, 16. yüzyılda Osmanlılar'ın, Habsburglar'a karşı mücadeleye girmesiyle hayat hakkı buldu. Nitekim 1532'de Fransa Kralı Fransuva, Venedik elçisine Şarlken'e karşı Osmanlılar sayesinde güvence altında olduğunu söylüyordu.Kanunî 1533'te Fransa Kralı'na, Şarlken'e karşı İngiltere ve Alman prensleri ile bir ittifak yapması için 100 bin altın göndermişti. 

Fransa Kralı Fransuva ile Habsburg hükümdarı Şarlken arasında 1542'de başlayan savaş sırasında Fransa Osmanlı yönetiminde denizden yardım edilmesini istedi. 1543'te Osmanlı donanması Barbaros Hayreddin Paşa komutasında Fransa'ya yardıma gitti.Kanunî, bu hadiseden 12 yıl sonra 1555'te yine Osmanlı donanmasına Fransız donanmasına yardım etmesini emretti. Fransa Kralı İkinci Henri, bu durumdan çok memnun kaldı. 3 Temmuz 1555 tarihli teşekkür mektubunda padişaha "Pek yüksek, pek muazzam, pek muhteşem, namağlup hükümdar, Müslümanlar'ın büyük padişahı, bizim pek aziz ve muhterem dostumuz" diye hitap etmişti. (Afyoncu,2018)

 

6 Aralık 2017: Trump’ın Kudüs'ü İsrail'in Başkenti Olarak Tanıması 

ABD Başkanı Donald Trump, kameraların önünde: "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma vakti gelmiştir. Büyükelçiliği Kudüs'e taşıma talimatı veriyorum." açıklamasında bulundu. Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan tarihteki ilk ülke ABD oldu.

 

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye dahil dünyanın pek çok ülkesinden gelen olumsuz tepkilere rağmen beklenen kararını açıkladı. Trump, “Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıma zamanı gelmiştir. Dışişleri Bakanlığı’na, Tel Aviv’deki büyükelçiliğimizin Kudüs’e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatını verdim” ifadesini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Putsavar

Fransa hala aynı yerinde, ingiltere-almanya-avusturya.. ne kadar avrupa ülkesi varsa hala yerinde. Demek ki bilim iyi bir şey. Osmanlı cehaletinden, üretememesinden, israftan dolayı battı. Aynı hataya dönmenin gereği yok.

BU ŞANLI ECDAD TARİHİ BAŞKA BİR MİLLETE OLSA KALKİP YOK BEN AVRUPALIYIM VEYA BATI HAYRANLIĞINI YELTENEBİLİMİ,, ASLA YAPAMAZ AMA NASIL OLDU BİZLER BU HALA DÜŞTÜK VE BU DURUMA DÜŞTÜK VE BUNU HİÇ BİR BABA YİĞİT ÇIKIP,ANALİZ VE ARAŞTIRAN YAZAN VARMI ,, KONUŞMAKLA VE YAZMAKLA OLMAZ ANALİZ YAPACAKSINIZ NEDEN BU DURUMA DÜŞTÜK , YAPAMAZLAR ÇÜNKÜ ADAMLARDA PEK TARİHİNİ BİLMİYORKİ NASIL BİLSİN Kİ OKUMADILAR OKUTMADILAR OKUTTURMADILAR ,,, BUNU TEK SORUMLUSU DEVLET,VE GÜYA MİLLİ ULAN SİZ HİÇ BİR ZAMAN MİLLİ OLAMADINIZ Kİ,,, MİLLİ EĞİTİM ,, YAZINIZDA YANLIŞ MİLLİ OLMAK İÇİN ÖNCE TARİHİNİZİ ÇOK İYİ BİLMENİZ GEREK,, EĞER MİLLİ OLSAYDINIZ,,,(((RAHMETLİ TURGUT ÖZAL ZAMANINDA TÜRKİYEYİ ZİYARET EDEN JAPON BAKANIN DEDİKLERİNDE BİLE DERS ALAMADINIZ O DEDİKLERİNİ HATIRLIYAN VARMI HİÇ SANMIYORUM HATIRLIYAMASINIZ ÇÜNKÜ MİLLİ DEĞİLSİNİZ,, VESSELAM,,,
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23