CHP'li belediyelerde 3 bin kişi HAK-İŞ’ten istifa ettirildi!

31 Mart yerel seçimlerinde CHP’ye geçen belediyelerde çalışanlara sendikalarını değiştirmeleri özellikle de DİSK’e geçmeleri için baskı yapılıyor. HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, şimdiye kadar yaklaşık 3 bin üyelerinin istifa ettirildiğini belirtti.

18 Nisan 2019 Perşembe 08:26
CHP'li belediyelerde 3 bin kişi HAK-İŞ’ten istifa ettirildi!

Yerel seçimler öncesi "Hiçbir belediye işçisinin işine son vermeyeceğiz" sözünü veren CHP, ilk kez kazandığı belediyelerde zulme devam ediyor. Binlerce kişiyi işten çıkaran CHP'li belediyeler işçilere de sendika değiştirmeleri için baskı yapmaya başladı. HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, CHP'li belediyelerin işçilere yaptığı baskıları anlattı.

Sorun CHP'li belediyelerde

CHP'nin ilk defa belediye başkanlığını kazandığı yerlerde sorunlar olduğunu belirten Aslan, "Bazı belediyelerde belediye başkanı daha mazbatasını almadan üyelerimize yönelik bir baskıyla karşılaştık. İstanbul'da AK Parti'de olup da CHP'ye geçen iki ilçe belediyesi var. Birincisi Esenyurt diğeri de Küçükçekmece Belediyesi. Küçükçekmece Belediyesi'nde uzun yıllardır DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası var. Buna AK Parti dönemi de dahil. AK Parti döneminde de oradaki işçiler DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası'na üyelerdi. HAK-İŞ olarak Hizmet İş Sendikası olarak buradaki işçilere yönelik herhangi bir faaliyetimiz olmadı. O işçiler DİSK'in üyesi olarak devam ettiler" dedi. AK Parti'li belediye başkanının hiçbir zaman DİSK'e bağlı sendikalı işçileri göndermeye yönelik çalışma yapmadığını söyleyen Arslan, şöyle devam etti:

Bolu’da baskı var

Baskılar sadece İstanbul Küçükçekmece ve Esenyurt'ta değil. Bolu Belediyesi'nde de aynı durum var. Bolu'da da biz sendikasız işçileri üye yaptık ve toplu sözleşme yaptığımız halde ona müdahale ediliyor. O işçiler istifa ettirilmeye çalışılıyor. İzmir Menderes'te kadrolu işçileri değil sendikasız işçileri HAK-İŞ'e üye yaptık orada da gelir gelmez arkadaşlarımıza baskı yaparak istifa ettirdiler.”

Kendilerini uyarıyoruz

"Bilecik Belediyesi, Bozöyük, Zonguldak Ereğli, Antalya belediyelerinde de durum böyle. Bütün belediyelerden randevu isteyip kendilerini de uyarıyoruz. Bazı belediye başkanları maalesef bu tavırlarından vazgeçmiyorlar. 3 bin civarında sendikamız üyelerinden istifalar var. Bu olaylar, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun belediye başkanı adaylarının bütün açıklamalara rağmen ne kadar gerçek olduğunu göstermesi açısından önemli."

1 Nisan'da başlayan operasyon

2017 yılında taşerona kadro verilince Küçükçekmece Belediyesi’nde kadro alan yaklaşık bin 500’e yakın işçiyi HAK-İŞ’e üye yaptıklarını belirten Arslan,”Biz bu işçileri başka bir sendikadan istifa ettirmedik. CHP belediye başkanı seçilir seçilmez daha mazbatasını almadan belediyedeki kadrolu işçilerin mensubu olduğu sendika bu arkadaşlarımızı tehdit ediyor. Henüz daha seçim sonuçları netleşmeden 1 Nisan’da başlayan bir operasyon” ifadelerini kullandı.

Hukuki değil

Esenyurt Belediyesi’nde örgütlenme için gittiklerinde sendikasız işçileri kendi bünyesine kattıklarına dikkati çeken Arslan, “Biz sendikasız işçileri üye yaptık bu adamlar da bizim sendikalı yaptığımız işçilere yönelik baskı kuruyorlar. Bu ne ahlaki ne hukuki bir tutumdur” dedi.

(Yeni Şafak)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Nisan 2019 Perşembe 08:26

YORUM YAZ

 • AynaAyna1 ay önce
  Memur_Sen ve Hak_İş sarı sendikalardır! Bunlar hükümetin kuklasıdır! Asla memura ve işçiye faydası yoktur! Bunlar için memur-işçi köledir. Ülkede enflasyon %50 bunlar hükümet enflasyon %5, %7, %8, %10 dediğinde çılgınca hükümeti ve patronları alkışlarlar! Hükümette diğer sendikalar baskı uygular, dışlar; işçiyi memuru bunlara zorla üye yapar yoksa kapıya koyar! Sendikaların başkanlarıda hükümetin vekili olurlar.
 • Sayit KarabulutSayit Karabulut1 ay önce
  MEMURSEN olsun HAKİŞ olsun çitliğin kahyalığını yapan oluşumlardır. Bunların çalışanlara bir artı katması söz konusu bile olamaz. Özellikle MEMURSENDevlette ki kadroların pazarlığını yaparak üye toplayan bir yapılanma. Görüşmelerde enflasyon oranında bir anlaşmaya imza atar durur . Hükümet memura döner temsilcinle anlaştık daha ne istiyorsun der. ve olay da böylece kapanır.. Sendika üyelerinin hak ve çıkarlarını korumak üzere oluşturulmuş yapılar olması gerekirken İktidarlara hizmet eden birer yapıya dönüşmüş durumda.. Parti sendikacılıgı yapanlar işçiyi memuru değil varlık nedeni olan partiyi düşündüğü sürecede bu kısır döngü devam edecektir.
 • Erol Erol 1 ay önce
  İşcilere kadro verildi deyip hiçbir güvence verilmezse olacagı bu ne kadrosuhala kâdroya geçen diyorlar insanın aklıyla alay ediyorlar
 • HanifiHanifi1 ay önce
  Sayın başkana katılmiyorum bende hak işe üyeyim ama gram faydası yok arkdşlar yani işciye hic faydası yok akp yanlısı sayın başkan yani üye alcak arkdaşlar hak işe üye almayın ben arkdşlarım pişmanız adamların yaptıkları sunlar reis suraya gitti geldi benim arkdşlarım mahkemelik oldu ve bu sendikaya üyelerdi tabi sendika atıp tutuyordu işe geri dödürcez vay söyla kazanacaz davayı sonuc ne hüsran adamlar tam 2 sene oldu işden ckarılalı e sendikan ne yapdi hiç birsey boboş belki bu arkadaşlarım türk.işde yada disk sendıkasında olsalarda işlerine dönerlerdi şimd dayın başkan kak miş baskı var su var bu var hikaye okuyor e bunlar daha başlangıç dayın başkan biz işcilere işcinin hakkını savunan sendika lazım bırakın akp arksına sıgınmayı
 • HanifiHanifi1 ay önce
  Slm sayın başkan şimdi ben sizin sendikaniza uaklaşık 3 yıla ykın üyeyim şimdi siz dendika olarak hiç birsey yapmadınızki simdi hükümet kotro dedi verdi ama nasıl bir kotro bu kotro vermişse nerde bizim toplu sözleşmemiz sosyal haklarımız.yani biz hçbir faydanız yok akp hükümetinin arkasından gitmeyle bu işler olmz e bizler dabir diyoruz ama nereyekdar bende istifa etmeyi düşünüyorum kusra bakmayn
 • PetrolkentliPetrolkentli1 ay önce
  BAŞKAN Bir yıl oldu üyelerinize ne toplu sözleşme nede enflasyon farkı alamadığınızdan olmasın istifalar
 • Badry haryBadry hary1 ay önce
  Bence zorla değil gönüllü gittiler cunku sen ve senin sendikan işçi için olumlu bir adım atmadı ancak iktidara oynadın
 • erkan doğanerkan doğan1 ay önce
  Alıştınız tarikatlere,cemaatlere bu milletin evlatlarını mecbur bırakmak için iş ile ekmek ile korkutmaya.Bu millet sizi bir şeyler biliyorlar bir bildikleri var diye destekledi.Sonuç milletin malına mülküne çöreklenmiş bir avuç harami olduğunuz ortaya çıktı. Çok basittir biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar.Siz hep tek başına yemeğe kalkıştığınız için bu sizin sonunuz olacak.
 • Murat YurttanMurat Yurttan1 ay önce
  Melih Gokcek Baskan oldugunda Ankara'yi da biliriz. Memur cocuguyuz. Keske o zaman bu haberi yapacak organiniz olsaydi. 25 yildir kac CHP'li kaldi belediyede bunu da soyleyin. Ne zulumler yapildi, ne atamalar, istifaya zorlamalar...
 • dubaserdubaser1 ay önce
  basin milletine anliyacagi dilden konus CHPgöbegini kasiyan danalara koy gitsin ac kalsinlar AKP yi begenmiyenler simdi sürünsünleeer birak batsinlar.
 • Ümit Ümit 1 ay önce
  Hiç zannetmiyorum sorun işçilerin sosyal hakları verilmiyor sizde bunu yeterince sağlayamıyorsunuz.Mesela ben işim nedeni ile ailemden aylarca ayrıyım mazeret durum tayini sağlık mazeret tayini yok işçiler olarak mağduruz ve siz bunu yeterince savun muyorsunuz
 • biliyoruz biliyoruz 1 ay önce
  bu metodlar hak iş kurulmadan önce de var olan metodlardı.hak iş kurulduktan sonra bir müddet doğru düzgün hak tan yana çalıştı.sonra istikamet değiştirip güç ve güçlüden yana oldu ,geçmişin sarı sendikalarından hiç bir farkı kalmadı ve onların kullandığı tüm etotları kullandı,her türlü baskıyı uyguladı ve hala uyguluyor.atamaları bile yapıyor.istediğinin ayağını kaydırıyor.ve şimdi uyduklarınızın metotlarını kullandığınız için kendinizedeaynı metotlar uygulanıyor diye feryat ediyorsunuz.elinizle yaptıklarınızın karşlığını buluyorsunuz.hepsi bu.niyetiniz bozulunca bu başınıza gelir.
 • Fatih kuşFatih kuş1 ay önce
  Sendikalarda birşey yaptığı yok Yiyin için ense büyütsünMilletin parasini
 • HakimeHakime1 ay önce
  Bu haber ile, seçimden önce iş güvencesi getirmeyen Başkan'ı mı şikayet ediyorsunuz? Siçimden önce 4b sözleşmeli, işçi kadrolarına güvence getirmeyen iktidar çok eleştirilmişti. CHP nin bunları yapacağı belli iken neden kanun ile iş güvencesi getirilmedi? Zor soruları kimse sevmez.
 • ihsanihsan1 ay önce
  dakika bir gol bir daha dur bakalım ne zalimlikler gelecek
 • SendikalSendikal1 ay önce
  Gayette iyi olmuş. Yillardir hak iş e bagli bir sendikaya mecburen uye olmak durumunda birakildik, her tis de anca enflasyon oraninda zam aliyoruz, maaşlar olduğu yerde sayiyor.
 • Batuhan karadenizBatuhan karadeniz1 ay önce
  Iyi olmuş sizde işçinin emekçinin hakkına sahip çıkın syn mahmutarslan bey hükümet yanlısınız bunu bilmeyen varmı işçinin emekçinin kidemine bile hükümete peşkeş cekiyirsun
 • birak hikaye anlatmayıbirak hikaye anlatmayı1 ay önce
  işçilerin okadar sorunu var 4d . yüzdeleri gitti enflasion farki v.s.hak iş cok calışıyor sanma ilk fırsatta daha çok istifa edecekler bekle .çıkmış hikaye anlatıyor.
 • KamilKamil1 ay önce
  Demek bu siyaset hep böyle milli eğitimde eğitim bir senli olmayana hayat hakkı tanınmadığı gibi
 • Yusuf canYusuf can1 ay önce
  Chp den nr bekliyorsunuz hala bunkarla uzladma felsn yok bunkatin genleri boyle,Reis bunlara avima sana verilen demokratik gucu chp liler ile sakin uzladi arama gucunun yettigi yadslari cho istemiyorsa henen cikar
 • av. avniav. avni1 ay önce
  ibb için, 50.000 kişilik değişim listesi ( chp iyi hdp sp ) paylaşımı , seçimden önce yapıldı, silivri de bunun kavgaları yaşandı.B kada garantili çalışmaları, sinsi bir operasyonun habercisi idi ama önlenemedi.
 • Mesut bayram Mesut bayram 1 ay önce
  Hiçte aslı yok asıl bu sendikaya zorlayan sizsiniz ve sendikaniz bi.....yaramıyor zamankaybi anca lafyapiyorsun baskabi icratinyok sn.başkan
 • GulbahceGulbahce1 ay önce
  Tek cumle Mumin yalan soylemez.Hz.Muhammed sav.
 • ilhanilhan1 ay önce
  ee bu işler böyle MEN DAKKA DUKKA.25 sene yandaşınızdan başka bir allah kuluna ekmek vermediniz.şimdi sıra onlarda.
 • Can BalkanCan Balkan1 ay önce
  İnsanları zamanında şu anda gitmekte oldukları sendikalardan zorla istifa ettirip AKP yanlısı sendikalara yönlendirdiniz. İnsanlar şimdi arkalarında duracak onların haklarını koruyacak sendikalara gidiyor , hükümet yanlısı olanlara değil.
 • İşsiz İşsiz 1 ay önce
  Yıllardır üye kazanma yönteminiz bu değilmiydi?
 • tuncay kahvecituncay kahveci1 ay önce
  pkklı diyordu yachp istanbulda kazanırsapkknın oylarıyla kazandığını bilecek diyordu..demekki bu kahrolasıpkklılarbu planıyaptıplanişlerse buseçimiben sana kazandırdım bakk ha aayoksaseni ifşaederimdiyortehditediyor... tabiichpdebunu biliyor pkknederse onuyapmayahazırlanıyor... maalesef..burada reisinak partiilçe başkanlarınıgözden geçirmesi lazımm..bilhassa ankara yenimahallebiran önce ????
 • ahsenahsen1 ay önce
  Şimdi sıra onlarda!
 • SuleymanSuleyman1 ay önce
  .. adam daha koltuğuna oturmadı?
 • Reis HürdolaşReis Hürdolaş1 ay önce
  İşte fetö(cia)’nın seçim 15 temmuzunun ilk icraatları. Zülüm İstanbul ve diğer yerlerdechp maskesiyle başlıyor.Ysk en azında bu seçim darbegirişimini İstanbul’da dur demeli. Yada iktidar İstanbul’ bu terör örgütünü nefes aldırmayacak önlem ve engelleyici kanunlar getirmeli
 • bozerenbozeren1 ay önce
  eee,.CHDP ile işbirliğinin sonu böyle olur Saadet'çiğim!
 • KaanKaan1 ay önce
  Geni bozuk bir partiden başkan olmuş bir adamdan ne beklenir ki... CHP genetiği bu milletin mana ve ruh kökleri ile mücadele üzerine kurulmuştur. Bu seçimi hem sağcılar, hem de solcular kaybetmiştir.. Ekrem İmamoğlu gibi, Mansur Yavaş gibi Senkristler kazanmıştır bu da tehlike demektir. Yusuf Kaplan'ın deyimi ile melezcilik kazanmıştır. Yani nereye çekersen çek sünebilecek bir ideoloji olan Senkrizm (melezcilik) kazanınca işler sıkıntılı tabi... Oysa bir toplum fikir ve idolojik çeşitlilikle güzeldir. Daha başörtülülere dil uzatacaklar, kadrodan çıkaracaklar bunlar ne ki...Allah sonumuzu hayreylesin.. İstanbul bir CHP belediyeciliğini daha kaldıramaz, zira 25 yılda zor toparlandı...
 • yusufyusuf1 ay önce
  Bu işler böyle hacı. Saz kimin elindeyse o çalıyo. 17 yıldır sizde mesela.
 • cccccc1 ay önce
  Baskı olan işçiler şikayet etsinler. Kamera kaydı ses kaydı yapın.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Mayıs 2019