25 yıl önce de böyle olaylar olmuştu

Gazetemiz okurlarından Yakup Oruk, ''25 yıl önce de böyle olaylar olmuştu'' başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

19 Nisan 2019 Cuma 15:23
25 yıl önce de böyle olaylar olmuştu

Yakup Oruk

25 yıl önce, 27 Mart 1994’de yine mahalli / belediye seçimleri yapılmıştı.

Bu seçimlerde İstanbul’daRecep Tayyip Erdoğan, Sivas / Gürün doğumlu Nurettin Sözen’den; Ankara’da Melih Gökçek de Samsun doğumlu Murat Karayalçın’dan Belediye Başkanlığı görevlerini devir almışlardı. Devreden başkanların ikisi de CHP/SHP‘li idiler ve bu 2 büyükşehiri de yolsuzluk/yoksulluklar ile anılır yapmışlardı. 

Meselâ İstanbul’da İSKİ/Ergün Göknel yolsuzlukları, ancak eski eşin yeni cici eşi kıskanması sonucu ortaya çıkmış ve etraf kanalizasyon kokusuna boğulmuştu. Ankara’da da meşhur km.’lerce uzun su boruları yoktu; ancak boru faturaları vardı.

Uzatmadan ben Ankara’nın başkanlık devir teslim şeklini anlatacağım. Seçilen yeni başkan Melih Gökçek, çöplüklerde yakılıp imha edilen usulsüz oy pusulalarını bulup YSK‘ya taşıyarak mazbatasını alabilmişti. Yani CHP’nin bu oy manipülasyonun tarihi yeni değil.

Tabii sadece mazbatayı almak ile iş bitmiyordu. Azgın azınlık CHP, yine aynen bugünkü gibi bağırıp/çağırarak, azgınlık yaparak saltanatını devam ettirmek istiyordu. 

Seçimde yenilen CHP/SHP {Ankara Belediyesini vermeyiz... Atamızın yeri Ankara’yı dincilere vermeyiz... Bunlar gelirse gitmez, öyleyse şimdi vermeyelim.. Kanımızı–canımızı veririz, belediyeyi vermeyiz... Belediyeyi gericilere vermeyiz..} vs... gibi bir sürü hezeyanlı çığırtkanlık ile saltanatlarını devam ettirmeye çalıştılar. O zamanın iletişim aracı fakslar ile bu tür ahlâksız–kahpece paylaşımlar bütün Türkiye’de yapılıyordu. Bu günün Facebook – Twitter– Whatsappı ile yapılanlar, o zaman faks aleti ile bütün Türkiye’de yapıldı. 

Bu azgın azınlık höykürmelerine RP lideri rahmetlik Necmettin Erbakan “Bu aziz millet görevini yapmış, kararını vermiş ve bize başkanlık vazifesini vermiştir. Biz aldığımız vazifemizi yapmaya hazırız. Ancak bazı işgalciler bizim görev yapmamızı engelliyorlar; ‘buraları kanımızı akıtarak savunacağız..’ diyorlar. Bu kindar insanlar kandan bahsediyor. Ancak biz görevimize demokrasi sınırları içinde başlayacağız..” demişti. İşte o meşhur dillere pelesenk edilen kanlı mı gelecek/kansız mı gelecek cümlesi bu konuşma sırasında geçti. 

Ama görüldüğü gibi demokrasiye inanan AK Parti, seçimle geldiği makamları (Ankara/Antalya) seçimle devrediyor. İstanbul’da da aynısı olacak; haklı olan mazbatası dahil, hakkını alacak. Herkes rahat olsun; çayını, kahvesini rahat içsin.


Yeni Akit Gazetesi
Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Nisan 2019 Cuma 15:23

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Mayıs 2019