16 yıldır aranan ETA lideri yakalandı

İspanyol ve Fransız polisi ETA militan grubu liderini yakalayarak gözaltına aldı.

16 Mayıs 2019 Perşembe 11:26
16 yıldır aranan ETA lideri yakalandı

İspanyol ve Fransız polisi ETA militan grubu liderini yakalayarak gözaltına aldı.


İspanya’nın, Zaragoza şehrinde 11 kişinin hayatını kaybettiği polis karakolu saldırısıyla alakalı olarak 2002’den beri aranan ETA’nın Josu Ternera olarak bilinen eski siyasi şefi Jose Antonio Urruticoetxea Bengoetxea yakalandı. İspanya İçişleri Bakanlığı’na göre, yaygın olarak ETA olarak bilinen Bask gerilla grubu Euskadi Ta Askatasuna’nın (Vatan ve Özgürlük) başkanı Josu Ternera, Fransız Alpleri’ndeki Sallanches kentinde İspanyol ve Fransız yetkililer tarafından gözaltına alındı. Ciddi derecede hasta olduğuna inanılan Ternera, Mayıs 2018’de ETA’nın tamamen dağıldığını ilan eden son bir deklarasyon yayınlamıştı.


İspanyol ve Fransız hükumetlerine bağımsız Bask devletini tanımaya zorlamak için 1959’da kurulan ETA tarafından gerçekleştirilen şiddetli saldırılarda 800’den fazla kişi mağdur oldu.


Grup; 2011’de ateşkes ilanı ve sonrasında geçen yıl kendiliğinden dağılmasına rağmen, İspanya ETA’nın eylemlerini araştırmaya ve eski üyelerinden bazılarını kovuşturmaya devam ediyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2019 Perşembe 11:26

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    24 Mayıs 2019