140 sanatçıdan ortak tepki: Eurovision yarışması, İsrail'de yapılmasın!

Dünya çapında 140 sanatçı, Eurovision şarkı yarışmasını, bu yıl İsrail'de yapılacak olması sebebiyle boykot etti. Sanatçılar The Guardian Gazetesi’nde yayınladıkları bir mektupla, İsrail'in ev sahipliğinin iptal edilmesi istedi.

12 Eylül 2018 Çarşamba 15:07

Geçen yıl mayıs ayı, Portekiz'in lizbon kentinde yapılan 63. Eurovision şarkı yarışması'nı İsrail'i temsilen Netta Barzilay kazandı. Böylece bir sonraki sene yarışmayı İsrail'e taşıdı. Ancak İsrail'in evsahipliğine itiraz var. İngiliz The Guardian gazetesinde 140 sanatçının mektubu yayınlandı. Mektupta, "bizler Filistinli sanatçıların İsrail'in ev sahipliğinde yapılacak 2019 Eurovision şarkı yarışması'nı boykot çağrısını destekliyoruz. Filistinliler, özgürlüklerine, adalet ve eşit haklara kavuşana kadar onları temel haklarından mahrum eden devlet ile işler eskisi gibi yürütülmemeli." denildi.

"İNSAN HAKLARI SİCİLİ DAHA İYİ OLAN BİR ÜLKEDE YAPILMALI"

Mektuba imza atanlar, Avrupa Yayın Birliği’nin, yarışmanın Kudüs'ten başka bir İsrail kentinde yapılması çağrısını da yetersiz buldu. İsrail'in ev sahipliğinin iptal edilmesini istediler. "Yarışma insan hakları sicili daha iyi olan başka bir ülkeye taşınmalı." dediler. Mektuba imza atan sanatçılar arasında müzisyen Roger Waters, yönetmen Ken Loach, yazar Yann Martel'in yanı sıra 6 İsrailli isim de var. Geçen yıldan bu yana, İsrail ordusunun açtığı ateşte çok sayıda Filistinli sivil hayatını kaybetti.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Eylül 2018 Çarşamba 15:07

YORUM YAZ

  • ÖmrümDagÖmrümDag5 ay önce
    .... Oyarışmagüle oynaya israilde yapılacak.
  • ENGİN CANENGİN CAN5 ay önce
    O YARIŞMA İSRAİLİN VERDİGİ PARAYLA FİNANSE EDİLİYOR :) HANGİ AKLA HİZMET ORADA YAPMAYACAKLARKİ :) BUNA CESARET EDEMEZLER.AYRICA BİZİM İSRAİLLEDE HEM TİCARİ HEM ASKERİ İŞBİRLİGİMİZ HER SENE DAHADA ARTIYOR.ÖNCE BİZ KENDİMİZ BAGI KESMELİYİZ.BOŞ BOŞ KONUŞMAYA GEREK YOK.TİCARİ HACMİMİZ EN YÜKSEK SEVİYEDE ŞUAN İSRAİLLE..

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Şubat 2019