Askerlik kısalıyor son dakika 12 ay askerlik süresi 9 aya düşecek! Kısa dönem askerlik kalkacak Tek tip askerlik geliyor ! 

Askerlik kısalıyor son dakika. Türkiye profesyonel askerliğe geçtiği süre içerisinde hem TSK daha güçlü oldu hem de terörle mücadele konusunda başarılı operasyonlar gerçekleştirildi. Hal böyle olunca da 12 ay zorunlu askerliğin düşürülmesi gündemde. Bedelli askerliğin çıkmasıyla da zorunlu askerliğin düşürülmesi beklentisi bir hayli artmış durumda. Peki zorunlu askerlik düşecek mi? 12 ay olan askerlik süresi 9 aya mı düşecek? Kısa dönem askerlik kalkacak mı? Tek tip askerlik mi geliyor?

25 Haziran 2019 Salı 19:34
Askerlik kısalıyor son dakika 12 ay askerlik süresi 9 aya düşecek! Kısa dönem askerlik kalkacak Tek tip askerlik geliyor ! 

Türkiye profesyonel askerliğe geçtiği süre içerisinde hem TSK daha güçlü oldu hem de terörle mücadele konusunda başarılı operasyonlar gerçekleştirildi. Hal böyle olunca da 12 ay zorunlu askerliğin düşürülmesi gündemde. Bedelli askerliğin çıkmasıyla da zorunlu askerliğin düşürülmesi beklentisi bir hayli artmış durumda. Peki zorunlu askerlik düşecek mi? 12 ay olan askerlik süresi 9 aya mı düşecek? Kısa dönem askerlik kalkacak mı? Tek tip askerlik mi geliyor?

Askerlik yasası Meclis'te kabul edildi

Son dakika haberine göre yeni askerlik yasası Meclis’ten geçti. Türkiye Büyük Millet Meclisinde oylamaya çıkılan askerlik süresini kısaltan yasa teklifi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Buna göre askerlik 6 ay olarak yapılacak ve isteğe bağlı olarak 12 ay askerlik yapmak isteyenlere seçenekler sunulacak. Askerlik süresini 6 aya düşüren madde TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Cumhurbaşkanı'na askerlik süresini değiştirme yetkisi veren 5. madde ortak önergeyle değiştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis'te oylanan yeni askerlik teklif yasa tasarısını imzaladı. Erdoğan, yeni askerlik kanunu'nu onayladı. Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. 

Yeni askerlik sisteminde neler yaşandı

Milli Savunma Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, yeni askerlik sistemiyle ilgili çalışmaların devam ettiği, tekliflerin kanun taslağına konulduğu ve bakanlıkların mutabık kalması durumunda Cumhurbaşkanlığı onayına sunulacağı ifade edildi.

Yeni askerlik sisteminine ilişkin artık gözler Meclis’te. Zira yeni askerlik sistemi Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan onay aldı. Yeni askerlik sisteminin önümüzdeki günlerde Meclis’e gelmesi bekleniyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemine ilişkin son bilgileri paylaştı. Buna göre, temel askerlikte eğitim süresi 1 ay olacak. Zorunlu askerlik 6 aya düşecek. Bedelli askerlik ücreti 30 bin lira civarında olacak. İkinci 6 ay askerlik yapan 2 bin TL harçlık alacak. Bedelli askerlik hakkı kazananlar da normal askerler gibi 1 ay temel eğitim yapacak. Meslek yüksek okulu mezunları için yedek astsubaylık uygulaması geliyor. Üniversite mezunları ise yine mevcut sistemde olduğu gibi yedek subay olabilecek. Bedelli askerlik yaşı da merak ediliyordu. Bedeli askerlikte alt sınır 22, üst sınır ise 35 olacak. Yeni askerlik sisteminin detaylarında silah altındaki askerlerin terhisine ilişkin bir ibare bulunmasa da yeni askerlik sistemine ilişkin yasa Meclis'e geldiğinde yasaya 6 ayını dolduran silah altındaki askerlek terhis olabilir ibaresinin eklenmesi bekleniyor.

Yeni askerlik sistemi son dakika kim ne kadar askerlik yapacak?

Bedelli askerlik ücreti yeni askerlik sisteminde ne kadar olacak

Yeni askerlik ne zaman Meclis'e gelecek?

Milli Savunma Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışma ile yeni askerlik sisteminin detayları ve yürülüğe gireceği zaman da yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Yerel seçim sonrası yapılan ilk kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yaptığı açıklama ile yeni askerlik sistemine ilişkin detayları anlattı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yeni askerlik sistemine ilişkin son durumla ilgili, "Kanun taslağı büyük oranda hazırlanmış durumda. Bu Meclis'e sevk edilecek. Orada komisyonlar çalıştıktan sonra kanun haline gelecek. O konudaki süreç devam ediyor. Meclis açıldığında gündeme gelecek." şeklinde konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal gündeme dair açıklamalarda bulundu. Mahir Ünal açıklamalarında yeni askerlik sisteminin muhtemelen nisan ayında TBMM gündemine geleceğini belirtmişti. Muhtemelen nisan ayında gelir. Hem cumhurbaşkanımızı hem grup başkanımız bu yönde bazı açıklamalar yaptılar.Nisan ayında bu şekillenir ve TBMM gündemine gelir. Cumhurbaşkanı Erdoğan CNN Türk, Kanal D ortak yayınında yeni askerlik sisteminin yerel seçimlerden sonra çıkabileceğinin vurgusunu yapmıştı.

Askerlik ne zaman düşecek?Bedelliaskerliğin çıkmasıyla birlikte zorunlu askerliğin de revize edilmesi gündemde. Türkiye askeri alanda profesyonel askerliğe geçmeden önce terörle mücadelede ön saflarda eğitimsiz erler yer almakta bunun sonucunda da çok sayıda şehit vermekteydik. Ancak TSK'nın profesyonel askerliğe geçmesiyle birlikte hem TSK'nın gücüne güç katıldı hem de terörle konusunda daha etkin mücadele edilmeye başlandı. 

Askerlik süresi ne zaman kısalacak?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni askerlik yasasının 31 Mart 2019 seçimlerinden sonra hayata geçeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bedelli askerlik uygulamasının, ordunun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getirileceğini bildirdi. Milletin talebi ve ordunun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığına yeni bir askerlik sistemini çalışmaları için talimat verdiğini anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti: "Kurumlar çalışmalarını yapıp, bir taslak ortaya çıkarttılar. Şimdi burada özellikle gençlerimizin merakla beklediği bu meselede geldiğimiz noktayı milletimizle paylaşmak istiyorum. Bilindiği gibi halen lisans ve lisans üstü programları bitirenler 12 ay yedek subay veya 6 ay kısa dönem er, erbaş olarak askerlik yapıyor. Lisans düzeyinde aşağıda eğitim seviyesine sahip olanlar ise 12 ay er ve erbaş olarak askerlik görevini şu an itibarıyla yerine getiriyor. Bir de yurt dışındaki vatandaşlarımızın faydalandığı dövizle askerlik ile zaman zaman başvurulan bedelli askerlik uygulamaları var."

12 aylık yedek astsubaylık uygulaması geliyor

Erdoğan, şöyle devam etti: "Yeni sistemde lisans ve lisans üstü için ordumuzun ihtiyacına göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek subaylık devam ediyor. İki yıllık meslek yüksekokulu mezunları için yeni bir adım atıyoruz. İhtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz. Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerini yerine getirenlere iki aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek. 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek."

Lise mezunları ne kadar askerlik yapacak?

Lise ve altı mezunlar için, 6 ay artı 6 aylık bir askerlik uygulaması getirileceğini aktaran Erdoğan, "Bir aylık eğitimini tamamlayıp 5 aylık kıta hizmetini bitirerek ilk 6 ayı tamamlayanlar isterlerse terhis olabilecekler. Şayet askerliğe devam etmeyi tercih ederlerse 6 ay süreyle maaşlı olarak görev yapacaklar." dedi.

"Herkes bedelli askerliğe başvurabilecek"

Erdoğan, bedelli askerlik konusunda da, "Bedelli askerlik uygulamasını, ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getiriyoruz." açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İkide bir çıkacak mı çıkmayacak mı böyle bir şey olmayacak. Eğitim durumuna bağlı olmaksızın, isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek. Bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazananlar 1 aylık temel askerlik eğitimlerinin ardından terhis edilecekler." bilgisini paylaştı.

Bakan Akar'dan son dakika yeni askerlik sistemi açıklaması

Milli Savunma Bakanı Akar yeni askerlik sistemi ile ilgili 'İnşallah ülkemize, milletimize, gençlerimize hayırlı bir sonucu yakın bir zamanda belirleyeceğiz. Herkes müsterih olsun, konu bütün boyutlarıyla çalışılmakta. Bir taraftan ülkemizin güvenliği bağlamında yükümlülük hizmetini diğer taraftan gençlerimizin eğitim ve mesleki ihtiyaçlarını dikkate alıyoruz' dedi. 

Yeni askerlik sistemi Erdoğan'ın onayına sunulacak

Milli Savunma Bakanlığı (MSÜ) son 1 yılda 74'ü lider kadrodan 2442 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. MSB, yeni askerlik sistemi çalışmalarında sona gelindiğini de duyurdu. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklama "Yeni askerlik sistemiyle ilgili çalışma sürüyor. Çalışmaları tamamlayıp Cumhurbaşkanımızın onayına sunacağız." ifadeleri kullanıldı.

Askerlik kısalması son dakika lise mezunlarına kısa dönem askerlik mi geliyor?

12 ay askerlik 9 aya düşecek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) profesyonel askerliğe geçişin önceden başlatıldığını anınmsatarak, “Profesyonel askerlik zaten var. Bizim uzman çavuş ve erbaş alımlarımız devam ediyor. Jandarma, 2020’den itibaren er alımı yapmayacak. TSK için er alımına devam ediyoruz, edeceğiz” dedi. Zorunluğu askerliğin düşürülmesi konusundaki beklentilerin oluşmasından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünü ettiği askerlik sisteminin detaylarına ortaya çıkmaya başladı. Sözcü'nün haberine göre, 12 ay olan uzun dönem askerlik düşecek. 9 aylık tek tip askerlik sistemi geliyor. 3 aylık temel eğitimden sonra 6 ay boyunca asgari ücret tutarını ödeyenler terhis edilecek. Askerde kalanlara ise 6 ay boyunca asgari ücret ödenecek. te yandan Cumhurbaşkanlığı Külleyesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bir araya gelmişti. Erdoğan-Bahçeli görüşmesinde TSK'nın profesyonel askerliğe geçmesiyle birlikte 12 ay olan askerlik süresinin revize edilmesi de gündeme geldiği konuşulan konular arasında yer aldığı söylenmişti.

Komutanlar askerlik süresini konuştu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında yeni askerlik sistemine ilişkin Milli Savunma Bakanlığı'nda toplantı yapıldı. Bakan Akar ile TSK'nın komuta kademesinin katıldığı toplantıda, askerlik sürelerinin kısaltılması ve yeni askerlik sistemi görüşüldü. 

Tüm öneriler masaya yatırıldı

Söz konusu toplantıda, askerlik süresinin kısaltılması dahil yeni askerlik sistemi, ayrıntılı bir şekilde görüşüldü. Kulis bilgilerine göre, toplantıda bilgileri şunlar: Henüz ne düzeyde kısalacağı belli değil. Askerlik  kısalacak bunu söyleyebiliriz. İlk kez komuta kademesi tarafından bu konu masaya yatırıldı. Bugün getirilen öneriler masaya yatırıldı. Konuların başında askerliğin kısalması var. Bakan Akar daha önce askerliğin kısalması yönünde konuşmuştu. Meslek grupları için olmayanlar için de temel askerlik hizmetinin kısalması söz konusu olabilecek. 3 aylık temel askerlik eğitiminin ardından daha kısa bir periyotta tamamlanması üzerine konuşuluyor. Üniversite mezunları için şuan 6 aylık bir süre var.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Haziran 2019 Salı 19:34

YORUM YAZ

 • celalcelal3 ay önce
  parası olan askerlik yapmayacak,olanda 6 ay yapacak.şu an askerlik yapan 6 ayı doldurduysa teskere alacak.natonun 850 bin kişilik en güçlü ordusu 150 bine indi.hayırlı olsun.ama beka ları için bu gerekli.
 • Asker adaylarıAsker adayları3 ay önce
  30.000 çok yüksek bir rakam siyasetçi iş adamı sanantcısporcu fabrikatör çocukları için çıkarılmış bir sistem gibi geliyor30.000 rakamı gözden geçirilmesi gereken bir rakam 15000 TL bile askerlikle ilgili sorunu olanların tamamının baş vuru yapamadığı bir rakam olarak düşünülürse 30.000 TL düşürülmesi gerekir
 • Hamdi YalçınHamdi Yalçın4 ay önce
  Kızmazsanız ben de bir şey diyebilir miyim?Yeni askerlik süresinin 9 aya indirilmesi, hiçbir şekilde Er ve Erbaş’lara aylık ödeyerek askerlik yapılması gündeme getirilmemesininçok önemli olduğuna inanıyorum. Her Türk genci seve seve bu görevi ifa ederken; vatan, bayrak ve millet aşkının önüne geçecek başka şeylerin sunulmaması ve gündeme getirilmemesi gerektiğini düşünüyorum.Yetkililerce bunun enine boyuna tartışılarak kararlaştırılmasını diliyorum. Askerlik süresinin 9 aya indirilmesi tüm askerlerimizi, askere gidecek gençleri ve onların tüm ana-baba ve ailelerini son derece memnun ve mutlu edeceğinde hiç kuşku yoktur. Öte taraftan bedelli askerlikte 3 ay temel eğitim ve ücretleri belirli dönemlerde açıklanmalıdır. Askerlik süresi veaylıködeneceğinin gündemde sürekli kalması kanaatimce birçok aileleri tedirgin edebilmektedir. Bir an önce çalışmaların neticelendirilerek kamuoyu ile paylaşılması faydalı olacaktır. Yine öte taraftan her gelen iktidar tarafından askerlik süresi ile oynanması, bu kutsal ocakta görev yapacak gençlerin ve ailelerin umutlarını bir o tarafa, bir bu tarafa sürüklemelerine fırsat verilmemelidir. Sonuç olarak; Ülkemizde profesyonel askerliğe geçilse dahi, her Türk genci (ilkokul mezunundan-üniversite mezununa kadar) 9 ay askerlik görevlerini ifa etmelidirler. Bedelli askerlikte ise 3 ay temel eğitim şartı getirilmelidir. Askerliği süresi vs.daha fazla karmaşık bir hale getirilmeden yasalaşarak, uzun yıllar devam etmesinin faydalı olacağına inanıyorum.
 • TürkTürk5 ay önce
  en doğrusu tek tip askerlik 9 ay olması gerekiyor bence
 • Askerlik olayı ne oldu yaa?Askerlik olayı ne oldu yaa?5 ay önce
  Ha, bugünkü tefrikayı atladınız sanmıştım, da neyse varmış; günlük heyacan içinde takibe devam ediyoruz..
 • 12 ay askerlik süresi 9 aya düşecek!12 ay askerlik süresi 9 aya düşecek!6 ay önce
  Bu da çok, ben uyumaya gidiyorum, 9 haftaya düşünce de uyandırmayın beni; 9 gün olunca, ehh, bi dürtün bakem..
 • Yunus Yunus 6 ay önce
  2018 30 ekimde giden askerlerde dahilmi
 • Bunun bir formülü varBunun bir formülü var6 ay önce
  Komutanlar anlamaz bu işten; tamamen nüfus artmasıyla ilgili bir olay bu bi kere; Nüfus artış hızı düştü ve süre uzayacak, kaçarı yok. Şahsen ben her davul ve zurna ile askere gelene kafadan bi beş yıl askerlik yazarım; mutlu çünkü...
 • ersan ergunersan ergun6 ay önce
  Zorunlu askerliğin 9aya düşmesinden vazife deki erler yararlanabilecekmi.
 • Hamdi YALÇINHamdi YALÇIN6 ay önce
  ASKERLİK DOKUZ AY VE GÜÇLÜ ORDU… Bizim ecdadımız geçmişte 2-3 yıl askerlik yapmış, şimdi 1 yıl askerlik süresi çok uzun kabul ediliyor. Kanun önünde tüm vatandaşlarımızın eşit olduğu ülkemizdehepimizinortak düşüncesi askerlik görevikutsaldır.Bu vatan görevini tüm gençlerimiz hiçbir karşılık görmeden seve seve ifa ederler. Mehmetçik olma şerefine ve bazen de şehitlik mertebesine ulaşırlar.Askerlik görevlerini yapacak Mehmetçiklerimize, devletimiz para vererek/aylık ödeyerek askerlik yaptırılmamalı, kamuoyunda bahsedilen aylık asgari ücret ödemesi düşüncesinden vaz geçilmelidir. Savaşta ve barışta her zaman her yerde Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından çağrıldığında seve seve göreve koşmalıyız. Askerde er ve erbaşların yeme-içme, barınma, giyecek gibi tümihtiyaçlarıdevletimiz tarafından karşılanmaktadır.Birinci grupta: Bazı meslek branşlarındaTürk Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaç duyacağı (doktor, mühendis, avukat, öğretmen vs. )mesleklerde üniversite mezunları arasından seçim ve sınavla6 ay zorunlu meslek branşlarında çalışarak askerlik görevlerini tamamlayarak terhis edilebilme yolu açılabilir. İhtiyaç dışındaki diğer üniversite mezunları 9 ay olarak askerliklerini er veya erbaş olarak tamamlayabilirler. İkinci grupta: Lise ve MYO mezunu er ve erbaşlarımız ise dokuz ay olarak askerlik görevlerini tamamlayabilmelidirler. Üçüncü grupta ise: Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizde 3 ay temel askerlik görevini ifa eden adaylardan eğitim durumlarına bakılmaksızın(asteğmen, er ve erbaş adaylar) isterlerse; 20 bin Lira ödemek kaydıyla terhis edilmelidirler.(Devletimiz, ülkeşartlarını göz önünde bulundurarak miktarı artırıp, eksiltilebilmelidir. Halen iç ve dış terör örgütlerine karşı devletimizin kararlı duruşu ile başkomutan ve ordumuzun amansız mücadelesi, Suriye sorunu, bölücü örgütlere karşı sınır ötesi operasyonlar vs.) Bu şekilde askerlik süresinin kısaltılması ile silah altına alınan tüm adaylar memnun kalacak, devletimiz ise askerlik görevini ifa edecek adaylara, kamu oyunda konuşulan aylık asgari ücret ödememiş olacak ve böylece devletimiz, kasasında biriken çok parayla Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizin modernizasyonu, daha çok araç-gereç alınması mutluluğunu yaşayacak, güçlü ordumuzla aziz milletimiz de, her zamanhaklı gururu ve mutluluğu yaşayacaktır…
 • SafaSafa7 ay önce
  Bu haberin başlığını değiştirin artık.
 • sefasefa7 ay önce
  Onca sene oku dirsek çürüt bedelliden çok üniversitede para harca geldiğimiz nokta aynı 20 yılda üniversite mezunu olmayanlara bu 4 ncü askerlik kısaltması üniversite mezunları 20 yılda iki kere
 • kaankaan7 ay önce
  neolur 9 aya düşsün Ailemizi özledik
 • sulemansuleman7 ay önce
  askerlik 9 aya düsecekmi
 • Dogru inancDogru inanc7 ay önce
  Assubay emeklileri mujde bekliyor subay 8 tazminat assubay 0 tazminat lafla etle tirnak olmaz 10 yildir aldatiliyor emekli assubay artik laf deyil icraat ulkenin askerlik sorununu coz assubay 10 yildir mujde calisma var ayiptir gunahtir
 • asker yareniasker yareni7 ay önce
  Lutfen artik dussun askerlik herkes sevdigine kavussun
 • selimselim7 ay önce
  aylardır bekleniyor artık net bir adım atılsın millet hep bunu bekliyor bu haberler çıktı çıkalı binlerce kişi tezkere aldı.yıllar önce yapılması gerekli ve atılması lazımdı bu adımların profesyonelleşmek şart hem de katı bir durumda şart.ben tek tip askerliği savunuyorum ve destekliyorum fakat hala somut bir adım atılmaması büyük bir sorun.askerlik şu anda erlerin temizlik yaptığı yer hiçbir er dağa çıkıp eğitim yapılmıyor her hafta silah atışı yapmıyor herkes işini eşini bırakıp geliyor maddi manevi kayıplar had safhada.lütfen artık net bir adım atılsın tek tip askerlik adına yalan haberlerden sıkıldık.
 • Emine yalılıEmine yalılı8 ay önce
  Yorumunuzu bu alana yazın ben kısaltılmasından yanayım oğlum askerde emine yalılı
 • OsmanOsman8 ay önce
  20 ay askerlik yapanlara asgari ücret üzerinden17 ay tazminat ödensin.. bizler salakmıydık.?
 • Tevfik KamilTevfik Kamil8 ay önce
  çok daha düşürün hem bunun profesyoneli çıktı hem de aziz ve necip türk milleti (türk derken harman kürdü çerkezi lazı ..sı hepsi dahil) kahramanlığının umumi toplumun tüm katmanlarına özgü olduğunu bir kez daha ispatladı hamdolsun.abi karadelik gibi ne göndersek kayboluyor bunlar nerede okunuyor..
 • Kunta KürdeKunta Kürde8 ay önce
  9 ay çok yaaaaa 6 ay olsun ! ... yakında pkk Ankara ya gelecek!9 aylık asker 20 senelik pkk lı teröriste karşı bi b.k yapamaz ! Altına yapar !
 • Vatan yıldızVatan yıldız8 ay önce
  Askerliğin para verip yapılmaması çok kötü bir şey askerlik bir şeref tır bu şeref parayla ölçülemez ama askerlik mesleği o başka bir şey vatan vazifesi ibadettir boşuna dememiş ler peygamber ocağı
 • abcabc8 ay önce
  tamam anladik dusecekte18 ay yapanlar kerizmiydibu 18 15 ay yapanlara en azindan yapmis olduklari sure kadar erken emeklilik olabilir bu bir minnet borcudur farkli birseyde olabilir yapmayi tesvik edeceniz yerde yapmamak tesvik ediliyor yapanlar birde maas alicakmis tamam iyi guzelde almadan yapanlar ne olacak herzamanki gibi vergisini odeyen keriz odemyene birde af birde kredi oh nealabunun hesabi burda olmazsada ahirette sorulur
 • abcabc8 ay önce
  tamam anladik dusecekte18 ay yapanlar kerizmiydibu 18 15 ay yapanlara en azindan yapmis olduklari sure kadar erken emeklilik olabilir bu bir minnet borcudur farkli birseyde olabilir yapmayi tesvik edeceniz yerde yapmamak tesvik ediliyor yapanlar birde maas alicakmis tamam iyi guzelde almadan yapanlar ne olacak herzamanki gibi vergisini odeyen keriz odemyene birde af birde kredi oh nealabunun hesabi burda olmazsada ahirette sorulur
 • bektasbektas8 ay önce
  bu kadar da olmaz 5 aydır asker düşecek konusu sönüyor artık düşsün de gidelim evimize barkımıza komutanların ayak işlerini yapıyoruz
 • Oktay arkali Oktay arkali 8 ay önce
  Her tarafimiz dusman kayniyor birakin askerlik 12 ay olsun once bir refaya cikalim
 • Hasan OkkaHasan Okka8 ay önce
  Kim ne derse desin Takvim'ler farklı nedenmi biri yandan çarklı? Ramazan'a giriş bir gün sonra olunca27. Gece, içerisinde Kadir Gecesi olmayan bin Ay yni 83 Sene 4 Ay nafile ibadet'den evlâ ve afdal olan imkanı saf mügminler'e vermek'den korkmak ya mügminler uyanır tek vucud olursa, geçen yıl'larda olduğu Zilhicce'nin 9. Günü Arafat'da olur Vakfe yaparlar, neden yarın? Bugün Vakfe Günü Türkiye'de yarın Bayram Namazı kılınacak der kıyam ederler diye korkuyorlar
 • piyadepiyade8 ay önce
  bence düşsün artık ya valla yeter yani herkes bahsediyor ama düşmiyor
 • Ramazan atalayRamazan atalay8 ay önce
  Düşürün artık şu aq askerliği
 • MülayimMülayim8 ay önce
  Yanlış yapıyorsunuz. 3. dünya savaşı kapıda. Kısa dönem falan filan diyerek saklamayın. Orduyu tümden terhis edin, dağıtın. Bırakın bizi Trump korusun. Veya defolup gidin, değerlerimizle oynamayın.
 • aksoyaksoy8 ay önce
  askerlik düşsün
 • Asker eşiAsker eşi8 ay önce
  Artık gercekleşsin ne olur eşimi cok ozledim burnumda tutuyorum
 • AysunAysun8 ay önce
  2018 gidenleri vuruyor mu
 • Askerlik suresi dusebilir Ama Askerlik hic bir zaman kalkmasin cunku kisla milletin evidir herkes bu evde esitir disiplin,saygi,duzen, Vatan bayrak,askeri tarihimiz burda Var. avrupalilar ornek almayin avrupali gencler bundan mahsur kalmislar
 • polatpolat9 ay önce
  düşürün lütfen foçada askerim görmedğim etmedikleri eziyet kalmaıd lütfen düşürün
 • artik beli olsunartik beli olsun9 ay önce
  insalah duser
 • Ali Ali 9 ay önce
  Askerlik ne zaman düşecek
 • mehmetmehmet9 ay önce
  şuan asker olanların askerler için de dusermi
 • muratmurat9 ay önce
  3 aydan sonra bedelli olayı 98/4 lere vururmu
 • emreemre9 ay önce
  süper bir uygulama .arkadaslar cimere yazalım
 • Ertekin çağrıErtekin çağrı9 ay önce
  Bu konu nezaman yörürlüğe girer
 • ErtekinErtekin9 ay önce
  Bu konu nezaman yörürlüğe girer
 • Doğan Doğan 9 ay önce
  Bencedüşsedaha iyi olurTürkiye yepara lazi
 • game overgame over9 ay önce
  Eğer ki askerlik düşerse ve şuan da askerlik yapıyosanız dahi silah altındaki herkese vuru bu yasa asker de olanlar korkmasın :)))
 • Mümin uzunMümin uzun9 ay önce
  Eğer askerlik düşmezse hem çok oy kaybı olur hemde milletin umudu kırılır
 • AzizAziz9 ay önce
  Bu şekilde hakkaniyetli olmaz insanların eğitim durumuna göre değişmeli. Lise mezunu : 3 ay zorunlu 6 ayı bedelliÖnlisans mezunu: 3 ay zorunlu 4 ay bedelliLisans mezunu : 3 ayı zorunlı 2 ay bedelliDurumu olmayan bedelli yapamayacak arkadaşlarımız içinse bütün aylar boyunca asgari ücret kadar maaş ödemesi yapılmalı.
 • serhatserhat10 ay önce
  sabırla dört gözle bekliyoruz. hükumetin bu çalışması kanunlaşırsa ülkedeki her kesim tarafından takdir edileceğine eminim.
 • selcan kalkanselcan kalkan10 ay önce
  bu çok önemli gerçekten peki askerde olanlara da vuruyo mu bu durum..
 • sevkat yigitsevkat yigit10 ay önce
  Nolur dussun herkesin bi derdi var
 • mehmet İNCİRmehmet İNCİR10 ay önce
  bence çok iyi bir karar nedenmi .? askerimiz az zamanda tecrübesiz olarak düşman karşısına çıkıyor en azından profosyonel asker kadrosu ile daha az şehit verilir yada inşallah hiç verilmeden üstün başarı sağlanır.
 • isimsizisimsiz10 ay önce
  askerlik tabiki de her türk evladının yerine getirmesi gereken vatani bir hizmet.ama askerler sadece yat kalk 12 ay zaman kaybı yaşıyo işinden eşinden çocugundan ailesinden oluyo en azından düşerse insanlar zor durumda kalmaz temel eğitimini alır gelir şimdi burada ben nye 12 ay yaptım dyenlerde olacak ama o zamanda çıksaydı bu yasa eminim onlarda gitmezdi mantıklı düşünelim lütfen.bu vatan bizim eğer allah korsun kötü bir durum olsa hiç kmse gözünü kırpmadan koşarak gder zaten.
 • .. ..10 ay önce
  2-3 ay sonra diyorsunuz şu an askerlik yapanlar ne olacak.
 • jandarmajandarma10 ay önce
  allah herkesi tez zamanda sevdiklrine bağışlasın düşsün artık
 • bir vatandaşbir vatandaş10 ay önce
  3 ay temel eğitim kalan 6 ay bedel ödeyerek isteyen terhis olsun istemeyen 6 ay süreli bedel alsın askerliğine devam edenler ailelerine maddi yardımda bulunabilecek çok adaletli bir sistem olur.herkese hayırlı olsun
 • hüseyinagac hüseyinagac 10 ay önce
  3ay cokguzelvehemokonomidestekler
 • emre emre 10 ay önce
  ... cimere yazın
 • OzanOzan10 ay önce
  Askerlik ne zaman duser ve kimlere vurur
 • Uğur KartalUğur Kartal10 ay önce
  bence en uygunu 15 dk ile yarım saat olanı dır.
 • jandarmajandarma10 ay önce
  biz neden 20 ay yaptık acaba ?
 • kemalkemal10 ay önce
  biz çatışmayamı gidiyoz sanki mavi bere giyip izmarit topluyozvatan uruna can feda ama böyle askerlik olmazaskerdedihin çatışır ayak işi yapmaz
 • RTERTE10 ay önce
  Hani kefenimizi giyip çıkmıştık bu yola? kefen kefen diyenler bedelli bedelli diye bağırmaya başladı.Şaka gibisiniz :)
 • mehmet akif başarmehmet akif başar11 ay önce
  EZİYETE Mİ GİDİYORSUNUZ ? YOKSA VATAN-İ VAZİFEYE Mİ ? O HALDE ZAMAN BİR MAHİYET ARZ ETMİYOR HA 9 AY HA 18 AY ...Sivaslı Mehmet akif başar
 • ahmetahmet11 ay önce
  İnşallah düşer
 • MehmetMehmet11 ay önce
  15 veya 18 ay yapanlarada bir ayrıcalık sağlansın o halde.
 • bünyamin sekman bünyamin sekman 11 ay önce
  inşalah düşer ogluma eşime anneme 3 ay erkan kavuşurum ya rabbım sen bana ve tüm asker olanlara yar ve yardimci ol anneler aglamasıngözleri bizleri aramazi acemi birlik bitiyor 20gun sonra hakkari şemdilliye gidiyorum rabbim yardimcimiz olsun
 • insalah düşerinsalah düşer11 ay önce
  insallah duşerde nisanlima kavusurum amin allahım
 • RamazanRamazan11 ay önce
  (Editörden: Askerlik kısalması ile ilgili haber eski olmayıp, yeni gelişme sitemizle beraber bir çok sitede yer almıştır. Google'de bakılabilir. Bilgilerinize. Selam ve saygılarımızla...)
 • ANNEANNE11 ay önce
  Bır anne olarak tabıı kı dusmesını ıstıyorum...nekadar az olursa o kadar ıyı ...en kısazamanda gerceklesmesı temennısıyle...
 • Mustafa cevikMustafa cevik11 ay önce
  9 aylik askerlik cumhur başkanımızın düşüncesi haklı ve yerinde bir karar silah altindakilerede vurur inşallah ana babaya hayırlı haber olur ı callah ekim ayını dört gözlem bekliyoruz reisimizin yapacağı güzel ve ülkemizin çıkarlarına olan hayırlı bir durum hayırlısı olur inşallah gözümüz kulağınız cumhur başkanımıza da
 • Ssöz BizimSsöz Bizim1 yıl önce
  bencede düşmeli 12 ay anneleri gözü yaşlı bekletmeyin cumhurbaşkanım herkezin 4 gözle beklediği karar söz milletinse bir millet olarak 9 aya düşmesini istiyorum... ( ARKADAŞLAR DESTEKLEYİN SOSYAL MEDYA ÜZERİNDENDE YAYINLAYALIM )
 • izzetizzet1 yıl önce
  sayın cumhurbaskanım askerlık 9 aya düşmesini dört gözle bekliyoruz gerekirse para yatırarak askerliği bitirmek istiyoruz inşallah en kısa zamanda yürürlüğe girer 98/2 vurmasını istiyoruz umarım sesimiz duyulur . . .
 • mehmetmehmet1 yıl önce
  ınsallah duser sonuna kadar arkandayız sayın baskanım
 • gamze masalgamze masal1 yıl önce
  askerde olan kardeşim için istiyorum.Şırnak da askerlik yapıyor ve izin falan olmadığı için kafayı yemek üzere lütfen bu 3+6 sistemi gelsin ki, kavuşalım kolay şeyler yaşamıyoruz..Devlet nasıl bedelliyi çıkardıysa bizim de arkamızda dursun.Çocuklarımıza hasret kalmayalım artık
 • askerasker1 yıl önce
  sayın cumhurbaşkanım allah için düşürün şu askerliği 9 aya eğer yaparsanız yapacagınız en iyi iş bu olur dualarımız sizinle inşiaalah
 • İBRAHİMİBRAHİM1 yıl önce
  RABBİM İNŞALLAH GÖREV YAPAN ASKERLERİMİZE 9 AYIN VURMASINI NASİP EYLESİN
 • Mustafa DemirMustafa Demir1 yıl önce
  İNŞAALLAH bizde askerliğin düşmesini ve ekim ayına yetişmesini bekliyoruz.Bedelli ile bir çok aile sevindi,şimdi sıra kışlada müjde bekliyenler Mehmetcik ve onların ailelerinde.
 • tarıktarık1 yıl önce
  keşke böyle bir dönem gelse bekliyoruz bakalım ne zaman gelicek
 • askerasker1 yıl önce
  biran önce yürürlüğe girmesi lazım silah altında olanlarada vursun
 • ANA ASKER ANASI ANA ASKER ANASI 1 yıl önce
  BAYRAM MÜJDESİ BEKLİYORUZ LÜTFEN YETKILILER DUYSUN ASKERLİK SÜRESİ 9AYA DÜŞSÜN Burnumda tütüyor yavrumun kokusu
 • ASKER ANASI ASKER ANASI 1 yıl önce
  9 AYA NEZAMAN düşçek ben çok özledim YAVRUMU BAYRAM MÜJDESİ BEKLİYORUZ Reisim
 • memomemo1 yıl önce
  çok iyi er olan fakir çocuklar 3 ayın sonunda6 ayda 10bin tl biriktirir ki buda onların askerlik bitiminde düğün parası olur
 • Alper Alper 1 yıl önce
  98/1lere vurcak mi
 • cumhurcumhur1 yıl önce
  sayın baskanım bedelliyi onayladınız askerlik kısalmasınıda unutmayın sizden iyi haberler bekliyoruz sayın cumhurbaskanım sevdiklerimiz ailemiz bızleri beklyor bedelliye karsı askerlik kısalsın
 • sunisuni1 yıl önce
  15 aydan 12 aya 12 aydan9 aya yahu anlamsız işlerden yorulduk kafamız yoruldu 9 aylık askeri cepheyemi sürcen hayıren son yedek aker olarak Allh gmstermesin belki!ee ne olmalı temel askerlik hizmeti 3 ay olur ;diğerleri profesyonel maaşlı uzman er erbaş olur !21 gün gibi mantıksız işlerle uraşıyopz 18 yapytık biz noldu* 15 ay noldu?12 ay noldu 9 ay nolcak hep zarar !aslında !3 ay yeter ya ! onuda koştur moştur atış attır dolu dolu geçirt başka bişeye gerekl yok nitelikli eğitim ver 18 ayda 5 atış yerine 3 ayda 15 atışa götür!gerek yok !
 • veysel derindağveysel derindağ1 yıl önce
  şimdi adalet yerini bulduallah size uzun ömürler versinsayın cumhur başkanımböylece herkez eşit oldu işşallah kısa zamanda çıkar
 • cumhurcumhur1 yıl önce
  sayın cumhurbaskanım askerligi kısaltmanızı dört gözle bekliyoruz askerdeki askerlerinizide düşünün allah aşkına kısalmasını bekliyoruz başkanım
 • mertinsevdiceğimertinsevdiceği1 yıl önce
  nişanlım askerde 9 aya düşsün askerlik 12 ay çok uzun bi süre..
 • ömerömer1 yıl önce
  şuan 98/2 askerim inşllh düşer düşmesi lazım hatta doğru olan tamamen profosyonel orduya geçmek bedelli askerlikle vatana daha çok faydamız olur
 • ali ayyıldızali ayyıldız1 yıl önce
  ASKERLİĞİN DÜŞMESİ VATANİ MİLLET İÇİN HAYIRLI OLUCAĞINI DÜŞÜNÜYORUM İNSALLAH DUSER
 • d6t7ytr6tgıud6t7ytr6tgıu1 yıl önce
  ınsalah duser bızde sevın ırız anelerımızde sevınır ben suan askerdeyım ve tam 7 ayım kaldı
 • ak partiak parti1 yıl önce
  çok geç kalınmış bir uygulama lütfen bir an önce düşürülsün. !
 • Asker annesiAsker annesi1 yıl önce
  Çok güzel bir sistem inşallah en kısa zamanda gerçekleşir benim oğlum askerde şuanda inşallah onada vurur sevindirin anneleri Allah aşkına
 • A :)A :)1 yıl önce
  KESİNLİKLE DÜŞMELİ ÇOK DOĞRU BİR AÇIKLAMA EĞİTİMSİZ ERLER VAR BUNUN SONUCUNDA BİR SÜRÜ ŞEHİT VERİYORUZ İNŞALLAH DÜŞER SAYIN RECEP TAYİP ERDOĞAN SESİMİZİ DUYN BU SİSTEM ÇOK GÜZEL BİR SİSTEM OLACAK
 • Süleyman AydınSüleyman Aydın1 yıl önce
  Askerlik süresi 16 ay olmalı. İsteyen herkes bedelli askerlik yapabilmeli. En az bedelli ücreti 16 asgari brüt ücret olmalı. Sonrası ise 16 asgari brüt ücret + aile varlığının % 0,5 i olmalı. 16 ay askerlik yapacaklara ilk 4 aydan sonra asgari ücretten maaş bağlanmalı. İsteyen askerler de 12. aydan sonra profosyonel askerlik eğitimine alınmalı; 16 ayın sonunda da profesyonel yapılmalı. Profesyonellere her 3 yılda bir rütbe almaları için değerlen dirmeye alınmalı.
 • zeynep zeynep 1 yıl önce
  evliyim bir oğlum var ve eşim asker lütfen bi güzelik yapın sayın TAYYİP ERDOĞAN beni ve benim gibi olan eş ve evlatları kurtarın asker yolu gözlemekten...
 • Leyla Leyla 1 yıl önce
  İnşallah gerçekleşir de dua ederiz reise anneler eşler cocuk lar cok seviniriz
 • haticehatice1 yıl önce
  lütfen düşsün eşim bugün askere gitti ve 1 tane kızımız var o yüzden biyan önce yürürlege girsin
 • ümitümit1 yıl önce
  pazar günü askere teslim oluyorum inşallah bana yansır manisa merkez piyade er ümit zilif :)
 • Vedat gönderVedat gönder1 yıl önce
  Bu yasa ne zaman onaylanıp yorurluge girecek
 • bilalbilal1 yıl önce
  Askerlik düştümü

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Eylul 2019