• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
12
Yurt dışından Türkiye'ye araba nasıl getirilir? Yurtdışından araba alıp Türk plakası takmak

2020-06-05 17:43:46
Yurt dışından Türkiye'ye araba nasıl getirilir? Yurtdışından araba alıp Türk plakası takmak

Yurtdışından araba alıp tr plakası takmak nasıl olur? Yurt dışından Türkiye'ye araba getirme şartları merak ediliyor. Koronavirüs nedeniyle ülkeler yurt dışı seyahatleri yasaklamıştı. Korona ile mücadelede normalleşmenin başlamasıyla birlikte gurbette bulunan vatandaşlar Türkiye’ye dönmenin planlarını yapıyor. Yurtdışından Türkiye’ye gerçekleştireceğiniz tatil ve seyahatlerinizde yabancı plakalı aracınızla giriş-çıkışlarınızda ihtiyaç duyabileceğiniz, bilmenizde sizler için faydalı olacak bilgileri derledik. Peki yurt dışından Türkiye'ye araba nasıl getirilir?

#1
Foto - Türkiye’ye yeniden taşıt getirmek için süresi bulunmayan veya yurtdışında yerleşik olma koşulundaki 185 gün şartını sağlayamayan Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde ikamet eden kişilerin, ikamet yerlerinde adlarına kayıtlı taşıtlarına, Türkiye’ye giriş yapılmak istenilen tarihten geriye doğru 365 gün içerisinde bir kez olmak üzere bir ay süre verilir. Bu süre Türkiye’ye giriş esnasında verilir ve tek seferde kullanılır.

Türkiye’ye yeniden taşıt getirmek için süresi bulunmayan veya yurtdışında yerleşik olma koşulundaki 185 gün şartını sağlayamayan Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde ikamet eden kişilerin, ikamet yerlerinde adlarına kayıtlı taşıtlarına, Türkiye’ye giriş yapılmak istenilen tarihten geriye doğru 365 gün içerisinde bir kez olmak üzere bir ay süre verilir. Bu süre Türkiye’ye giriş esnasında verilir ve tek seferde kullanılır.

#2
Foto - Hâlihazırda taşıtıyla Türkiye’de bulunanlar bu süreden yararlanamaz. Bir aylık süreden yararlanacakların, Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerine ait pasaport, kimlik, oturum izni vb. evrak ile ikametlerini belgelendirmeleri gerekmektedir.

Hâlihazırda taşıtıyla Türkiye’de bulunanlar bu süreden yararlanamaz. Bir aylık süreden yararlanacakların, Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerine ait pasaport, kimlik, oturum izni vb. evrak ile ikametlerini belgelendirmeleri gerekmektedir.

#3
Foto - Kimler Yabancı Plakalı Taşıt ile Türkiye’ye Giriş Yapabilir?

Kimler Yabancı Plakalı Taşıt ile Türkiye’ye Giriş Yapabilir?

#4
Foto - Yurtdışında ikamet eden kişiler, ikamet yerlerinde adlarına kayıtlı bir adet yabancı plakalı kara taşıtını geçici olarak Türkiye'ye getirebilir. Taşıt getirecek kişilerin öncelikle yurtdışında yerleşik olma koşulunu sağlaması gerekir.

Yurtdışında ikamet eden kişiler, ikamet yerlerinde adlarına kayıtlı bir adet yabancı plakalı kara taşıtını geçici olarak Türkiye'ye getirebilir. Taşıt getirecek kişilerin öncelikle yurtdışında yerleşik olma koşulunu sağlaması gerekir.

#5
Foto - Yurtdışında yerleşik olma; olağan durumda yurtdışında ikamet eden kişinin Türkiye’ye giriş yapmak istediği tarihten geriye doğru son 1 yıl içerisinde en az 185 gün fiilen yurtdışında bulunmasını ifade eder.

Yurtdışında yerleşik olma; olağan durumda yurtdışında ikamet eden kişinin Türkiye’ye giriş yapmak istediği tarihten geriye doğru son 1 yıl içerisinde en az 185 gün fiilen yurtdışında bulunmasını ifade eder.

#6
Foto - Taşıt getirecek kişilerin yurtdışında ikametgahı bulunması şarttır. Gemilerde çalışan, şantiyede geçici süreyle görev yapan veya otelde kalan kişiler son 1 yılın 185 gününü fiilen yurtdışında geçirseler de yurtdışında ikamet tesis etmediklerinden dolayı yurtdışında yerleşik sayılmazlar.

Taşıt getirecek kişilerin yurtdışında ikametgahı bulunması şarttır. Gemilerde çalışan, şantiyede geçici süreyle görev yapan veya otelde kalan kişiler son 1 yılın 185 gününü fiilen yurtdışında geçirseler de yurtdışında ikamet tesis etmediklerinden dolayı yurtdışında yerleşik sayılmazlar.

#7
Foto - Yurtdışına çalışmak, öğrenim görmek amacıyla veya geçici görevle gidip kesin dönüş yapan vatandaşlarımız, ikametlerini Türkiye’ye naklettiklerinden yabancı plakalı kara taşıtlarını geçici olarak Türkiye'ye getiremezler. Türkiye’ye giriş yapılmak istenilen tarih itibariyle yurtdışında yerleşik olma koşulu sağlanmıyor ise taşıtın Türkiye’ye girişine izin verilmez.

Yurtdışına çalışmak, öğrenim görmek amacıyla veya geçici görevle gidip kesin dönüş yapan vatandaşlarımız, ikametlerini Türkiye’ye naklettiklerinden yabancı plakalı kara taşıtlarını geçici olarak Türkiye'ye getiremezler. Türkiye’ye giriş yapılmak istenilen tarih itibariyle yurtdışında yerleşik olma koşulu sağlanmıyor ise taşıtın Türkiye’ye girişine izin verilmez.

#8
Foto - Yabancı plakalı taşıt getirebilmek için yurtdışında yerleşik olma koşulunun (185 gün fiilen yurtdışında bulunma) sağlanması gerekir.

Yabancı plakalı taşıt getirebilmek için yurtdışında yerleşik olma koşulunun (185 gün fiilen yurtdışında bulunma) sağlanması gerekir.

#9
Foto - Taşıtla son çıkış yapılan tarih ile yeniden giriş yapılan tarih aralığı kesintisiz 185 günün üzerinde ise 730 günlük sürenin tamamından faydalanılır.

Taşıtla son çıkış yapılan tarih ile yeniden giriş yapılan tarih aralığı kesintisiz 185 günün üzerinde ise 730 günlük sürenin tamamından faydalanılır.

#10
Foto - Taşıtla son çıkış yapılan tarih ile yeniden giriş yapılan tarih aralığı kesintisiz 185 günden azsa kişi sadece kalan süreden faydalanır. 185 gün yurtdışında kalma şartının her girişte sağlanması gerekir. Türkiye'de oturma izni bulunan yabancı uyrukluların taşıtlarına ikamet tezkeresinde belirtilen süre kadar süre verilir.

Taşıtla son çıkış yapılan tarih ile yeniden giriş yapılan tarih aralığı kesintisiz 185 günden azsa kişi sadece kalan süreden faydalanır. 185 gün yurtdışında kalma şartının her girişte sağlanması gerekir. Türkiye'de oturma izni bulunan yabancı uyrukluların taşıtlarına ikamet tezkeresinde belirtilen süre kadar süre verilir.

#11
Foto - Türkiye’de oturma izni bulunmayan yabancı uyruklu kişilere 180 günde toplam 90 gün süre verilir Türkiye’de oturma izni bulunmayan yabancı uyruklu kişiler, taşıtlarına verilen sürenin tamamını kullanmadan yurtdışına çıkarak taşıtlarıyla yeniden Türkiye’ye geldiklerinde kalan süre verilir.

Türkiye’de oturma izni bulunmayan yabancı uyruklu kişilere 180 günde toplam 90 gün süre verilir Türkiye’de oturma izni bulunmayan yabancı uyruklu kişiler, taşıtlarına verilen sürenin tamamını kullanmadan yurtdışına çıkarak taşıtlarıyla yeniden Türkiye’ye geldiklerinde kalan süre verilir.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23