• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
10
YKS sonuçları açıklandı mı? YKS sonuçları belli oldu mu? YKS tercihleri ne zaman?

2022-06-29 12:29:38
YKS sonuçları açıklandı mı? YKS sonuçları belli oldu mu? YKS tercihleri ne zaman?

Üniversite sınavına girenler sonuçların ne zaman açıklanacağını araştırmaya başladı. Peki, YKS sonuçları ayın kaçında açıklanacak? YKS sonuçları açıklandı mı 2022

#1
Foto - YKS 18-19 Haziran tarihlerinde gerçekleşti. Sınava girenler ise sonuçların ne zaman açıklanacağını, tercih işlemlerinin ne zaman başlayacağını araştırmaya başladı. Peki, YKS sonuçları ayın kaçında açıklanacak?

YKS 18-19 Haziran tarihlerinde gerçekleşti. Sınava girenler ise sonuçların ne zaman açıklanacağını, tercih işlemlerinin ne zaman başlayacağını araştırmaya başladı. Peki, YKS sonuçları ayın kaçında açıklanacak?

#2
Foto - YKS 18-19 Haziran tarihlerinde üç oturum şeklinde gerçekleşti. Sınavın ardından ÖSYM soru ve cevap anahtarını yayımladı. Adaylar tahmini puanlarını hesaplamaya başladı. Sınava giren 3 milyonu aşkın kişi ise sonuçlara kilitlendi.

YKS 18-19 Haziran tarihlerinde üç oturum şeklinde gerçekleşti. Sınavın ardından ÖSYM soru ve cevap anahtarını yayımladı. Adaylar tahmini puanlarını hesaplamaya başladı. Sınava giren 3 milyonu aşkın kişi ise sonuçlara kilitlendi.

#3
Foto - YKS 2022 sonuçları 20 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak. Sonuçlar “sonuc.osym.gov.tr” web sitesinden ilan edilecek. Adaylara posta yoluyla sınav sonucu bildirilmeyecek.

YKS 2022 sonuçları 20 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak. Sonuçlar “sonuc.osym.gov.tr” web sitesinden ilan edilecek. Adaylara posta yoluyla sınav sonucu bildirilmeyecek.

#4
Foto - Adaylar tercih işlemlerinin ne zaman başlayacağını da merak ediyor. Sınav sonuçları açıklandıktan birkaç gün sonra tercih işlemlerinin başlaması bekleniyor. Sonuçların ilanıyla birlikte tercih takvimi de açıklanacaktır.

Adaylar tercih işlemlerinin ne zaman başlayacağını da merak ediyor. Sınav sonuçları açıklandıktan birkaç gün sonra tercih işlemlerinin başlaması bekleniyor. Sonuçların ilanıyla birlikte tercih takvimi de açıklanacaktır.

#5
Foto - Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, YKS önce merak edilen konularda değerlendirmede bulundu. Bu sene Yükseköğretim Kurulunun aldığı kararla üniversiteye girişte TYT 150 ve AYT 180 baraj puanı uygulamasının kaldırıldığını anımsatan Aygün, ayrıca TYT'nin 135 dakika olan sınav süresinin 30 dakika artırılarak 165 dakikaya çıkarıldığını dile getirdi.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, YKS önce merak edilen konularda değerlendirmede bulundu. Bu sene Yükseköğretim Kurulunun aldığı kararla üniversiteye girişte TYT 150 ve AYT 180 baraj puanı uygulamasının kaldırıldığını anımsatan Aygün, ayrıca TYT'nin 135 dakika olan sınav süresinin 30 dakika artırılarak 165 dakikaya çıkarıldığını dile getirdi.

#6
Foto - Aygün, “Bu yıldan itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacak. Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına ortaöğretim başarı puanının eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla puan üstünlüğüne göre yükseköğretim programlarına kontenjanlar dahilinde yerleşme imkanı elde edecek. Ancak tıp, diş hekimliği, hukuk, eczacılık, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik alanlarında başarı sıralaması şartı uygulanmaya devam ediyor. Tıp fakülteleri için ilk 50 bin, diş hekimliği fakülteleri için ilk 80 bin, hukuk fakülteleri için ilk 100 bin, eczacılık fakülteleri için ilk 100 bin, mimarlık programları için ilk 250 bin, mühendislik programları için ilk 300 bin ve öğretmenlik programları için ilk 300 bin içine girmek gerekiyor” dedi.

Aygün, “Bu yıldan itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacak. Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına ortaöğretim başarı puanının eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla puan üstünlüğüne göre yükseköğretim programlarına kontenjanlar dahilinde yerleşme imkanı elde edecek. Ancak tıp, diş hekimliği, hukuk, eczacılık, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik alanlarında başarı sıralaması şartı uygulanmaya devam ediyor. Tıp fakülteleri için ilk 50 bin, diş hekimliği fakülteleri için ilk 80 bin, hukuk fakülteleri için ilk 100 bin, eczacılık fakülteleri için ilk 100 bin, mimarlık programları için ilk 250 bin, mühendislik programları için ilk 300 bin ve öğretmenlik programları için ilk 300 bin içine girmek gerekiyor” dedi.

#7
Foto - Yükseköğretim Kurulundan (YÖK) yapılan açıklamaya göre, sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puan türlerinde sınav puanı hesaplanmasında uygulanan TYT puan türünde 150 puan almış olma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında, TYT puan türü için 150, sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulanmayacak. Bu seneden itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacak.

Yükseköğretim Kurulundan (YÖK) yapılan açıklamaya göre, sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puan türlerinde sınav puanı hesaplanmasında uygulanan TYT puan türünde 150 puan almış olma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında, TYT puan türü için 150, sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulanmayacak. Bu seneden itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacak.

#8
Foto - Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına orta öğretim başarı puanının eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla, puan üstünlüğüne göre yerleşme imkanı elde edecek. TYT sınav puanının hesaplanması için Temel Matematik Testi veya Türkçe Testi'nden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı uygulanmaya devam edecek. TYT puanı olmayan veya TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT veya Yabancı Dil Testi'ne (YDT) girmiş olsalar da sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puanları hesaplanmayacak.

Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına orta öğretim başarı puanının eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla, puan üstünlüğüne göre yerleşme imkanı elde edecek. TYT sınav puanının hesaplanması için Temel Matematik Testi veya Türkçe Testi'nden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı uygulanmaya devam edecek. TYT puanı olmayan veya TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT veya Yabancı Dil Testi'ne (YDT) girmiş olsalar da sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puanları hesaplanmayacak.

#9
Foto - Sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türündeki sınav puanlarının hesaplanması için gerekli olan ilgili puan türüne ilişkin AYT'deki iki testin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı ile dil puan türündeki sınav puanının hesaplanması için gerekli olan YDT'den 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı uygulanmaya devam edecek.

Sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türündeki sınav puanlarının hesaplanması için gerekli olan ilgili puan türüne ilişkin AYT'deki iki testin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı ile dil puan türündeki sınav puanının hesaplanması için gerekli olan YDT'den 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı uygulanmaya devam edecek.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23