• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
7
Yasaklar ülkesinde şimdi de halkın turistlerle iletişim kurmaları yasaklandı

2020-02-25 21:28:56
Yasaklar ülkesinde şimdi de halkın turistlerle iletişim kurmaları yasaklandı

Dünyanın en kapalı ülkesi olan Kuzey Kore, pek çok konuda diğer devletlerden çok farklı bir yapıya sahip. Turistler için belirlenmiş alanlar dışında seyahat etmenin, fotoğraf çekmenin bir hayli zor olduğu ülke bu yönüyle de büyük bir gizem barındırıyor. İşte yasaklar ülkesi Kuzey Kore...

#1
Foto - TURİSTLERLE İLETİŞİM YASAK: Kuzey Korelilerin turistlerle iletişim kurmaları yasak. Turistlerin halktan birine soru sorması da yasak.

TURİSTLERLE İLETİŞİM YASAK: Kuzey Korelilerin turistlerle iletişim kurmaları yasak. Turistlerin halktan birine soru sorması da yasak.

#2
Foto - YABANCI PARA YASAK: Turistlerin alışveriş yaptığı dükkanların dahi ayrı olduğu Kuzey Kore'de, internetin ve haberleşme cihazlarının da kısıtlı olduğunu unutmamanız gerekiyor. Kuzey Kore'nin resmi para birimi Won, Kuzey Kore Wonu'nu bu ülke vizesi için başvurduğunuz ülkedeki elçiliklerden temin etmeniz mümkün. Yabancı paranın kabul edilmediği ülkede, bu tip işlemleri önceden halletmiş olmanız büyük önem taşıyor.

YABANCI PARA YASAK: Turistlerin alışveriş yaptığı dükkanların dahi ayrı olduğu Kuzey Kore'de, internetin ve haberleşme cihazlarının da kısıtlı olduğunu unutmamanız gerekiyor. Kuzey Kore'nin resmi para birimi Won, Kuzey Kore Wonu'nu bu ülke vizesi için başvurduğunuz ülkedeki elçiliklerden temin etmeniz mümkün. Yabancı paranın kabul edilmediği ülkede, bu tip işlemleri önceden halletmiş olmanız büyük önem taşıyor.

#3
Foto - FOTOĞRAF ÇEKMEK YASAK: Ağırlıklı olarak başkent Pyongyang ve savaştan kalma yerlerin ziyaretçilere gezdirildiği ülkede, izinsiz fotoğraf çekmek başınıza büyük sorunlar açabilir.

FOTOĞRAF ÇEKMEK YASAK: Ağırlıklı olarak başkent Pyongyang ve savaştan kalma yerlerin ziyaretçilere gezdirildiği ülkede, izinsiz fotoğraf çekmek başınıza büyük sorunlar açabilir.

#4
Foto - KUZEY KORE'DEN GÜNEY KORE'YE GEÇMEK: Kuzey Kore'ye, Güney Kore vatandaşlarının girişi de pratikte yasak. Öyle ki 1953'te biten savaş sonrası ayrı düşen ailelerin dramları ve kavuşamama hikayeleri günümüzde de devam ediyor.

KUZEY KORE'DEN GÜNEY KORE'YE GEÇMEK: Kuzey Kore'ye, Güney Kore vatandaşlarının girişi de pratikte yasak. Öyle ki 1953'te biten savaş sonrası ayrı düşen ailelerin dramları ve kavuşamama hikayeleri günümüzde de devam ediyor.

#5
Foto - YAŞAM NASIL? Kuzey Kore’deki yaşam üzerine bilgilerimiz sınırlı olsa da ülkeden kaçabilenlerin anlattıklarından ve gittiğimde kendi gördüklerimden öğrendiklerimi yazacağım. Kuzey Kore’de İnternet halka yasak. Belli kurum ve kişiler Kwangmyong adlı ülke içi intranet ağına erişebiliyor. Bu ağda devletin filtresinden geçen bazı yabancı bilimsel içerikler de var. Belli kentlerdeki üniversitelerden, kamu ve endüstri kurumlarından erişiliyor. Ülke dışıyla bağlantı kesinlikle kurulamıyor. Yurt dışından bu ağa girmek veya buradan İnternet’e bağlanmak imkansız. İnternet’e çok az sayıda en üst düzey yönetici ve bir IT ekibi bağlanabiliyor.

YAŞAM NASIL? Kuzey Kore’deki yaşam üzerine bilgilerimiz sınırlı olsa da ülkeden kaçabilenlerin anlattıklarından ve gittiğimde kendi gördüklerimden öğrendiklerimi yazacağım. Kuzey Kore’de İnternet halka yasak. Belli kurum ve kişiler Kwangmyong adlı ülke içi intranet ağına erişebiliyor. Bu ağda devletin filtresinden geçen bazı yabancı bilimsel içerikler de var. Belli kentlerdeki üniversitelerden, kamu ve endüstri kurumlarından erişiliyor. Ülke dışıyla bağlantı kesinlikle kurulamıyor. Yurt dışından bu ağa girmek veya buradan İnternet’e bağlanmak imkansız. İnternet’e çok az sayıda en üst düzey yönetici ve bir IT ekibi bağlanabiliyor.

#6
Foto - ÇALIŞMA HAYATI: Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nde 12 yıllık zorunlu eğitim ve üç ila beş yıl gönüllü -aslında zorunlu- askerlikten sonra üniversiteye gidiliyor veya çalışmaya başlanıyor. Ülkede kişinin mesleğine kendisi değil devlet karar veriyor ve bunda Songbun puanının rolü büyük. Songbun seviyesi düşük olanlar kentlerden uzakta kol gücüyle çalışılan işler yapıyor, yüksek olanların ise üst düzey görevlere getirilmeleri olası. Ülkede meslek dağılımının yeteneğe göre değil Songbun puanına ve rejime sadakate göre yapılması, ülke ekonomisinin zayıflığının nedenlerinden bir tanesi.

ÇALIŞMA HAYATI: Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nde 12 yıllık zorunlu eğitim ve üç ila beş yıl gönüllü -aslında zorunlu- askerlikten sonra üniversiteye gidiliyor veya çalışmaya başlanıyor. Ülkede kişinin mesleğine kendisi değil devlet karar veriyor ve bunda Songbun puanının rolü büyük. Songbun seviyesi düşük olanlar kentlerden uzakta kol gücüyle çalışılan işler yapıyor, yüksek olanların ise üst düzey görevlere getirilmeleri olası. Ülkede meslek dağılımının yeteneğe göre değil Songbun puanına ve rejime sadakate göre yapılması, ülke ekonomisinin zayıflığının nedenlerinden bir tanesi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı