• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
6
Yardımcıma sigorta yaptırmalı mıyım? Ev hizmetlerinde çalışanların sigortasını nasıl yaptıracağım?

2020-02-15 17:06:03
Yardımcıma sigorta yaptırmalı mıyım? Ev hizmetlerinde çalışanların sigortasını nasıl yaptıracağım?

Ev hizmetlerinde çalışanların sigortası nasıl yapılır? Ev Hizmetlerinde Çalışanların sigortası nasıl olur? Temizlikçi, bakıcı gibi ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primleri nasıl yaptırılır? Sorusu evinde yardımcı olarak çalıştıranlarca merak ediliyor. Ev hizmetlerinde çalıştırılan yardımcılar için her bir güne asgari ücretin günlük tutarının yüzde 2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödenmekte.

#1
Foto - Ev hizmetlerinde 10 günden az sigortalı olarak çalışanlar iş kazası ve meslek hastalığı sigortası kapsamında sigortalı sayılmaktadırlar. ‘İki haftada bir evime temizliğe gelen bir yardımcım var. Kendisi bir başka yerde temizlik görevlisi olarak çalışıyor, bana da iki haftada bir gün yardıma geliyor. Yardımcıma sigorta yaptırmalı mıyım, nasıl yaptıracağım?’ sorusuna Hürriyet yazarı Noyan Doğan şu şekilde cevap verdi:

Ev hizmetlerinde 10 günden az sigortalı olarak çalışanlar iş kazası ve meslek hastalığı sigortası kapsamında sigortalı sayılmaktadırlar. ‘İki haftada bir evime temizliğe gelen bir yardımcım var. Kendisi bir başka yerde temizlik görevlisi olarak çalışıyor, bana da iki haftada bir gün yardıma geliyor. Yardımcıma sigorta yaptırmalı mıyım, nasıl yaptıracağım?’ sorusuna Hürriyet yazarı Noyan Doğan şu şekilde cevap verdi:

#2
Foto - “Ev işlerine yardımcı olarak çalışanların, sizin tarafınızdan, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) prim ödenerek, sigortalanması gerekiyor. Sigortanın kapsamı da bir ay içinde 10 günden az ya da 10 günden fazla çalışma süresine göre farklılık gösteriyor. Sizin durumunuzda bir ay içinde 10 günden az çalışma durumu geçerli. Bunun için de SGK’ya prim ödeyerek, iş kazası ve meslek hastalığına karşı sigortalatmanız gerekiyor. Çalıştırdığınız her bir gün için asgari ücretin günlük tutarının yüzde 2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödeyeceksiniz. Her gün için ödeyeceğiniz prim tutarı 1.96 liradır. Sigortalılık işlemlerini e-devlet üzerinden kolayca yaptırabilirsiniz.”

“Ev işlerine yardımcı olarak çalışanların, sizin tarafınızdan, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) prim ödenerek, sigortalanması gerekiyor. Sigortanın kapsamı da bir ay içinde 10 günden az ya da 10 günden fazla çalışma süresine göre farklılık gösteriyor. Sizin durumunuzda bir ay içinde 10 günden az çalışma durumu geçerli. Bunun için de SGK’ya prim ödeyerek, iş kazası ve meslek hastalığına karşı sigortalatmanız gerekiyor. Çalıştırdığınız her bir gün için asgari ücretin günlük tutarının yüzde 2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödeyeceksiniz. Her gün için ödeyeceğiniz prim tutarı 1.96 liradır. Sigortalılık işlemlerini e-devlet üzerinden kolayca yaptırabilirsiniz.”

#3
Foto - Ev hizmetlerinde 10 gün ve fazla çalışanların prim ve prim oranları ne kadar?

Ev hizmetlerinde 10 gün ve fazla çalışanların prim ve prim oranları ne kadar?

#4
Foto - Ek-9 kapsamında ayda 10 gün ve daha fazla süre ile sigortalılığı olanların yüzde 34,5 oranındaki primleri gerçek kişi işverenler tarafından ödenir.

Ek-9 kapsamında ayda 10 gün ve daha fazla süre ile sigortalılığı olanların yüzde 34,5 oranındaki primleri gerçek kişi işverenler tarafından ödenir.

#5
Foto - Yani ev hizmetlerinde 30 gün çalışan bir sigortalı için ödenmesi gereken teşviksiz prim tutarı 2019 yılı için 959,40 TL'dir. Ancak aşağıdaki tablodan, çalışan kişinin 10 gün ve daha fazla çalışma gün sayısına göre hesaplama yaparak teşvikli ödemlerden yararlanarak hiç prim ödemeden de ev hizmetlerinde sigortalı çalıştırabilirsiniz. Yeter ki şartları sağlayan sigortalı ile çalışın.

Yani ev hizmetlerinde 30 gün çalışan bir sigortalı için ödenmesi gereken teşviksiz prim tutarı 2019 yılı için 959,40 TL'dir. Ancak aşağıdaki tablodan, çalışan kişinin 10 gün ve daha fazla çalışma gün sayısına göre hesaplama yaparak teşvikli ödemlerden yararlanarak hiç prim ödemeden de ev hizmetlerinde sigortalı çalıştırabilirsiniz. Yeter ki şartları sağlayan sigortalı ile çalışın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı