• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
7
Yahudi inancındaki “Arz-ı mev’ûd” (vadedilmiş topraklar) ne demektir?

2021-05-15 23:27:31
Yahudi inancındaki “Arz-ı mev’ûd” (vadedilmiş topraklar) ne demektir?

Vâdedilmiş toprakların (arz-ı mev’ûdun) ne zaman, nerede, kimlere, ne şartla vadedilmiş olduğunu öğrenmenin yolu bu va’di yapanın kitabına (verilen sözün vesikasına) bakmaktır.

#1
Foto - Siyonistlerin devamlı gündemde tutup istismar ettikleri “vadedilmiş toprak” meselesine yukarıda açıklanan usul içinde bakalım. Konuya hem Kur’an-ı Kerim’de, hem de Eski Ahid’in (Tevrat’ın) Sayılar ve Tesniye kitaplarında temas edilmiştir:

Siyonistlerin devamlı gündemde tutup istismar ettikleri “vadedilmiş toprak” meselesine yukarıda açıklanan usul içinde bakalım. Konuya hem Kur’an-ı Kerim’de, hem de Eski Ahid’in (Tevrat’ın) Sayılar ve Tesniye kitaplarında temas edilmiştir:

#2
Foto - K. KERİM: “Bir zamanlar Musa, kavmine şöyle demişti: Ey kavmim! Allah’ın size lütfettiği nimetini hatırlayın; O, içinizden peygamberler çıkardı ve sizi hükümdarlar kıldı. Âlemlerde hiçbir kimseye vermediğini size verdi. Ey kavmim! Allah’ın size yazdığı mukaddes toprağa girin ve arkanıza dönmeyin, yoksa kaybederek dönmüş olursunuz” (Maide: 5/20-21).

K. KERİM: “Bir zamanlar Musa, kavmine şöyle demişti: Ey kavmim! Allah’ın size lütfettiği nimetini hatırlayın; O, içinizden peygamberler çıkardı ve sizi hükümdarlar kıldı. Âlemlerde hiçbir kimseye vermediğini size verdi. Ey kavmim! Allah’ın size yazdığı mukaddes toprağa girin ve arkanıza dönmeyin, yoksa kaybederek dönmüş olursunuz” (Maide: 5/20-21).

#3
Foto - KENDİLERİNİ SEÇİLMİŞ, ÜSTÜN IRK GÖRMELERİ:Bu iki ayete göre Arz-ı mukaddes’in İsrailoğullarına vatan olarak yazılması (Allah’ın bu vaadi ve takdiri) ebedî değildir ve şarta bağlıdır. Ebedi olmayıp Hz. Musa’nın asrına ait olduğunun delili, 20. ayetteki ifadedir: Allah onlara birçok nimet vermiştir, hatta bu nimetlerin bir kısmı o zamana kadar dünyada hiçbir ferde ve topluma verilmemiştir, bunlar arasında Mukaddes Toprağın onlara vatan olarak yazılması da vardır. Daha sonraki çağlarda ise Allah Teâlâ başka toplumlara, ümmetlere, İsrailoğulları’na vermediği nimetler vermiştir.

KENDİLERİNİ SEÇİLMİŞ, ÜSTÜN IRK GÖRMELERİ:Bu iki ayete göre Arz-ı mukaddes’in İsrailoğullarına vatan olarak yazılması (Allah’ın bu vaadi ve takdiri) ebedî değildir ve şarta bağlıdır. Ebedi olmayıp Hz. Musa’nın asrına ait olduğunun delili, 20. ayetteki ifadedir: Allah onlara birçok nimet vermiştir, hatta bu nimetlerin bir kısmı o zamana kadar dünyada hiçbir ferde ve topluma verilmemiştir, bunlar arasında Mukaddes Toprağın onlara vatan olarak yazılması da vardır. Daha sonraki çağlarda ise Allah Teâlâ başka toplumlara, ümmetlere, İsrailoğulları’na vermediği nimetler vermiştir.

#4
Foto - Kur’an-ı Kerim, tamamı Allah’a ait bulunan yeryüzünün bir parçasını yurt edinme hakkının ahlâkî ve hukukî şartlarını şöyle açıklamıştır: “Onlar, başka değil, sırf ‘Rabbimiz Allah’tır’ dedikleri için haksız yere yurtlarından çıkarılmış kimselerdir. Eğer Allah bir kısım insanları, diğer bir kısmı ile defedip önlemeseydi, içinde Allah’ın ismi çokça anılan kiliseler, havralar, mescitler ve camiler şüphesiz yıkılıp giderdi. Allah kendine yardım edenlere (şart ve sebepleri yerine getirenlere) muhakkak yardım eder. Hiç şüphesiz Allah güçlüdür, galiptir. Onlar ki, eğer kendilerine yeryüzünde yurt ve iktidar verirsek namazı kılar, zekâtı verirler, iyiliği emreder ve kötülükten menederler, işlerin sonu Allah’a varır” (Hac: 22/40-41).

Kur’an-ı Kerim, tamamı Allah’a ait bulunan yeryüzünün bir parçasını yurt edinme hakkının ahlâkî ve hukukî şartlarını şöyle açıklamıştır: “Onlar, başka değil, sırf ‘Rabbimiz Allah’tır’ dedikleri için haksız yere yurtlarından çıkarılmış kimselerdir. Eğer Allah bir kısım insanları, diğer bir kısmı ile defedip önlemeseydi, içinde Allah’ın ismi çokça anılan kiliseler, havralar, mescitler ve camiler şüphesiz yıkılıp giderdi. Allah kendine yardım edenlere (şart ve sebepleri yerine getirenlere) muhakkak yardım eder. Hiç şüphesiz Allah güçlüdür, galiptir. Onlar ki, eğer kendilerine yeryüzünde yurt ve iktidar verirsek namazı kılar, zekâtı verirler, iyiliği emreder ve kötülükten menederler, işlerin sonu Allah’a varır” (Hac: 22/40-41).

#5
Foto - Gerek Arap Milliyetçiler gerekse Türk Milliyetçiler, yıllardır Kürdistan talebinin Büyük İsrail için bir ön hazırlık olduğunu, Kürdistan’ın kurulmasıyla Yahudilere vaat edilen Arzı Mev'ud'un tamamlanacağını iddia etmektedirler. Bir an bunun gerçek olduğunu kabullensek bile, iki nehir arasında onlarca Arap devleti var. Ancak, hiç kimse bu devletlerin Büyük İsrail'e ön hazırlık olduğunu varsaymamaktadır.

Gerek Arap Milliyetçiler gerekse Türk Milliyetçiler, yıllardır Kürdistan talebinin Büyük İsrail için bir ön hazırlık olduğunu, Kürdistan’ın kurulmasıyla Yahudilere vaat edilen Arzı Mev'ud'un tamamlanacağını iddia etmektedirler. Bir an bunun gerçek olduğunu kabullensek bile, iki nehir arasında onlarca Arap devleti var. Ancak, hiç kimse bu devletlerin Büyük İsrail'e ön hazırlık olduğunu varsaymamaktadır.

#6
Foto - Yahudilerin Kutsal kitabında Rab İbrahim’le anlaşarak ona şöyle dedi: “Mısır Irmağı’ndan büyük Fırat Irmağı’na kadar uzanan toprakları senin soyuna vereceğim.” (Yaratılış- Bab 15.) Yukarıdaki metinde Rap ve Hz İbrahim arasındaki var sayılan anlaşma zikir edilmektedir. Ancak Hz İbrahim Yahudi değildir. Yahudiler Hz İbrahim’in torunu Hz Yakup’un( İsrail) oğlu Yahuda dan geldiklerini varsayarlar. Hz İbrahim’in İshak’ta gayri Hz İsmail diye bir oğlu daha vardı. Yani Bu Topraklar aynı zamanda Hz İsmail’in soyuna da vaat edilmiştir.

Yahudilerin Kutsal kitabında Rab İbrahim’le anlaşarak ona şöyle dedi: “Mısır Irmağı’ndan büyük Fırat Irmağı’na kadar uzanan toprakları senin soyuna vereceğim.” (Yaratılış- Bab 15.) Yukarıdaki metinde Rap ve Hz İbrahim arasındaki var sayılan anlaşma zikir edilmektedir. Ancak Hz İbrahim Yahudi değildir. Yahudiler Hz İbrahim’in torunu Hz Yakup’un( İsrail) oğlu Yahuda dan geldiklerini varsayarlar. Hz İbrahim’in İshak’ta gayri Hz İsmail diye bir oğlu daha vardı. Yani Bu Topraklar aynı zamanda Hz İsmail’in soyuna da vaat edilmiştir.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23