• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
12
Yabancıların çalışma izni nasıl alınır? Çalışma izin başvurusu nasıl yapılır?

2020-05-16 11:55:43
Yabancıların çalışma izni nasıl alınır? Çalışma izin başvurusu nasıl yapılır?

Türkiye’de yabancıların çalışma izinleri nasıl alınır? Yurt içinden yabancı çalışma izni başvurusu nasıl yapılır? Yabancıların çalışma izin başvurusu bir işveren tarafından yapılır. Çalışma izni başvuru belgeleri neler? Çalışma izni başvurularında ilk olarak internet üzerinden online başvuruyu gerçekleştirmek gerekmektedir.

#1
Foto - Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

#2
Foto - Türkiye’de İçişleri Bakanlığı'ndan alınmış en az altı (6) ay süreli ikamet tezkeresi sahibi olan yabancıların işverenleri Bakanlığımıza online çalışma izni başvurusu yapabilir.

Türkiye’de İçişleri Bakanlığı'ndan alınmış en az altı (6) ay süreli ikamet tezkeresi sahibi olan yabancıların işverenleri Bakanlığımıza online çalışma izni başvurusu yapabilir.

#3
Foto - Yabancının ikamet tezkeresi olmadığı durumda, uyruğunda bulunduğu ülkedeki T.C. dış temsilciliğine giderek çalışma vizesi başvurusunda bulunması ve oradan kendisine verilecek olan 16 haneli referans numarasını Türkiye’deki işverenine bildirmesi, işvereninin de bu referans numarasını kullanarak Bakanlığımıza online çalışma izni başvurusu yapması gerekmektedir.

Yabancının ikamet tezkeresi olmadığı durumda, uyruğunda bulunduğu ülkedeki T.C. dış temsilciliğine giderek çalışma vizesi başvurusunda bulunması ve oradan kendisine verilecek olan 16 haneli referans numarasını Türkiye’deki işverenine bildirmesi, işvereninin de bu referans numarasını kullanarak Bakanlığımıza online çalışma izni başvurusu yapması gerekmektedir.

#4
Foto - Başvuruya başlamadan önce; Bakanlığımız sisteminde işyeri kaydını oluşturacak olan işyeri SGK e-bildirge kullanıcısının kendi adına elektronik imzası bulunması gerekir.

Başvuruya başlamadan önce; Bakanlığımız sisteminde işyeri kaydını oluşturacak olan işyeri SGK e-bildirge kullanıcısının kendi adına elektronik imzası bulunması gerekir.

#5
Foto - İş sözleşmesi düzenlenir ve her iki tarafça imzalanır. İş sözleşmesi örnekleri sitede mevcuttur. (yurt dışı başvurularda bu sözleşmenin önceden imzalanarak çalışma vizesi talep edilirken Dış temsilciliğimize sunulmuş olması gerekir.) Başvurulara ilişkin tüm işlemler e-devlet sistemi üzerinden elektronik imza ile yapılmaktadır.

İş sözleşmesi düzenlenir ve her iki tarafça imzalanır. İş sözleşmesi örnekleri sitede mevcuttur. (yurt dışı başvurularda bu sözleşmenin önceden imzalanarak çalışma vizesi talep edilirken Dış temsilciliğimize sunulmuş olması gerekir.) Başvurulara ilişkin tüm işlemler e-devlet sistemi üzerinden elektronik imza ile yapılmaktadır.

#6
Foto - Başvuru formu, dilekçe veya herhangi bir evrak Genel Müdürlüğümüze gönderilmeyecektir. Başvuru işveren veya bağımsız çalışacak yabancı tarafından e-Devlet kapısı üzerinden (www.turkiye.gov.tr veya https://www.calismaizni.gov.tr) online olarak yapılacaktır.

Başvuru formu, dilekçe veya herhangi bir evrak Genel Müdürlüğümüze gönderilmeyecektir. Başvuru işveren veya bağımsız çalışacak yabancı tarafından e-Devlet kapısı üzerinden (www.turkiye.gov.tr veya https://www.calismaizni.gov.tr) online olarak yapılacaktır.

#7
Foto - Serbest bölgede çalışmak üzere çalışma izni başvurusu ve süre uzatma başvurusu Ticaret Bakanlığına yapılır. (Geçici koruma kapsamında olanlar hariç) Çalışma izinleri ile ilgili her türlü ayrıntılı bilgiye ve başvuru kılavuzuna sitemizden ulaşılabilir.

Serbest bölgede çalışmak üzere çalışma izni başvurusu ve süre uzatma başvurusu Ticaret Bakanlığına yapılır. (Geçici koruma kapsamında olanlar hariç) Çalışma izinleri ile ilgili her türlü ayrıntılı bilgiye ve başvuru kılavuzuna sitemizden ulaşılabilir.

#8
Foto -

#9
Foto -

#10
Foto -

#11
Foto -

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23