• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
5
Uzmanından uyarı: Karda eğleneyim derken sakat kalmayın!

2022-01-25 20:50:31
Uzmanından uyarı: Karda eğleneyim derken sakat kalmayın!

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Burkay K. Kaçıra son yılların en sert kışının geçirildiği bu günlerde kar ve buzla kaplanan yollarda kazalardan korunmak için dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

#1
Foto - YOLLAR KAR VE BUZ: lke genelinde etkisini gösteren yoğun kar yağışı, birçok olumsuzlukları da beraberinde getirdi. Uzun yıllar sonra ağır kış koşullarıyla karşı karşıya kalan Denizli’de, kar yağışı ve aşırı soğuklar nedeniyle yollar buzla kaplandı.

YOLLAR KAR VE BUZ: lke genelinde etkisini gösteren yoğun kar yağışı, birçok olumsuzlukları da beraberinde getirdi. Uzun yıllar sonra ağır kış koşullarıyla karşı karşıya kalan Denizli’de, kar yağışı ve aşırı soğuklar nedeniyle yollar buzla kaplandı.

#2
Foto - CİDDİ SAKATLANMALAR YAŞANABİLİR: Geciken karın özlemiyle eğlenmek için veya iş yaşamı gereği dışarıya çıkmak zorunda kalan vatandaşların yaşadığı burkulma vakalarında da gözle görülür bir artış yaşandı. Ciddi sakatlanmalara yol açabilen kazalara karşı karşıya kalanlar, hastanelerin yolunu tuttu.

CİDDİ SAKATLANMALAR YAŞANABİLİR: Geciken karın özlemiyle eğlenmek için veya iş yaşamı gereği dışarıya çıkmak zorunda kalan vatandaşların yaşadığı burkulma vakalarında da gözle görülür bir artış yaşandı. Ciddi sakatlanmalara yol açabilen kazalara karşı karşıya kalanlar, hastanelerin yolunu tuttu.

#3
Foto - GİZLİ BUZLANMAYA DİKKAT: Gizli buzlanmaya bağlı olarak artan düşme ve burkulma vakaları sonrası uyarılarda bulunan Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Burkay K. Kaçıra, kalıcı sakatlıkların önüne geçilebilmesi için tavsiyelerde bulundu. Burkulmaların çok basite alınmaması gerektiğini belirten Dr. Kaçıra, dengenin korunması noktasında dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

GİZLİ BUZLANMAYA DİKKAT: Gizli buzlanmaya bağlı olarak artan düşme ve burkulma vakaları sonrası uyarılarda bulunan Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Burkay K. Kaçıra, kalıcı sakatlıkların önüne geçilebilmesi için tavsiyelerde bulundu. Burkulmaların çok basite alınmaması gerektiğini belirten Dr. Kaçıra, dengenin korunması noktasında dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

#4
Foto - AYAK BİLEĞİNDEKİ BAĞLARIN YARALANMASI BASİT BİR DURUM DEĞİL: Kalıcı sakatlıklardan korunmak için penguen yürüyüşünün öneminden bahseden Doç. Dr. Burkay K. Kaçıra, “Son günlerde yaşadığımız soğuk havalar ciddi karlanma ve buzlanmaya sebep oluyor. Özellikle kaldırımda oluşan buzlanma vatandaşların kayıp yaralanmasına sebep oluyor. Son günlerde kayma nedeniyle ayak burkulma şikayetleriyle karşılaşmaya başladık. Bu konuda vatandaşlarımızı bilgilendirme ihtiyacı hissettik. Ayak bileği yaralanmalarını çok basitte almamak gerekiyor. Sıklıkla gördüğümüz şey. Ayak bileğindeki bağların yaralanmasını insanlar çok basit bir durum olarak görüyor. Burkulma görüp erteleyebiliyor. Basit bir bağ yaralanması düzgün tedavi edilmediğinde ilerleyen dönemlerde ciddi sorunlara yol açabiliyor. Yaralanmaların ciddi alınıp uzman hekim tarafından değerlendirilmesi önemlidir. Önemli olan bu soğuk havalarda ayak bileğini koruyacak ayakkabıların tercih edilmesi gerekiyor. Buna rağmen eğer ayak bileklerinde herhangi bir burkulma olursa o bölgeyi sabit tutup en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması doğru olur. Kaygan zeminde yürürken elleri cebimizde tutarken dengemizi korumakta zorlanırız. Bu yüzden ayak burkulmalarının yaşanmaması için ellerimiz yana açarak penguen yürüyüşü yaparsak yaralanmaların önüne geçmiş oluruz” dedi.

AYAK BİLEĞİNDEKİ BAĞLARIN YARALANMASI BASİT BİR DURUM DEĞİL: Kalıcı sakatlıklardan korunmak için penguen yürüyüşünün öneminden bahseden Doç. Dr. Burkay K. Kaçıra, “Son günlerde yaşadığımız soğuk havalar ciddi karlanma ve buzlanmaya sebep oluyor. Özellikle kaldırımda oluşan buzlanma vatandaşların kayıp yaralanmasına sebep oluyor. Son günlerde kayma nedeniyle ayak burkulma şikayetleriyle karşılaşmaya başladık. Bu konuda vatandaşlarımızı bilgilendirme ihtiyacı hissettik. Ayak bileği yaralanmalarını çok basitte almamak gerekiyor. Sıklıkla gördüğümüz şey. Ayak bileğindeki bağların yaralanmasını insanlar çok basit bir durum olarak görüyor. Burkulma görüp erteleyebiliyor. Basit bir bağ yaralanması düzgün tedavi edilmediğinde ilerleyen dönemlerde ciddi sorunlara yol açabiliyor. Yaralanmaların ciddi alınıp uzman hekim tarafından değerlendirilmesi önemlidir. Önemli olan bu soğuk havalarda ayak bileğini koruyacak ayakkabıların tercih edilmesi gerekiyor. Buna rağmen eğer ayak bileklerinde herhangi bir burkulma olursa o bölgeyi sabit tutup en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması doğru olur. Kaygan zeminde yürürken elleri cebimizde tutarken dengemizi korumakta zorlanırız. Bu yüzden ayak burkulmalarının yaşanmaması için ellerimiz yana açarak penguen yürüyüşü yaparsak yaralanmaların önüne geçmiş oluruz” dedi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23