• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
29
Türkiye'nin gündemindeler... İşte 26 kişilik Bilim Kurulu üyeleri

2020-03-28 22:10:14
Türkiye'nin gündemindeler... İşte 26 kişilik Bilim Kurulu üyeleri

Koronavirüs belası dünyayı tehdit etmeye başlayınca Sağlık bakanlığı, 26 kişilik Bilim Kurulu oluşturdu. Hepsi kendi alanında uzman olan 26 isim, Ocak ayından bu yana her gün toplanarak Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesine yön veriyor.

#1
Foto - BİLGİ KİRLİLİĞİNİ ÖNLÜYORLAR: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığındaki Bilim Kurulu üyeleri, bir yandan da televizyon, gazete ve radyolarda yayınlara katılıp halkı virüsle mücadelede bilinçlendirirken, sosyal medyadaki bilgi kirliliğini de önlüyor. İşte isim isim Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyeleri...

BİLGİ KİRLİLİĞİNİ ÖNLÜYORLAR: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığındaki Bilim Kurulu üyeleri, bir yandan da televizyon, gazete ve radyolarda yayınlara katılıp halkı virüsle mücadelede bilinçlendirirken, sosyal medyadaki bilgi kirliliğini de önlüyor. İşte isim isim Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyeleri...

#2
Foto - FAHRETTİN KOCA: SAĞLIK BAKANI

FAHRETTİN KOCA: SAĞLIK BAKANI

#3
Foto - Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz: İstanbul Tıp Fakültesi- Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı. Yıllardır enfeksiyonlarla mücadele ediyor

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz: İstanbul Tıp Fakültesi- Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı. Yıllardır enfeksiyonlarla mücadele ediyor

#4
Foto - Prof. Dr. Ateş Kara (Hacettepe Tıp Fakültesi-Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları): O ekranlarda en sık gördüğümüz simalardan biri. Bilgisi, uzmanlığı ve her soruyu detaylarıyla, sabırla açıklamasıyla Türkiye’nin en güvendiği isimlerden biri oldu. DSÖ’de çeşitli dönemlerde danışmanlık yapan Kara, Ebola’nın Afrika’dan dünyaya yayılışını önlemek için kurulan 25 kişilik çalışma grubunda yer aldı. Türkiye için, ‘Ebola virüs hastalığı bilgilendirme ve vaka yönetim rehberi’ hazırladı.

Prof. Dr. Ateş Kara (Hacettepe Tıp Fakültesi-Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları): O ekranlarda en sık gördüğümüz simalardan biri. Bilgisi, uzmanlığı ve her soruyu detaylarıyla, sabırla açıklamasıyla Türkiye’nin en güvendiği isimlerden biri oldu. DSÖ’de çeşitli dönemlerde danışmanlık yapan Kara, Ebola’nın Afrika’dan dünyaya yayılışını önlemek için kurulan 25 kişilik çalışma grubunda yer aldı. Türkiye için, ‘Ebola virüs hastalığı bilgilendirme ve vaka yönetim rehberi’ hazırladı.

#5
Foto - Prof. Dr. Levent Akın (Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi-Epidemiyoloji): Domuz gribi döneminde aktif bir rol aldı, Pandemi Kurulu Üyeliği yaptı. Akın, pek çok insanın aşı karşıtı görüşleri gündeme getirdiği dönemde, aşı yaptırmanın hayat kurtaracağına vurgu yaparak, bu konuda önemli bir savaş verdi.

Prof. Dr. Levent Akın (Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi-Epidemiyoloji): Domuz gribi döneminde aktif bir rol aldı, Pandemi Kurulu Üyeliği yaptı. Akın, pek çok insanın aşı karşıtı görüşleri gündeme getirdiği dönemde, aşı yaptırmanın hayat kurtaracağına vurgu yaparak, bu konuda önemli bir savaş verdi.

#6
Foto - Doç. Dr. Şebnem Erdinç: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi’nde görevli. Uzmanlık alanı enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) projesi kapsamında hazırlanan Türkiye için, ‘Ebola virüs hastalığı bilgilendirme ve vaka yönetim rehberi’nde katkısı büyük.7

Doç. Dr. Şebnem Erdinç: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi’nde görevli. Uzmanlık alanı enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) projesi kapsamında hazırlanan Türkiye için, ‘Ebola virüs hastalığı bilgilendirme ve vaka yönetim rehberi’nde katkısı büyük.7

#7
Foto - Prof. Dr. Recep Öztürk (İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi-Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji): Sağlık Bakanlığı’nın Hastane Enfeksiyonları Bilimsel Danışma Kurulu, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Bilimsel Danışma Kurulu, Pandemi İzleme Bilim Kurulu üyesi.

Prof. Dr. Recep Öztürk (İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi-Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji): Sağlık Bakanlığı’nın Hastane Enfeksiyonları Bilimsel Danışma Kurulu, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Bilimsel Danışma Kurulu, Pandemi İzleme Bilim Kurulu üyesi.

#8
Foto - Prof. Dr. Serhat Ünal (Hacettepe Tıp Fakültesi- Enfeksiyon Hastalıkları): Ulusal ve uluslararası 150 bilimsel makale, 180 bildiri ve yurt içinde yayınlanmış kitaplarda 22 kitap bölümü mevcut. Başlıca ilgi alanları, gram pozitif bakterilerde değişik antibiyotiklere direnç mekanizmaları, moleküler biyoloji tekniklerinin enfeksiyon hastalıkları tanısında kullanımı ve HIV enfeksiyonu.

Prof. Dr. Serhat Ünal (Hacettepe Tıp Fakültesi- Enfeksiyon Hastalıkları): Ulusal ve uluslararası 150 bilimsel makale, 180 bildiri ve yurt içinde yayınlanmış kitaplarda 22 kitap bölümü mevcut. Başlıca ilgi alanları, gram pozitif bakterilerde değişik antibiyotiklere direnç mekanizmaları, moleküler biyoloji tekniklerinin enfeksiyon hastalıkları tanısında kullanımı ve HIV enfeksiyonu.

#9
Foto - Prof. Dr. Hasan Tezer (Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi-Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları): Prof. Dr. Hasan Tezer’in uzmanlık alanında çocuklarda bağışıklama, hastane enfeksiyonları ve zoonotik, yani hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar var.

Prof. Dr. Hasan Tezer (Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi-Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları): Prof. Dr. Hasan Tezer’in uzmanlık alanında çocuklarda bağışıklama, hastane enfeksiyonları ve zoonotik, yani hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar var.

#10
Foto - Prof. Dr. Alpay Azap (Ankara üniversitesi Tıp Fakültesi- Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji): Bağışıklama, sağlık bakımıyla ilişkili enfeksiyonlar, bağışıklığı baskılanmış hastalarda (organ nakil alıcıları, kanser hastaları gibi) gelişen enfeksiyonlar, antibiyotik direnci, grip ve yeni ortaya çıkan enfeksiyonlar özel ilgi alanları arasında yer alıyor.

Prof. Dr. Alpay Azap (Ankara üniversitesi Tıp Fakültesi- Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji): Bağışıklama, sağlık bakımıyla ilişkili enfeksiyonlar, bağışıklığı baskılanmış hastalarda (organ nakil alıcıları, kanser hastaları gibi) gelişen enfeksiyonlar, antibiyotik direnci, grip ve yeni ortaya çıkan enfeksiyonlar özel ilgi alanları arasında yer alıyor.

#11
Foto - Cemil Güneş (Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşaviri): Bilim Kurulu’nda alınan kararların hukuka aykırı olup olmadığını, herhangi bir ihlal oluşturup oluşturmadığını denetliyor.

Cemil Güneş (Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşaviri): Bilim Kurulu’nda alınan kararların hukuka aykırı olup olmadığını, herhangi bir ihlal oluşturup oluşturmadığını denetliyor.

#12
Foto - Prof. Dr. Rahmet Güner: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği.

Prof. Dr. Rahmet Güner: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği.

#13
Foto - Prof. Dr. Akın Kaya: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı... Göğüs Hastalıkları Uzmanı olan Prof. Dr. Kaya, KOAH konusunda ülkenin ileri gelen bilim adamlarından birisi.

Prof. Dr. Akın Kaya: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı... Göğüs Hastalıkları Uzmanı olan Prof. Dr. Kaya, KOAH konusunda ülkenin ileri gelen bilim adamlarından birisi.

#14
Foto - Prof. Dr. Mehmet Doğanay: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Mehmet Doğanay: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi

#15
Foto -

#16
Foto - Ali Göktepe: Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bünyesinde, yeni tip koronavirüs salgınına karşı oluşturulan Operasyon Merkezi'nin Başkanı. Aynı zamanda bakanlıkta Sağlık Tehditleri Erken Uyarı ve Cevap Dairesi Başkanı...

Ali Göktepe: Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bünyesinde, yeni tip koronavirüs salgınına karşı oluşturulan Operasyon Merkezi'nin Başkanı. Aynı zamanda bakanlıkta Sağlık Tehditleri Erken Uyarı ve Cevap Dairesi Başkanı...

#17
Foto - Prof. Dr. Canan Ağalar: 2003 yılından beri Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesinde Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalında görev yapıyor. Bir dönem, Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Derneği (EKMUD)’nde genel sekreterlik görevini yaptı. Halen Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Yeterlik Kurulu (EMEK) Başkanı.

Prof. Dr. Canan Ağalar: 2003 yılından beri Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesinde Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalında görev yapıyor. Bir dönem, Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Derneği (EKMUD)’nde genel sekreterlik görevini yaptı. Halen Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Yeterlik Kurulu (EMEK) Başkanı.

#18
Foto - Prof. DR. İlhami Çelik: Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi

Prof. DR. İlhami Çelik: Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi

#19
Foto - Prof. Dr. Füsun Öner Eyüboğlu: Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları uzmanı... Türk Toraks Derneği Başkanı.

Prof. Dr. Füsun Öner Eyüboğlu: Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları uzmanı... Türk Toraks Derneği Başkanı.

#20
Foto - Prof. Dr. Yeşim Taşova: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi.

Prof. Dr. Yeşim Taşova: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi.

#21
Foto - Dr. Ayla Aydın: Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanı

Dr. Ayla Aydın: Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanı

#22
Foto - Prof. Dr. Levent Yamanel: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı.

Prof. Dr. Levent Yamanel: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı.

#23
Foto - Prof. Dr. Selçuk Kılıç: Tıbbi Mikrobiyoloji uzmanı... T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilimdalı öğretim üyesi. Sağlık Bakanlığı Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Daire Başkan vekili

Prof. Dr. Selçuk Kılıç: Tıbbi Mikrobiyoloji uzmanı... T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilimdalı öğretim üyesi. Sağlık Bakanlığı Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Daire Başkan vekili

#24
Foto - Prof. Dr. Firdevs Aktaş: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi.

Prof. Dr. Firdevs Aktaş: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi.

#25
Foto - Prof. Dr. Şule Akçay: Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları uzmanı... Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) yöneticisi.

Prof. Dr. Şule Akçay: Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları uzmanı... Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) yöneticisi.

#26
Foto - Dr. Zeliha Koçak Tufan: YÖK üyesi... Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanı.

Dr. Zeliha Koçak Tufan: YÖK üyesi... Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanı.

#27
Foto - Doç. Dr. Gülay Korukluoğlu: Ulusal Viroloji Laboratuvarı Sorumlusu

Doç. Dr. Gülay Korukluoğlu: Ulusal Viroloji Laboratuvarı Sorumlusu

#28
Foto - BİLİM KURULU ÜYELERİ

BİLİM KURULU ÜYELERİ

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı