• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
11
Tunceli`de ilk terör eylemi bu cami önünde yapılarak masum sivillerin şehit edildi

2021-05-30 23:56:17
Tunceli`de ilk terör eylemi bu cami önünde yapılarak masum sivillerin şehit edildi

Tunceli'de bulunan 456 yıllık tarihi Salih Bey Camii ve Sağman Kalesi, konumuyla birlikte manzarasıyla da dikkat çekiyor.

#1
Foto - TERÖRDEN HUZURA... Şu anda huzur kenti haline gelen Tunceli`de ilk terör eyleminin de bu cami önünden yapılarak, masum sivillerin şehit edildiği aktarıldı.

TERÖRDEN HUZURA... Şu anda huzur kenti haline gelen Tunceli`de ilk terör eyleminin de bu cami önünden yapılarak, masum sivillerin şehit edildiği aktarıldı.

#2
Foto - HER ZAMAN MUHTEŞEM: Pertek ilçesine bağlı Sağman köyünde 456 yıl önce sancak beyi Keyhüsrev ve oğlu Salih Bey tarafından yaptırılan Salih Bey Camii halen ilk zamanki ihtişamı ile ayakta duruyor.

HER ZAMAN MUHTEŞEM: Pertek ilçesine bağlı Sağman köyünde 456 yıl önce sancak beyi Keyhüsrev ve oğlu Salih Bey tarafından yaptırılan Salih Bey Camii halen ilk zamanki ihtişamı ile ayakta duruyor.

#3
Foto - RESTORE EDİLDİ: Çeşitli dönemlerde olmak üzere en son 3 yıl önce Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilen cami, muhteşem manzarası ile dikkat çekiyor.İçerisinde Keyhüsrev ve Salih Bey`in kabirlerinin bulunduğu caminin önceden külliye, medrese olarak kullanıldığı belirtiliyor.

RESTORE EDİLDİ: Çeşitli dönemlerde olmak üzere en son 3 yıl önce Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilen cami, muhteşem manzarası ile dikkat çekiyor.İçerisinde Keyhüsrev ve Salih Bey`in kabirlerinin bulunduğu caminin önceden külliye, medrese olarak kullanıldığı belirtiliyor.

#4
Foto - HALEN AYAKTA: 300 metre doğusunda bulunan ve tam tarihi belli olmayan Sağman Kalesi`nin sur duvarlarının bir bölümünde halen ayakta kalması ise dikkat çekiyor.

HALEN AYAKTA: 300 metre doğusunda bulunan ve tam tarihi belli olmayan Sağman Kalesi`nin sur duvarlarının bir bölümünde halen ayakta kalması ise dikkat çekiyor.

#5
Foto - STRATEJİK NOKTADA: Kalenin ve caminin tarihini anlatan yöre halkından İsmail Yelken, “Bu bölgeye Diyarbakır ve Bitlis yöresinde görev yapan, hükümdarlık süren bir bey avlanmaya geliyor. Stratejik önemi bakımından bu Sağman Kalesini inşa ettiriyor.

STRATEJİK NOKTADA: Kalenin ve caminin tarihini anlatan yöre halkından İsmail Yelken, “Bu bölgeye Diyarbakır ve Bitlis yöresinde görev yapan, hükümdarlık süren bir bey avlanmaya geliyor. Stratejik önemi bakımından bu Sağman Kalesini inşa ettiriyor.

#6
Foto - Ondan sonra buradaki yerleşim alanı gün geçtikçe artıyor. Burası Pertek, Harput'u gören bir güzergah. Tarih boyunca 1520'lere kadar Çemişgezek sancağına bağlıyken, bu yıllarda Çemişgezek sancağındaki bir zafiyetten dolayı 4'e bölünüyor. Çemişgezek, Pertek, Sağman ve Mazgirt olarak çar sancağı denen 4 sancağa bölünüyor. Buraya da sancak beyi olarak Çemişgezek Sancak Beyi Keyhüsrev Bey atanıyor. Buradaki düzenini kurduktan sonra 1555'te bir su getiriyor. Tüneller kazılarak bir çeşme yapılıyor.

Ondan sonra buradaki yerleşim alanı gün geçtikçe artıyor. Burası Pertek, Harput'u gören bir güzergah. Tarih boyunca 1520'lere kadar Çemişgezek sancağına bağlıyken, bu yıllarda Çemişgezek sancağındaki bir zafiyetten dolayı 4'e bölünüyor. Çemişgezek, Pertek, Sağman ve Mazgirt olarak çar sancağı denen 4 sancağa bölünüyor. Buraya da sancak beyi olarak Çemişgezek Sancak Beyi Keyhüsrev Bey atanıyor. Buradaki düzenini kurduktan sonra 1555'te bir su getiriyor. Tüneller kazılarak bir çeşme yapılıyor.

#7
Foto - Görülen çeşme de odur. Ondan sonra da burada cami yapımına başlanıyor. Fakat Keyhüsrev döneminde bitirilemediği için oğlu Salih Bey dönemine kalıyor. Salih Bey döneminde inşa bitiriliyor. Külliye kısmı da inşa ediliyor ve tamamlanıyor” dedi.

Görülen çeşme de odur. Ondan sonra da burada cami yapımına başlanıyor. Fakat Keyhüsrev döneminde bitirilemediği için oğlu Salih Bey dönemine kalıyor. Salih Bey döneminde inşa bitiriliyor. Külliye kısmı da inşa ediliyor ve tamamlanıyor” dedi.

#8
Foto - PKK'NIN TUNCELİ'DEKİ İLK EYLEMİ: Önceden cami çevresinde yerleşim alanlarının olduğunu aktaran Yelken, “Terör olayları çıkınca şu anki aşağı köye geçildi. PKK'nın Tunceli'deki ilk eylemi bu tarihi camii. Dış güçlerin oyunu olan Türk-Kürt çatışmasını sergilemek için buraya gelindi ve Sağman'da başlandı.

PKK'NIN TUNCELİ'DEKİ İLK EYLEMİ: Önceden cami çevresinde yerleşim alanlarının olduğunu aktaran Yelken, “Terör olayları çıkınca şu anki aşağı köye geçildi. PKK'nın Tunceli'deki ilk eylemi bu tarihi camii. Dış güçlerin oyunu olan Türk-Kürt çatışmasını sergilemek için buraya gelindi ve Sağman'da başlandı.

#9
Foto - 2 SİVİL ŞEHİT... Bu tarihi camimizin önünde akşam evde buldukları 2 gencimizi alarak tepeye kadar çıkardılar. Önce işkence edip sonra şehit ettiler. Sonra caminin önündeki evleri yakıp yıktılar ateşe verdiler.

2 SİVİL ŞEHİT... Bu tarihi camimizin önünde akşam evde buldukları 2 gencimizi alarak tepeye kadar çıkardılar. Önce işkence edip sonra şehit ettiler. Sonra caminin önündeki evleri yakıp yıktılar ateşe verdiler.

#10
Foto - 1994'den bir yıl sonra bir köy korucusunun babası şehit edildi. 3 korucu yaralandı. Köyü terör örgütü tedirgin edebilmek için 3 Haziran 1998 yılında köyün yolunu keserek çoğunluğu yaşlı olanları şehit ettiler. 9 kişi olay yerinde şehit oldu. 3 kişi de yaralandı.

1994'den bir yıl sonra bir köy korucusunun babası şehit edildi. 3 korucu yaralandı. Köyü terör örgütü tedirgin edebilmek için 3 Haziran 1998 yılında köyün yolunu keserek çoğunluğu yaşlı olanları şehit ettiler. 9 kişi olay yerinde şehit oldu. 3 kişi de yaralandı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23